AI ďalším krokom

Jamie Dimon, CEO a predseda JPMorgan Chase, vyjadril presvedčenie, že umelá inteligencia (AI) bude mať rázny vplyv na spoločnosť. Podľa neho bude mať AI rovnaký vplyv na posun ľudstva ako tlačiarenský lis, elektrina alebo počítač. V jeho ročnom liste akcionárom, si Dimon zvolil AI ako prvú tému problémov najväčšej americkej banky podľa aktív, pred geopolitickými rizikami, nedávnymi akvizíciami a regulačnými otázkami.

„Zatiaľ čo nevieme úplne, aký bude celkový vplyv alebo presná rýchlosť, akou AI zmení naše podnikanie, alebo ako ovplyvní spoločnosť ako celok, sme úplne presvedčení, že dôsledky budú mimoriadne,“ povedal Dimon. Vplyv môže byť „možno tak transformačný ako niektoré z hlavných technologických vynálezov posledných niekoľko stoviek rokov“, doplnil. Jedna z najúspešnejších persón vo finančnom sektore, vyjadrila obavy o inflačné tlaky a varoval, že svet by sa mohol dostať do najrizikovejšej éry v geopolitike od druhej svetovej vojny.

„Invázia Ruska na Ukrajinu a následný útok na Izrael a prehlbujúci sa konflikt na Blízkom východe by mali zlomiť mnohé predpoklady o smerovaní budúcej bezpečnosti, privádzajúc nás do tejto kľúčovej doby v dejinách. Amerika a slobodný západný svet už nemôžu udržiavať falošný pocit bezpečia založený na ilúzii, že diktatúry a útlakové národy nevyužijú svoje ekonomické a vojenské sily na dosiahnutie svojich cieľov. Vo svete plnom problémov si musíme pripomínať, že národná bezpečnosť je a vždy bude najdôležitejšia, aj keď jej dôležitosť sa v pokojných časoch podceňuje“. Povedal na margo geopolitiky Jamie Dimon.

Technológia AI, ktorú Dimon prvý krát spomenul už v roku 2017 je súčasným boomom. Získala na význame od okamihu, keď sa ChatGPT od spoločnosti OpenAI stal virálnou senzáciou koncom roku 2022. Enthusiazmus pre AI podporil raketový vzostup výrobcu čipov Nvidia a pomohol posunúť technologické firmy na nové úrovne. Čipy v súčasnosti ovládajú akciové trhy. ETF fond zameraný na polovodiče a čipy priniesol investorom za 5 rokov výnos 227 %, čo je takmer trikrát viac ako S&P 500. Podrobne sme o tejto téme písali v článku nižšie:

JPMorgan má teraz viac ako 2 000 zamestnancov strojového učenia a vedcov pracujúcich na 400 aplikáciách vrátane detekcie podvodov, marketingu a kontrol rizík. Banka tiež skúma využitie generatívnej AI vo softvérovom inžinierstve, zákazníckych službách a spôsoboch zvýšenia produktivity zamestnancov.

Technológia by nakoniec mohla ovplyvniť všetkých približne 310 000 zamestnancov banky. Niektorým pomôže v ich procesoch a niektorých samozrejme nahradí. Načas očakávame, že naše využitie AI má potenciál zvýšiť efektivitu takmer každej práce, ako aj ovplyvniť zloženie našej pracovnej sily,“ povedal Dimon. „Môže znížiť niektoré kategórie práce alebo úlohy, ale môže vytvoriť aj iné.“ Umelá inteligencia znížila celkovú pracovnú silu najmä v technologickom sektore, keď len v roku 2023 bolo prepustených 168 032 zamestnancov. Tento trend pritom pokračuje aj v tomto roku.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #4 Inflácia hodila akciovým trhom polená pod kolená
Ďalší článokTemné dni pre REIT akcie, aký dopad majú na nich vyššie úrokové sadzby?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno