Buffett sa zbavoval bánk

V predcházdajúcom článku sme sa pozreli na kroky 2 investičných legiend D. Teppera a S. Druckenmillera v prvom krvartáli 2023. Tí stavili na nástup umelej inteligencie a kupovali akcie spoločností, ktoré by z rozmachu AI mali ťažiť. Michael „Big Short“ Burry zas opäť stavil na čínske akcie. Warren Buffet, ktorý si nedávno zvolil svojho nástupcu, ale klasicky zvolil konzervatívnejší prístup. V závere roku 2022 opäť stavil na Apple, pričom sa zbavoval podielov vo výrobcoch čipov a v bankách. Podobný prístup zvolil aj tentokrát.

Investičný konglomerát Berkshire Hathaway predal svoj podiel v hodnote 1,4 miliardy USD v bankách Bank of New York Mellon a Minneapolis US Bancorp. Veštec z Omahy v rokoch 2020 až 2022 redukoval podiely Berkshire v amerických bankách, čím sa vyhol väčším stratám v dôsledku neistoty spôsobeného krachom viacerých bánk. Buffett mierne znížil podiel aj v Ally Financial. Potvrdil tak svoje slová z výročneho stretnutia akcionárov Berkshire začiatkom tohto mesiaca, kedy dal jasne najavo, že je stále „opatrný“, pokiaľ ide o držbu viacerých akcií bánk.

Finančný priemysel Berkshire neopúšťa

Jednou z výnimiek je Bank of America, ktorá zostáva 2. najväčším podielom v portfóliu Berkshire s váhou 8,5 % a trhovou hodnotou 28 miliárd USD. „Mám rád Bank of America a mám rád vedenie,“ povedal Buffett na stretnutí akcionárov v Omahe. Buffett má s Bank of America dlhú históriu. V roku 2011 vložil do banky 5 miliárd USD, pričom v tom čase Brian Moynihan bol stále relatívne novým výkonným riaditeľom a akcie veriteľa boli pod silným tlakom kvôli stratám z rizikových pôžičiek.

Buffett okrem Bank of America investoval aj do niekoľkých ďalších finančných inštitúcií. Berkshire pridal podiel v Capital One v hodnote 954 miliónov a zvýšil stávku na Ally Financial o 10,6 milióna USD. Svojho podielu v Citigroup sa nedotkol.

Portfólio Berkshire Hathaway

buffett

Najväčšie aktíva v portfóliu Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway nebol ani zďaleka jediným významným investičným konglomerátom, ktorý v minulom štvrťroku predával akcie bánk. Bridgewater Associates, najväčší hedžový fond na svete vedený Rayom Daliom, predal akcie bánk za približne 180 miliónov USD.

Abitrážna stávka a HP

Buffett o 6,1 % znížil svoju arbitrážnu stávku na akcie Activision Blizzard a jej súčasná hodnota je 3,83 miliardy USD. Najcennejšia herná spoločnosť sveta sa dohodla na akvizícií s Microsoftom, avšak stále sa čaká na povolenia regulačných orgánov. EÚ transakciu povolila, ale britskí regulátori dohodu blokujú. Spoločnosti sa voči rozhodnutiu ohradili a naďalej sa čaká, ako situácia dopadne. Ak orgány akvizíciu povolia, Microsoft zaplatí za každú akciu Activison 95 USD, pričom ich dnešná cena je 78,3 USD. To vytvára príležitosť na výnos vo výške 21,3 %, ak transakcia prejde.

O 15,8 % zvýšil Berkshire svoje peniaze v spoločnosti HP, ktorá je 10. najväčšie aktívum v jeho portfóliu s trhovou hodnotou 3,58 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
Predchádzajúci článokMichael “Big Short” Burry vo veľkom stávkuje na Čínu
Ďalší článokVietnamský výrobca elektromobilov VinFast vstúpi na burzu cez SPAC
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno