XTB mení hru

Aké nové produkty chystá XTB? Ktoré vzdelávacie materiály stoja za Vašu pozornosť? Odpovede na tieto otázky a mnohé ďalšie prinášame v rozhovore s Vladimírom Holovkom, obchodným riaditeľom českej a slovenskej pobočky XTB.

V prvom štvrťroku ste naplno zaviedli Investičné plány, aké ste mali reakcie zo strany klientov?

Začiatkom tohto roku sme do nášho produktu pre pasívne investovanie do ETF s názvom Investičné plány zapracovali významné zlepšenie, a to v podobe možnosti nastavenia automaticky opakujúcej sa investície. Teda investor si po jednoduchom zvolení parametrov svojho Investičného plánu môže nastaviť, aby sa zvolená čiastka pravidelne investovala napríklad každý mesiac alebo každý štvrťrok. Je to ďalší krok k ľahšiemu a pohodlnejšiemu riadeniu svojich investícií. Aj vzhľadom na to, že máme nastavené nulové poplatky za realizáciu a správu, tak záujem prekonal naše očakávania. Je zrejmé, že záujem o nízkonákladovú formu pasívneho investovania je v Českej republike a na Slovensku skutočne veľký.

Aké ďalšie produktové novinky ste od začiatku roka uviedli?

Sme radi, že sme mohli potešiť rad našich klientov zavedením ďalšej novej služby, ktorou je Investičná zmenáreň. V praxi to predstavuje možnosť vymieňať prostriedky určené na investovanie priamo v rámci XTB. Ďalším určite pozitívnym krokom bolo navýšenie úrokových sadzieb z nezainvestovaných prostriedkov. Tu chceme reflektovať tú úvahu, že začínajúci investor alebo trader často potrebuje ešte nejaký čas, kým si naštuduje všetky potrebné znalosti, alebo skrátka na trhoch aktuálne nevidí vhodnú príležitosť. Na tieto účely sme zaviedli vyššie sadzby úročenia v prvých 3 mesiacoch na 5 % pri dolárových a 4,2 % pri eurových účtoch. Z interných údajov je zrejmé, že Česi aj Slováci patria medzi tých investorov, ktorí si vyššie úroky nenechajú ujsť.

Na okraj by som tiež uviedol, že sme počas posledných mesiacov pristúpili k redizajnu našich webových stránok, aby lepšie reflektovali potreby našich existujúcich i potenciálnych klientov. Našim cieľom bolo stránky ešte viac zjednodušiť, ale zachovať alebo zlepšiť prehľadnosť webu, a to predovšetkým s ohľadom na mobilnú verziu.

XTB sa pravidelne snaží byť aktívny aj vo vzdelávaní. Priniesli ste nejaké novinky aj v tejto oblasti?

Každoročne je začiatok roka v duchu nášho analytického výhľadu, ktorý pripravuje tím lokálnych aj globálnych analytikov XTB. Pre aktívnych traderov sme priniesli hneď dve väčšie udalosti. Tou prvou bol kurz Trading pre začiatočníkov kolegu Karola Hajdučka, ktorý je, dovolím si povedať, trochu iný ako bežné kurzy pre začiatočníkov. Tou hlavnou udalosťou bola určite naša Online trading konferencia, ktorá tento rok prvýkrát prebehla aj v kombinovanom režime, teda ako online, tak aj prezenčnou formou. Dostali sme celý rad pozitívnych reakcií, tak sa zdá, že sme spoločne s pozvanými rečníkmi doručili zaujímavý program a hodnotné informácie nielen pre aktívnych traderov. Novo sme tiež uviedli na našom YouTube kanále formát Market Outlook, čo je stručný monitoring tých najdôležitejších makro udalostí so zameraním na kvalitnú aktuálnu technickú analýzu hlavných trhov.

XTB mení hru: Dlhopisy, Social investovanie aj nové vzdelávacie kurzy!

Samozrejme pravidelne prinášame aj celý rad materiálov pre dlhodobejších investorov. Či už to sú pravidelné formáty Akciové portfólio Tomáša Vranku, tak sme novo uviedli formát Watchlist Petra Horáčka. Peter je veľmi známy investor nielen zo siete X – v tomto formáte si vždy prizve nejakého nášho kolegu a naozaj do hĺbky analyzujú konkrétny inštrument alebo sektor. Napríklad v poslednom videu to bola spoločnosti Meta. Pre našich investorov tiež nemôžem zabudnúť na spoločný e-book s Jindřichem Pokorou (YouTube kanál Rozumný investor), ktorý nesie názov 10 rád Rozumného investora. Tento e-book zhŕňa nadčasové rady, pri ktorých stojí za to sa zastaviť a zamyslieť sa, alebo prípadne prehodnotiť svoje existujúce investičné prístupy.

Aké sú Vaše najbližšie ciele pre nadchádzajúce obdobie?

Onedlho uvedieme dlhopisy ako ďalšiu triedu aktív, s ktorou budú môcť naši klienti investovať. Budú to tak štátne, ako aj vybrané kvalitné korporátne dlhopisy a pochopiteľne tu bude možnosť zakomponovať dlhopisy do Investičných plánov. Samozrejmosťou bude možnosť nakupovať alebo predávať dlhopisy po menších jednotkách ako je jeden celý dlhopis, teda nejaké portfóliové riadenie bude dostupné aj pre menších investorov.

Ďalšou novinkou, ktorú spustíme relatívne skoro a v niektorých zahraničných pobočkách už beží, je nová forma Social investovania. Ide teda o možnosť zdieľať investičné myšlienky, konkrétne obchody alebo potom v ďalšej verzii aj celé portfóliá. Z tých drobnejších vecí, na ktoré sa však tiež pýta viac a viac klientov, tak to bude viacfaktorová autorizácia pri prihlasovaní do investičného účtu. Čo nás určite čaká z pohľadu vzdelávacích aktivít, tak to bude každoročné Analytické fórum, ktoré si kladie za cieľ priniesť aktuálny a pestrý pohľad na trhy od kvalitných analytikov a portfólio manažérov. Čo zrejme už tiež môžem prezradiť je to, že pripravujeme nové XTB štúdio, z ktorého budeme primárne vysielať naše streamy a videá. Teda verím, že týmto opäť posunieme našu tvorbu na vyššiu úroveň.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTemné dni pre REIT akcie, aký dopad majú na nich vyššie úrokové sadzby?
Ďalší článokDisney zosilňuje kúzlo zábavných parkov obrovskou investíciou

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno