Najhorší rok pre Teslu

Investori, ktorí vsádzajú proti Tesle, sa v tomto roku tešili veľkým ziskom, pričom výrobca elektrických vozidiel zaznamenáva rekordne najhorší rok. Medvedí investori, ktorí chcú získať, keď cena aktíva klesne, sú v tomto prípade pripravení zožať trhové zisky vo výške približne 17 miliárd USD, vďaka čomu je Tesla najziskovejším krátkym obchodom roka, podľa údajov od S3 Partners.

Tesla sa v decembri až do stredajšieho záveru prepadla o viac ako 42 %, čo ju v tomto roku priviedlo k strate 69 %. Je to zriedkavé víťazstvo pre shorty, ktorých 89% návratnosť prichádza po niekoľkých rokoch výrazných strát, povedal Ihor Dusaniwsky z S3. Podľa údajov S3 je približne 2,9 % voľného pohybu Tesly držaných v shorte.

Tesla má za sebou búrlivý rok, kedy investori utekajú z rizikových aktív kvôli obavám z geopolitickej neistoty, vysokej inflácie, rastúcich úrokových sadzieb a možnej recesie. Pridajte k tomu obavy, že pozornosť generálneho riaditeľa Tesly Elona Muska bude presmerovaná na jeho nedávno získanú spoločnosť sociálnych médií Twitter.

Dusaniwsky očakáva, že predaj nakrátko bude pokračovať, kým akcie nedosiahnu dno. Analytici a investori sa však stále snažia vidieť dno, najmä preto, že spoločnosť má začiatkom budúceho mesiaca oznámiť čísla dodávok za štvrtý štvrťrok a ponúka veľké stimuly pre kupujúcich.

Akcie Tesly vo štvrtok v New Yorku vzrástli až o 7 % na 120,60 USD za druhý deň ziskov za sebou, čo ukazuje určité známky úľavy po sedemdňovej sérii strát, ktorá ich stiahla o 31 %. Neskoro v stredu analytik Morgan Stanley Adam Jonas, ktorý má od novembra 2020 ekvivalent nákupného ratingu akcií, uviedol, že uprostred prudkého poklesu ceny akcií je „atraktívny vstup pre investorov“. Jonas znížil svoj cenový cieľ pre Teslu, aby odrážal nižšie ceny a znížené ocenenie podnikov spoločnosti, ale povedal, že očakáva, že spoločnosť v roku 2023 rozšíri svoj náskok pred konkurenciou. Napriek tomu, aj keď sa cena akcií začne zotavovať, povestná volatilita Tesly by mohla podľa Dusaniwského aj naďalej pretrvávať.

Akcie Tesla


Akcie spoločnosti Tesla, v tomto roku klesli o – 69,49%  a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 121,74 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 37,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 44 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokRok 2022 v znamení inflácie a prepadov trhov, čo možno očakávať v ďalšom roku?
Ďalší článokSpoločnosti Hyundai a Kia očakávajú, že predaj áut vzrastie v roku 2023 o približne 10 %.
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno