Ponuré čínske ekonomické vyhliadky zastavili zotavovanie akciového trhu

Americké akciové indexy začínajú nový týždeň poklesom. Rovnako tak klesajú aj viaceré komodity na čele s ropou, keďže neuspokojivé údaje z Číny ešte viac zatemnili vyhliadky globálnej ekonomiky.

0
73

Zmiešané trhy

Americké akciové indexy v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú čo naznačuje, že štvortýždňové zotavenie akcií sa môže zastaviť. Európsky akciový benchmark Eurostoxx 600 stúpa o +0,20 %, keď viaceré pozitívne firemné správy posilnili akcie v zdravotníctve, zatiaľ čo ťažiarenske spoločnosti a výrobcovia áut klesali. Ázijský akciový index vzrástol o menej ako +0,1 % a akcie rozvíjajúcich sa trhov klesli.

Akciové trhy v posledných týždňoch podporili známky spomaľujúcich sa cenových tlakov, čo vyvolalo nádeje na posun FEDu (americkej centrálnej banky) k menej agresívnemu zvyšovaniu sadzieb. Ropa sa prepadla o viac ako -3 %, zatiaľ čo železná ruda, meď a ďalšie kovy klesli kvôli rastúcim obavám, že pomalé oživenie Číny obmedzí dopyt po surovinách.

Nad globálnou ekonomikou sa zmráka

Slabnúca čínska ekonomika ukazuje, že výrazne globálne oživenie stále nie je na programe dňa a na trhu existuje mnoho prekážok. Navyše, riziko recesie v eurozóne dosiahlo podľa ekonómov v prieskume agentúry Bloomberg najvyššiu úroveň od novembra 2020. Najnovšie údaje ukázali, že júlové maloobchodné tržby, investície a priemyselná produkcia v Číne zaostali za odhadmi ekonómov aj napriek tomu, že čínska centrálna banka predtým znížila náklady na pôžičky.

xtb

Čínska centrálna banka sa tak nečakane rozhodla druhýkrát v tomto roku znížiť kľúčovú úrokovú sadzbu a v pondelok stiahla z bankového systému určitú hotovosť, aby sa pokúsila oživiť dopyt po úveroch na podporu ekonomiky zasiahnutej pandémiou a prísnymi obmedzeniami. Ekonómovia sa domnievajú, že čínske úrady chcú podporiť stagnujúcu ekonomiku tým, že na rozdiel od iných veľkých ekonomík pôjdu opačným smerom. Tie totiž agresívne zvyšujú úrokové sadzby s cieľom dostať pod kontrolu infláciu.

Mnohí investori sa obávajú ako na tom v skutočnosti Čína je, pretože tieto ekonomické stimuly sú naozaj veľmi prekvapivé. V prieskume 32 pozorovateľov trhu minulý týždeň všetci respondenti predpovedali, že sadzba MLF zostane nezmenená. „Zníženie sadzieb nás prekvapuje,“ povedal Xing Zhaopeng, hlavný čínsky stratég v ANZ.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno