Rast trhov sa zastavil

Akciové trhy po dlhom trápení konečne začali nový týždeň prudkým rastom. Po minulom týždni, v ktorom hlavný akciový index S&P 500 dosiahol najnižšiu úroveň od novembra 2020 a zaznmenal 3. štvrťročný pokles hodnoty prvý raz finančnej krízy z roku 2009, tak prišla pre investorov konečne úľava. Hlavným zdrojom optimizmu bola nádej investorov, ktorí na základe zverejnených údajov o nezamestnanosti v USA, dúfajú, že tamojšia centrálna banka FED bude nasledovať kroky tej austrálskej a nebude výrazne zvyšovat základnú úrokovú sadzbu. V Európe zas potešili dáta, že nemecký export prekonal očakávania analytikov napriek spomaľujúcej sa ekonomike.

Pozitívnu seansu však zastavil ropný kartel OPEC+ s účasťou Ruska, ktorý sa rozhodol znížiť produkciu ropy o 2 milióny barelov denne, čo je najviac od obdobia spred pandémie a rozhodne viac ako sa očekávalo na Wall Street. Toto rozhodnutie malo za dôsledok prudký rast ceny ropy, ktorá od začiatku tohto týždňa stúpla o takmer 10 % na $87,4 za barel.

V praxi by to malo znamenať to, že po týždňoch úľavy, kedy spotrebitelia i firmy tankovali lacnejšie sa ceny pohonných hmôt opäť zvýšia. Štáty zastupené v OPEC+, tak budú benefitovať z vyšších cien, avšak pre západný svet to znamená ďalší tlak na zvyšovanie cien. Načasovanie tohto kroku sa přitom dá vnímať aj geopoliticky.

Alebo nie?

Prudké zvyšovanie cien ropy v predchádzajúcich mesiacoch bolo živené energetickou krízou, ale najmä ochladzovaním globálnej ekonomiky. Podľa niektorých analytikov by práve spomaľovanie hospodárstva a hroziaca recesia mohla plne vyvážiť krok ropného kartelu+ a Ruska. Hlavný stratég Path Trading Partners Bob Iaccino pre Yahoo Finance Live vyjadril názor, že rozhodnutie OPEC+ vytvorí trhlinu vo vzťahoch medzi USA a Saudskou Arábiou, pretože ako sme už vyššie spomínali rast cien ropy bude vytvárať tlak na infláciu.

„Keď sa pozriete na to, kam smeruje ropa, stále si myslím, že bude slabá. Keď sa pozriete na dopyt, vzhľadom na globálnu situáciu potenciálnej recesie, dopyt bude ďalej klesať,“ povedal Iaccino. „Je to OPEC, kto bude kontrolovať cenu. Ale nastane predpovedaná globálna recesia, uvidíme pokračujúci pokles dopytu trvajúci až do decembra 2023. Myslím si, že OPEC chce vidieť ropu na cene $100 za barel. Stále si však myslím, že na trhu s ropou uvidíme skôr cenu $65 ako $100, predpovedal.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBude Credit Suisse novým Lehman Brothers?
Ďalší článokMicron Technology investuje do rozšírenia produkcie čipov až $100 MLD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno