India ako nastupujúca veľmoc

TOP 10 najhodnotnejšie indické spoločnosti – V článku sa pozrieme na vizualizáciu, ktorú vytvorili analytici spoločnosti CompaniesMarketCap, najhodnotnejších spoločností Indie podľa trhovej kapitalizácie. Hodnota indického akciového trhu dosiahla v roku 2023 po prvý raz 4 bilióny USD, čím sa piaty najväčší akciový trh na svete priblížil Hongkongu, ktorý má hodnotu približne 4,7 bilióna USD. Vizualizácia predstavuje 50 najlepších verejne obchodovaných spoločností v Indii podľa trhovej kapitalizácie.

Najhodnotnejšie indické spoločnosti majú hodnotu viac ako 2 bilióny USD. Celkovo má 50 najväčších spoločností v Indii hodnotu viac ako 2,1 bilióna dolárov čo predstavuje 180 biliónov ₹ v indických rupiách. India zažíva ekonomický rozmach, ktorý môže napodobniť úspech Číny z posledných dekád a ťažia z toho aj indické akcie. Index Nifty 50 je na historickom maxime.

TOP 50 najhodnotnejších indických spoločností

TOP 10 najhodnotnejšie indické spoločnosti

Na vrchole je nadnárodný konglomerát Reliance Industries. Spoločnosť pôsobí v rôznych odvetviach vrátane energetiky, petrochémie, zemného plynu, maloobchodu, telekomunikácií, masmédií a textilu. Okrem toho si drží pozíciu 51. najväčšej spoločnosti na svete, podľa trhovej kapitalizácie. Predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Reliance, Mukesh Ambani, je najbohatším človekom v Indii s čistou hodnotou 95,6 miliardy dolárov. Spoločnosť založil jeho zosnulý otec Dhirubhai Ambani, obchodník s priadzou, v roku 1966 ako malý výrobca textilu.

Na druhom mieste je najväčšia indická banka súkromného sektora podľa aktív a piata najväčšia banka na svete podľa trhovej kapitalizácie, HDFC Bank. Inštitúcia zamestnáva viac ako 177 000 ľudí. Ďalej na treťom mieste je IT spoločnosť Tata Consultancy Services, ktorá poskytuje služby v oblasti cloudu, kognitívnych obchodných operácií, poradenstva a kybernetickej bezpečnosti v 55 krajinách vrátane USA, Kanady, Číny, Austrálie, Nemecka a Spojeného kráľovstva.

TOP 10 najhodnotnejšie indické spoločnosti

Nasleduje ďalšia banka, ICIC banka ktorá je v súčasnosti 20. najhodnotnejšia banka na svete, podľa trhovej kapitalizácie. Medzi najhodnotnejšie indické spoločnosti patrí aj Bharti Airtel. Firma je jedným z najväčších poskytovateľov telekomunikačných služieb v Indii a vo svete. Šiestou najhodnotnejšou firmou v Indii je Hindustan Unilever, s trhovou kapitalizáciou 72,3 miliardy USD. Firma je jednou z popredných spoločností v oblasti spotrebiteľských tovarov v Indii. Medzi Top 10 najhodnotnejšie indické spoločnosti patria ešte tabakový gigant ITC, indická štátna banka a indická štátna poisťovňa.

Celkovo IT zahŕňa šesť z 50 najväčších indických spoločností. Zoznam zahŕňa aj 16 finančných a bankových firiem a zahŕňa ďalšie sektory, ako je ťažba a energetika, automobilový priemysel a spotrebný tovar.

Indický index Nifty 50


Indický index Nifty 50 je jedným z najdôležitejších akciových indexov v Indii. Je tvorený 50 najväčšími a najlikvidnejšími spoločnosťami obchodovanými na burze National Stock Exchange of India. Nifty 50 slúži ako ukazovateľ vývoja trhu a je široko používaný investorami a obchodníkmi na indickom trhu. Váhy jednotlivých spoločností v indexe Nifty 50 sú určené na základe ich trhovej kapitalizácie.

Už v minulom roku sa India stala najľudnatejšou krajinou sveta, keď s 1,4 miliardami prekonala Čínu. Prekonala ju ale tiež v ekonomickom raste. Podľa prognózy organizácie OECD indické HDP stúpne o 6,3 % v roku 2023 a o 6 % v roku 2024. To je vyššie tempo ako v prípade Číny, ale aj ďalších rozvojových krajín, nehovoriac o celosvetovom raste (3 a 2,7 %). 

Ohľadom budúcnosti Indie nie sú optimistickí iba ekonómovia, ale aj investori. Indickí index Nifty 50, ktorý je zložený z 50 najväčších spoločností na tamojšej burze, vzrástol za posledných 5 rokov o 80 %. Od roku 2013 stúpol až o 135 %. Index MSCI India si pripísal 70 % dokonca len za 3 roky. Zatiaľ čo americké a európske akcie sú v súčasnosti pod tlakom z dôvodu vysokých úrokových sadzieb a čínske sa kvôli ekonomickým problémom obchodujú na úrovniach z roku 2006, indické akcie sú na svojom historickom maxime. 

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

najhodnotnejšie indické spoločnosti,najhodnotnejšie indické spoločnosti,najhodnotnejšie indické spoločnosti

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVynájde nové lieky umelá inteligencia? Johnson&Johnson robí všetko pre to
Ďalší článokBYD poráža Teslu už druhý rok za sebou, v roku 2023 vyrobil viac ako 3 milióny áut
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno