10 akcií indexu S&P 500, ktorým sa darilo v roku 2020 najmenej

Pozrite si zoznam 10 spoločností, ktorým sa v rámci akciového indexu S&P 500 darilo v roku 2020 najmenej.

1
1107

Americký akciový index S&P 500, resp. ETF, ktoré kopírujú tento index sú obľúbené z mnohých dôvodov. Index S&P 500 Je diverzifikovaný, historicky ma úžasné výsledky a milujú ho aj inštitucionálni investori. V predošlých týždňoch sme v súvislosti s ním informovali, že sa rozšíri o spoločnosti ako Tesla či Enphase Energy. Včera sme zase písali o 10 firemných akciách, ktoré v rámci indexu vzrástli najvyššie v priebehu minulého roka. Dnes pre zmenu predstavíme akcie 10 spoločností, ktorým sa v roku 2020 darilo najmenej.

Zatiaľ čo index S&P 500 vzrástol v predošlom roku o výborných viac ako 15%, tak akcie v tomto zozname nielen, že nedokázali vzrásť priemerným tempom, ale súčasná situácia okolo pandémie ich uvrhla aj spolu s ich akcionármi do veľkej straty. Poďme sa teda pozrieť na zoznam 10 akcií, ktoré v rámci indexu zaznamenali v minulom roku najväčší pokles hodnoty.

Prvou spoločnosťou v tomto nelichotivom zozname je ropná spoločnosť Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie poklesli za uplynulý rok o 57,7%. Nižšie ceny ropy v spojení s reštrikciami a obmedzeniami v cestovaní, ktoré znížili dopyt po rope vyústili do situácie, že ropným spoločnostiam sa v poslednej dobe veľmi nedarí. To sa automaticky odzrkadlilo na cene ich akcií a preto nemôže byť prekvapením, že v aktuálnom zozname sa nachádza viacero firiem z tohto odvetvia.

xtb

Na druhej priečke sa však nenachádza ropná spoločnosť, ale firma z cestovateľského priemyslu, spoločnosť Carnival Corporation. Tá prevádzkuje výletné plavby loďou v rámci celého sveta, avšak keďže rok 2020 sa niesol v znamení obmedzení pohybu, firma zažívala krušné chvíle a jej investori tvrdo pocítili ročný pokles cien akcií. Pokles o 57,2% za jediný rok.

Prvú trojku uzatvára spoločnosť Norwegian Cruise Line Holdings, ktorá podobne ako Carnival prevádzkuje výletné plavby loďou. Cena akcií sa v predchádzajúcom roku prepadla o 56,2% z indentických dôvodov ako v prípade firmy Carnival.

Druhá spoločnosť z ropného priemyslu v tomto zozname. Ceny akcií TechnipFMC zaznamenali prepad o 56,1%.

Ďalšia ropná spoločnosť Marathon Oil Corporation, ktorej aktuálna trhová hodnota je 5,26 miliardy dolárov, zažila zlý rok. Pokles akcií o 51,1% stačí v tomto rebríčku na 5. miesto.

HollyFrontier s ročnými výnosmi presahujúcimi 17 miliárd dolárov sa takisto nevyhla vysokému prepadu akcií. Americká rafinéria, ktorá aktuálne ponúka ročnú dividendu 1,4 dolára za akciu, sa tiež nevyhla poklesu. Ten bol na úrovni 50,2%.

Prepad v cestovaní mal veľký dopad taktiež na letecký priemysel. Mnohé aerolínie zaznamenali pokles viac ako o 50%, avšak väčšina akcií týchto spoločností sa už dokázala relatívne pozviechať po tom čo obavy ohľadom bankrotov utíchli. To však nie je prípad americkej leteckej spoločnosti, ktorej akcie v predošlom roku poklesli o 50,1%. V súvislosti s leteckým priemyslom treba ešte spomenúť, že tento týždeň sme písali o európskych leteckých spoločnostiach Ryanair a WizzAir a o tom, ktoré akcie sa oplatí momentálne kúpiť viac.

Rovnaký príbeh, iná spoločnosť. Firma ONEOK pôsobí v ropnom priemysle. Okrem vyššie spomínaných faktorov, ktoré nehrali ropným firmám do karát, je ďalším úderom pre tieto firmy nastupujúci trend zelenej energie, ktorá vytláča používanie fosílnych palív. Akcie ONEOK sa prepadli v minulom roku p 49,9%.

Diamondback Energy je ďalšia z radu ropných spoločností v tomto zozname. Na rozdiel od ostatných podnikov, sa firme Diamnondback darilo v uplynulých rokoch relatívne rýchlo rásť čo sa týka výnosov i zisku. Ani to však nezabránilo prudkému prepadu akcií na úrovni 48,7% za rok 2020.

Spokojní nemohli byť takisto ani akcionári spoločnosti Schlumberger, ktorá uzatvára tento rebríček na 10. mieste. Ropná spoločnosť s trhovou hodnotou viac ako 30 miliárd dolárov a výnosmi takmer 33 miliárd dolárov poklesla na hodnote v uplynulom roku o 46,3%.

xtb

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno