Cena zlata ovplyvní zisky

Analytici ešte v septembri tvrdili, že cena zlata by sa mohla odraziť a že akcie spoločnosti Newmont sú relatívne nízko, oba faktory by v konečnom dôsledku pomohli zdvihnúť akcie. Akciám sa spočiatku veľa nedarilo a klesli o 4,5 %. Dalo by sa to pripísať cene zlata, ktorá mierne vzrástla, ale to nemuselo nevyhnutne pomôcť, pretože ekonomika vyzerala pripravená na oživenie a investori začali uprednostňovať rizikovejšie aktíva.

Nedávno však akcie Newmont ukázali, že sú znovu životaschopné. Od marcového dna vzrástli o 9,6 %, zatiaľ čo index S&P 500 zhruba stagnoval. Úverové ceny zlata, ktoré podporili investori hľadajúci útočisko uprostred problémov v bankovom sektore, išli hore. Cene zlata tiež pomohli problémy v Silicon Valley Bank a First Republic Bank, kde hrozilo narušenie hospodárskeho rastu a to prinútilo Federálny rezervný systém pozastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb.

Pri komoditách ako zlato je známe, že na veciach, ako je výroba, záleží spoločnosť na margo svojich ziskov za štvrtý štvrťrok uviedla, že horná hranica jej orientačného rozpätia prinesie tohtoročnú produkciu mierne nad tú minuloročnú, ale ak Newmont dokáže predať rovnaké množstvo zlata za vyššiu cenu, zvýši celkový predaj. Analytici už očakávajú, že tržby v tomto roku dosiahnu 12,3 miliardy dolárov, čo je o 3,7 % viac ako v minulom roku. „Dôležitá je cena zlata a to je to, čo bude riadiť moje očakávania,“ hovorí analytik Vertical Research Group Mike Dudas.

Tento rast predaja prichádza aj bez toho, aby ste museli robiť nejakú prácu navyše, čo znamená, že marže spoločnosti Newmont by tiež mali smerovať vyššie. Opäť platí, že ceny zlata nie sú jedinou vecou, ktorá ovplyvňuje zisky. Vo februári spoločnosť vykázala tržby za štvrtý štvrťrok vo výške 3,2 miliardy USD, čo je nad odhadmi 3,1 miliardy USD, ale hrubá marža nesplnila predpovede, pretože náklady na predaj dosiahli 1,8 miliardy USD, čo je nad očakávania 1,5 miliardy USD. Vyššie náklady boli spôsobené rastom miezd, vyššími nákladmi na energie a inými položkami a prispeli k čistej strate.

Teraz je však možné, že ceny zlata porastú a tieto nárasty nákladov sa zmiernia. Analytici očakávajú, že Ebitda, zisk pred úrokmi, zdanením a bezhotovostnými výdavkami, tento rok podľa FactSet vzrastie o 11,4 % na 5,07 miliardy USD. „Keďže ceny zlata stúpajú vyššie a náklady sú mierne, mali by ste zaznamenať určitý rast marže a peňažného toku pre spoločnosť, a to je to, na čo sa budú investori pozerať,“ hovorí Dudas.

Napriek nedávnemu nárastu Newmontu akcie stále vyzerajú lacno. Obchoduje sa za 6,7-násobok podnikovej hodnoty voči EBITDA, čo je pod päťročným priemerom deväťnásobku. Dudas má na akcie Newmont cenový cieľ 60 USD, čo je o 31 % viac oproti piatkovej uzávierke 45,78 USD.

Akcie Newmont


Akcie spoločnosti Newmont, za posledných 12 mesiacov klesli o -37,9 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 48,5 dolárov. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 17,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 35,4 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 17,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRheinmetall zažíva zlaté časy, od začiatku vojny akcie stúpli o 200 %
Ďalší článokInvestovanie v roku 2024: aké sú možnosti investovania? Do čoho investovať?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno