REIT akcie v tieni

REIT alebo realitné investičné trusty sú spoločnosti, ktoré vlastnia, financujú alebo prevádzkujú nehnuteľnosti produkujúce príjmy v rôznych sektoroch nehnuteľností. Môže ísť o kancelárie, bytové domy, sklady, maloobchodné centrá, zdravotnícke zariadenia, dátové centrá, infraštruktúru alebo hotely. Väčšina REIT sa obchoduje na veľkých burzách a investorom ponúkajú množstvo výhod.

REIT akcie umožňujú bežným ľudom investovať do portfólia nehnuteľností rovnakým spôsobom, akým investujú v iných odvetviach – prostredníctvom nákupu akcií jednotlivých spoločností alebo fondu obchodovaného na burze (ETF). Môžu sa tak podieľať na výhodách vlastníctva realít aj bez toho, aby museli nakupovať alebo spravovať skutočné nehnuteľnosti.

Nad týmto typom akcií visí v poslednej dobe veľký otáznik. Akcie firmy Realty Income, jednej z najväčších firiem v sektore, od začiatku roka odpísali už viac ako 10 % a po ohlásení vyšších inflačných čísel v stredu odpísali ďalších 4,1 %. Podobné čísla hlásia aj iné firmy v odvetví. Aj keď ide o nízko-volatilitnú akciu, táto spoločnosť, špecializujúca sa na investície do nehnuteľností prostredníctvom zaručených prenájmov, sa nemohla vyhnúť vplyvu tohto týždňových udalostí.

Inflácia v USA totiž v marci vzrástla viac, ako sa očakávalo, najmä v dôsledku vyšších cien benzínu a bývania. Medziročné tempo inflácie zrýchlilo v marci na 3,5 % z februárových 3,2 %. Index spotrebiteľských cien (CPI) v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 0,4 % po tom, ako sa rovnakým tempom zvýšil vo februári.

Dôvodov, prečo rastúce úrokové sadzby predstavujú problém pre tento sektor je viacero. Po prvé, ako väčšina REIT-ov, aj spoločnosť Realty Income je závislá od pôžičiek na nákup nových nehnuteľností a rozširovanie svojho biznisu. S rastúcimi nákladmi na pôžičky sa zvyšujú aj náklady na ich financovanie. Po druhé, vyššie úrokové sadzby robia dlhopisy atraktívnejšími voči akciám, pretože väčšina investorov drží akcie Realty Income aj kvôli dividendám. Nakoniec, vyššia inflácia a úrokové sadzby môžu vyvolať recesiu, čo by mohlo ovplyvniť výkonnosť takýchto spoločností aj napriek tomu, že mnohí jej nájomníci pôsobia v odolných odvetviach.

O REIT akciách sme podrobne písali aj v článku nižšie, v ktorom sme sa pozreli na to čo sú REIT akcie, na to ako fungujú, na ich výhody a nevýhody, a tiež na to, či sa do nich oplatí investovať.

Realty Income

Na akciovom trhu je Realty Income považovaná za realitnú investičnú spoločnosť (REIT), čo znamená, že jej hlavnou činnosťou je investovanie do nehnuteľností a generovanie príjmov z prenájmu. Tento typ spoločností je často populárny medzi investormi, ktorí hľadajú stabilné príjmy a dividendy. Firma sa špecializuje na trojnásobné netto prenájmy, čo znamená, že nájomníci sú zodpovední za všetky náklady spojené s prevádzkou a údržbou nehnuteľnosti, vrátane daní, poisťovne a údržby.

Vzhľadom na povesť firmy ako stabilného dividendového platcu a jej zameranie na sektory s odolnosťou voči recesii je Realty Income často považovaný za defenzívnu investíciu. To znamená, že jej akcie môžu byť atraktívne pre investorov hľadajúcich stabilné investičné príležitosti, najmä v obdobiach hospodárskej neistoty. Predtým však, ako pri každej investícii, je dôležité dôkladne preskúmať finančné údaje spoločnosti, jej strategické ciele a výhľady do budúcnosti.

Realty Income nedávno uzavrela akvizíciu Spirit Realty za 9,3 miliardy USD, ktorá bola plne hradená akciami, pričom Realty Income prevzala dlh Spirit. Pred uzavretím tejto akvizície malo Realty Income na svojom účte 18,6 miliardy USD dlhu a len 233 miliónov USD v hotovosti. Aj keď omeškanie zníženia úrokových sadzieb alebo dokonca ich zvýšenie nebudú mať významný dopad na biznis Realty Income, môžu ovplyvniť cenu akcií. Napriek tomu by trvalý predaj mohol predstavovať dobrú investičnú príležitosť pre túto overenú spoločnosť.

Akcie Realty Income


Akcie firmy od začiatku roku klesli o -10,8 % a za posledných 12 mesiacov o -15,6 % a ich aktuálna cena je 302,1 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 51,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 4 908 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 59,7 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos predstavuje 5,9 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokCEO JPMorgan – „AI ako ďalší krok v evolúcii“
Ďalší článokXTB mení hru: Dlhopisy, Social investovanie aj nové vzdelávacie kurzy!
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno