Rok od ruskej invázie

Čo nás ale čaká rok od spustenia ruskej agresie na Ukrajine? Budú Rusi pokračovať v pustošení, alebo ich zastaví ukrajinská obrana a protiofenzíva? A ako konflikt ovplyvní európske a ruské hospodárstvo? Tu je súhrn najzaujímavejších tém. O svoje geopolitické skúsenosti sa podelili redaktor ČT Andreas Papadopulosov, Karel Svoboda z Karlovej univerzity a vojenský expert Jiří Vojáček. V ekonomickej časti sa o svoje názory podelili ekonóm Lukáš Kovanda a Martin Lindák, tvorca populárneho YouTube kanálu Ekonómia ľudskou rečou. Moderátorom relácie bol už tradične hlavný analytik XTB Jiří Tyleček, s ktorým sme nedávno aj robili rozhovor na tému komodít.

V prvej polovici vysielania sa odborníci podrobne zamerali na vojnové udalosti z minulého roka. Podľa Jiřího Vojáčka ukrajinská armáda za niekoľko rokov od základov vybudovala úspešnú a efektívnu armádu, ktorá od začiatku úspešne čelí Rusom. Jiří tiež prezradil, prečo podľa neho museli Rusi v priebehu niekoľkých hodín zmeniť svoj plán A na plán B.

Vďaka redaktorovi ČT Andreasovi Papadopoulosovi sme opäť mohli zistiť, ako to vyzerá na fronte. Andreas vysielal priamo z Ukrajiny. Hovorí, že jednou z najzaujímavejších otázok je, prečo v poslednom čase nedošlo k masovej migrácii. Je to kvôli neschopnosti ruskej armády alebo je to niečo úplne iné?

Podľa Karla Svobodu – ak by sa vojna skončila dnes, bolo by to víťazstvo Rusov, hoci nemusíme poznať skutočný Putinov cieľ. Funguje ešte ilúzia normálnosti? Prečo je také dôležité udržať pokoj v ruských mestách? Hovorilo sa aj o čínsko-ruských vzťahoch, ako môže vojenská podpora Ruska zo strany Číny (dodávky zbraní) ovplyvniť priebeh vojny? Očakávajú odborníci takúto podporu zo strany Číny? Prečo Ukrajina tak vehementne požaduje bojové lietadlá a stíhačky?

V ekonomickej časti programu potom Lukáš Kovanda a Martin Lindák prezentovali svoje názory na dopady vojny na Českú republiku a Slovensko. Samozrejme, spomenuli aj ruskú ekonomiku a najväčší vplyv sankcií.

Ak chcete poznať odpovede na všetky tieto otázky, celý stream si môžete pozrieť priamo na kanáli YouTube spoločnosti XTB: https://www.youtube.com/watch?v=yh8OfiPBHrg

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBuffetom Berkshire Hathaway neskončí, príbeh pôjde ďalej – Buffet si vybral svojho nástupcu
Ďalší článokElektromobilový startup Fisker zvyšuje výrobu a akcie si včera pripísali 30%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno