Johnson&Johnson a Umelá inteligencia

137-ročná farmaceutická spoločnosť Johnson&Johnson, vyrábajúca zdravotnícke pomôcky, mení kurz vo svojom úsilí objavovať lieky. Spoločnosť robí jednu z najväčších stávok v zdravotníctve, keď vo veľkom investuje do dátovej vedy a umelej inteligencie pre efektívnejšiu prácu pri vývoji nových liekov.

Farmaceutická firma najala v posledných rokoch 6 000 dátových vedcov a digitálnych špecialistov a minula stovky miliónov USD na ich prácu, ako je používanie strojov na prehľadávanie masívnych množín zdravotných záznamov. Minulý rok spoločnosť otvorila najmodernejšie výskumné pracovisko neďaleko San Francisca.

Snahy sa zameriavajú na diagnostiku, ako je algoritmus, ktorý analyzuje srdcové testy na zistenie smrteľného typu vysokého krvného tlaku oveľa skôr, ako to dokážu ľudia, a technológiu rozpoznávania hlasu na analýzu reči na skoré príznaky Alzheimerovej choroby. Existuje súprava okuliarov pre virtuálnu realitu, ktorá pomáha trénovať chirurgov v rôznych postupoch, ako je napríklad náhrada kolena.

Začínajúci biotechnológovia už v týchto dňoch testujú lieky, ktoré objavila AI na ľuďoch. Google tento rok predstavil cloudové nástroje AI, ktoré majú pomôcť výrobcom liekov pri hľadaní nových spôsobov liečby. Stále však môže trvať roky, kým regulačné orgány schvália predaj lieku objaveného AI.

Akcie Johnson & Johnson, portfólio značiek
Akcie Johnson & Johnson – produkty J&J generujúce viac ako 1 miliardu USD v ročných príjmoch, zdroj: Johnson & Johnson Fact Sheet

Niektorí farmaceutickí lídri vyjadrili skepticizmus, že AI by niekedy mohla objaviť nové lieky lepšie ako ľudia. Predstavitelia J&J hovoria, že má umelá inteligencia výhodu. A to v podobe rozsiahlej databázy, vďaka ktorej dokáže vyhľadávať vzory, ktoré pomôžu urýchliť vývoj liekov. Informácie zahŕňajú „údaje z reálneho sveta“ anonymizované informácie zozbierané z každodenných návštev pacientov u lekárov a nemocníc a roky výsledkov klinických skúšok.

Náklady na vedu a výskum

Platforma Biosignature spoločnosti Johnson&Johnson využíva automatizované obrazovky na poskytovanie miliónov údajov. Algoritmy umelej inteligencie a strojového učenia prekladajú údaje a pomáhajú identifikovať zlúčeniny a objavovať nové mechanizmy účinku pre potenciálne nové lieky. „Umelá inteligencia a veda o údajoch budú jadrom toho, ako sa naša spoločnosť transformuje a inovuje,“ hovorí Najat Khan, hlavný riaditeľ pre vedu a výskum a globálny vedúci oddelenia farmaceutického výskumu J&J.

Spoločnosť J&J tvrdí, že už použila strojové učenie, aby pomohla navrhnúť experimentálny liek na rakovinu, ktorého testovanie na ľuďoch je naplánované na budúci rok. Jej pracovníci v oblasti dátovej vedy sú úzko zapojení do strategických rozhodnutí spoločnosti o výskume liekov. Rozsiahle súbory údajov spoločnosti, ktoré majú viac ako tri petabajty informácií, sú dostupné desiatkam tisíc zamestnancov.

Analytici považujú J&J za jedného z najaktívnejších veľkých výrobcov liekov vo svojom záväzku voči AI. Spoločnosť CB Insights ju nedávno zaradila na tretie miesto z 50 spoločností vo svojom indexe “pripravenosti na umelú inteligenciu“, ktorý sleduje patentové prihlášky spoločností, investície, uzatváranie obchodov a ďalšie snahy súvisiace s AI.

Tretia najhodnotnejšia Big Farma firma na svete, s viac ako 130 000 zamestnancami a ročným globálnym obratom 94 miliárd USD, má už roky projekty založené na údajoch, ale lídri spoločnosti začali približne pred desiatimi rokmi uplatňovať koordinovanejší prístup a približne pred štyrmi rokmi zvýšili investície. Len za posledné tri roky vynaložila spoločnosť na vedu a výskum viac ako 40 miliárd USD.

Spolupráca s partnermi

Predstavitelia J&J dúfajú, že inteligentné využitie jej údajov prinesie odpovede o molekulárnych črtách chorôb a o tom, ako zacieliť na lieky, ktoré tieto črty využívajú. V jednom nedávnom projekte vedci z J&J viedli spoluprácu 13 farmaceutických spoločností, ktoré analyzovali vzorky krvi odobraté od viac ako 50 000 ľudí v Spojenom kráľovstve ako súčasť národnej databázy s názvom UK Biobank. Identifikovali tisíce genetických variantov, ktoré ovplyvňujú hladiny určitých krvných bielkovín, z ktorých asi 80% nebolo predtým známych.

Spoločnosť J&J plánuje analyzovať súbor údajov pomocou AI a strojového učenia, aby pomohla odhaliť vzorce. To by zase mohlo viesť k novým liekom alebo diagnostike, ktoré sa zameriavajú na spojenia gén-proteín s rôznymi chorobami. V minulosti vedci z priemyslu hľadali takéto ciele molekulárnych liekov prezeraním akademických prác. Prístup s podporou AI dokáže rozpoznať oveľa viac cieľov rýchlejšie.

Spoločnosť tiež používa algoritmus AI na štúdium digitalizovaných obrázkov biopsií na zistenie jemných rozdielov medzi nádormi, čo by mohlo viesť k identifikácii genetických podtypov určitých nádorov. Výskumníci by mohli tieto informácie použiť na výrobu lieku, ktorý by bol špecificky zameraný na genetický podtyp.

Jedným z charakteristických znakov prístupu Johnson&Johnson je spolupráca s viac ako 50 startupmi v oblasti dátovej vedy. „Zdá sa, že investujú viac do iných spoločností, startupov a iniciatív, a to spôsobom, ktorý je skôr riskantný než niektoré iné spoločnosti zaoberajúce sa životnými vedami,“ hovorí Daniel Faggella, generálny riaditeľ a vedúci výskumu spoločnosti Emerj Artificial Intelligence.

Spoločnosť J&J a jej partneri nazhromaždili šesť miliónov záznamov o pacientoch. Elektrokardiogram alebo EKG je postup na zaznamenávanie elektrických signálov v srdci. Záznamy vložili do softvérového algoritmu, aby ho naučili rozpoznať vzory v elektrických údajoch, ktoré boli prítomné u pacientov, ktorým bola neskôr diagnostikovaná pľúcna hypertenzia. Použitie algoritmu v spojení s EKG môže skrátiť čas do diagnózy pľúcnej hypertenzie o 12 až 18 mesiacov, hovorí J&J.

Nedávno sme pre Vás spracovali aj analýzu spoločnosti Johnson&Johnson, ktorú si môžete prečítať nižšie:

Akcie Johnson&Johnson


Akcie Johnson&Johnson v priebehu tohto roka klesli o -12,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na 156,58 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 11,6 násobok zisku na akciu (P/E); 25,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,9 násobok EV/EBITDADividendový výnos predstavuje 3,04 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokNajznámejšie akciové indexy a najlepšie ETF, ktoré ich kopírujú
Ďalší článokTOP 10 najhodnotnejšie indické spoločnosti
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno