VinFast pôjde na SPAC

Vietnamský výrobca elektrických automobilov VinFast oznámil, že bude kótovaný v Spojených štátoch prostredníctvom fúzie so špeciálnou akvizičnou spoločnosťou (SPAC) Black Spade Acquisition. Tento krok prichádza po tom, čo startup minulý mesiac uviedol, že dostal nové kolo prísľubov financovania v hodnote 2,5 miliardy dolárov od materskej spoločnosti Vingroup, najväčšieho vietnamského konglomerátu, a zakladateľa Pham Nhat Vuong, prvého vietnamského miliardára.

Po zlúčení bude mať nový subjekt podnikovú hodnotu približne 27 miliárd USD a hodnotu vlastného imania 23 miliárd USD, „za predpokladu, že akcionári BSAQ sa nerozhodnú nechať svoje akcie odkúpiť, ako je to povolené,“ uviedli predstavitelia VinFast a Black Spade.

Očakáva sa, že transakcia bude uzavretá v druhej polovici roku 2023, akcionári VinFast budú vlastniť približne 99 % akcií zlúčenej spoločnosti. VinFast, ktorý bol založený v roku 2017 a tento rok začal predávať elektromobily v Kalifornii, už v decembri minulého roka požiadal o počiatočnú verejnú ponuku v USA na burzu Nasdaq pod symbolom „VFS“ s cieľom získať približne 60 miliárd dolárov.

Spoločnosť uviedla, že celosvetovo má takmer 55 000 objednávok a je schopná vyprodukovať 300 000 elektromobilov ročne. Black Spade Acquisition je spoločnosť SPAC so sídlom v Hongkongu, ktorá je kótovaná na NYSE. Založila ju spoločnosť Black Spade Capital Limited, súkromná investičná odnož Lawrence, riaditeľa Melco Resorts & Entertainment, ktorá prevádzkuje kasína v Macau a na Filipínach. „Partnerstvo so spoločnosťou Black Spade a kótovanie spoločnosti VinFast v USA predstavuje perfektný spôsob získavania kapitálu pre naše budúce globálne ambície,“ povedal Thuy Le, výkonný riaditeľ spoločnosti VinFast.

Prechod VinFast na kótovanie prostredníctvom SPAC nasleduje spoločnosti, ktoré vyrábajú elektrické vozdidlá ako Microvast, Faraday Future, Nikola a Lucid, a to aj napriek ochladeniu na kedysi šialenom trhu SPAC, ktorý bol podrobený dôkladnejšej kontrole zo strany Komisie pre cenné papiere a burzy USA. SPAC sa považujú za rýchlu cestu na akciový trh, najmä pre firmy s automobilovými technológiami, a ukázali sa ako obľúbené u investorov, ktorí hľadajú ocenenia akcií podobné Tesle.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo nakupoval Warren Buffett v prvom štvrťroku 2023?
Ďalší článok3 zabudnuté rastové akcie, ktorým sa môže opäť dariť
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno