Najznámejšie proroctvá Cathie Wood

Manažérska investičných ETF fondov Cathie Wood rada púta pozornosť nielen výsledkami, ale aj smelými vyhláseniami. V minulosti sa viackrát v rozhovoroch dotkla tém ako Tesla, Bitcoin či ropa. V marci napríklad predpovedala, že akcie Tesla dosiahnu do roku 2025 cenu $3 000. Ak by sa jej proroctvo naplnilo, akcie Tesly by stúpli oproti aktuálnej hodnote 5x a automobilová spoločnosť E. Muska by sa tak stala vôbec najhodnotnejšou firmou na svete. Pri porovnaní čísel Tesly a firiem Apple, Amazon či Alphabet sa to môže zdať mierne povedané pritiahnuté za vlasy.

Ohľadom Bitcoinu sa zas vyjadrila, že by jeho cena mohla v dlhodobom horizonte stúpnuť na závratných 500 000 dolárov, v čo neveria možno ani jeho verní fanúšikovia. Zaujímavosťou je, že tak ako pri predpovedi ohľadom Tesly, tak aj pri Bitcoine krátko po smelých predpovediach prišiel výrazný pokles cien v oboch aktívach. Cathie Wood zároveň v rozhovore vyjadrila svoj názor, že cena ropy už nepresiahne hranicu $70 za barel, avšak práve v posledných dňoch ju prekonáva.

ARK fondy vzrastú trojnásobne

Hoci sa v posledných týždňov a mesiacoch mizéria ARK fondov stupňovala, keď sa cena jej ETF fondov prepadla o -23%-33,5%, ostáva optimistická. V utorok vo webinári dokonca uviedla, že po výpredaji rastových firiem spôsobených obavami z inflácie očakáva, že jej portfólia riadené firmou ARK Invest by sa mali viac ako strojnásobiť.

„Vieme, že to bolo na trhu s inovačnými stratégiami ťažké,“ uviedla. Výsledkom je, že sa ARK fondy viac presunuli do oblastí, ktoré nazvala „oportunistické“ investičné hry, ako sú napríklad špeciálne akvizičné spoločnosti (SPAC), ktoré však nedosahujú dostatočnú výkonnosť v porovnaní s akciovým indexom S&P 500. Známa investorka taktiež odmietla porovnanie situácie s technologickou dotcom bublinou v roku 2000 a očakáva oživenie rastových spoločností, na ktoré sa zameriava.

Obavy z inflácie od začiatku roka výrazne vplývajú na rast akcií, čo viedlo mnohých investorov k zmene investičnej stratégie z rastových akcií na tie hodnotové, pôsobiace v odvetviach ako energetika či financie, keďže tie profitujú z rastu cien. To znamenalo taktiež koniec príležitostí špekulantov na rýchly zisk, ktorý svoju pozornosť obrátili z ETF fondov ARK na meme akcie ako sú AMC Entertainment, GameStop či Clover Health, ktoré stúpli o stovky až tisícky percent.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMPC Shard X – Nová akvizícia Gemini zvyšuje rýchlosť prenosu transakcií
Ďalší článokBudeme o pár rokov lietať nadzvukovou rýchlosťou? S United Airlines áno
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno