Aon s akvizíciou NFP

Spoločnosť Aon súhlasila s kúpou NFP Corporation za približne 13,4 miliardy USD v hotovosti a akciách ako súčasť presadzovania segmentu trhu v oblasti sprostredkovania poistenia a správy majetku. Dohoda by mohla pomôcť spoločnosti Aon rozšíriť jej prítomnosť v rýchlo rastúcom segmente poistenia, ktorý pokrýva riziká, výhody a poradenstvo v oblasti dôchodkového a investičného poistenia. Predstavitelia firmy očakávajú, že dohoda prinesie zisky pred zdanením vo výške viac ako 2,8 miliardy USD, s výnimkou 400 miliónov USD na jednorazové transakčné a integračné náklady.

Predajcami sú fondy pridružené k Madison Dearborn Partners a HPS Investment Partners. Transakcia bude financovaná 7 miliardami dolárov v hotovosti a 6,4 miliardy dolárov z akcií Aon. Firma plánuje, že v roku 2024 sa z toho vyzbiera 5 miliárd dolárov a po dokončení transakcie 2 miliardy dolárov. Nový dlh bude pokrývať celý rad splatností v závislosti od trhových podmienok. Generálny riaditeľ NFP Doug Hammond bude aj naďalej viesť podnikanie ako nezávislá, prepojená platforma v rámci Aon, podriadená prezidentovi Ericovi Andersenovi.

Predstavitelia giganta uviedli, že očakávajú približne 400 miliónov dolárov v jednorazových transakčných a integračných nákladoch. Očakáva sa, že táto kombinácia v roku 2025 rozriedi upravený zisk na akciu. Očakáva sa, že transakcia bude dokončená v polovici budúceho roka. Predaj je vítanou správou pre držiteľov vysoko výnosného dlhu NFP. Dlhopis spoločnosti vo výške 6,8 % splatný v roku 2028 vzrástol oproti doláru o viac ako 8 centov. Akcie Aon reagovali na správu o akvizícií poklesom 6 %.

Ide tak už o druhú veľkú dohodu v rámci akvizícii a fúzií v tento týždeň. Pondelok totiž japonský gigant Nippon Steel uviedol, že kúpi 122 ročnú spoločnosť, U. S. Steel. Celková hodnota akvizície bude 14,1 miliardy USD. Dohoda tak ukončuje mesačný predajný proces pre 122-ročnú spoločnosť, ktorú založili J.P. Morgan a Andrew Carnegie.

Aon a NFP

Firma Aon je globálna spoločnosť, ktorá poskytuje rôzne služby v oblasti rizikového riadenia, poisťovníctva, konzultácií a ďalších finančných služieb. Organizácia patrí medzi najväčších poskytovateľov týchto služieb na svete. Jej klientmi sú jednotlivci, malé firmy, veľké korporácie a inštitúcie. Spoločnosť Aon, ktorej ackcií sa nedávno zbavoval Warren Buffett, je jednou z popredných firiem v oblasti riadenia rizík a poisťovníctva na svete a má dlhoročnú históriu poskytovania týchto služieb. Jej misiou je pomáhať klientom lepšie riadiť svoje riziká a dosahovať svoje ciele.

NFP Corporation (National Financial Partners Corporation) je americká spoločnosť so sídlom v New Yorku, ktorá pôsobí v oblasti finančných a poisťovacích služieb. NFP Corporation je poskytovateľom rôznych finančných a poisťovacích produktov a služieb pre jednotlivcov, rodiny, malé a stredné podniky, inštitúcie a korporácie. NFP Corporation pracuje s rôznymi poskytovateľmi poisťovacích produktov a investičnými spoločnosťami, aby klientom poskytovala široký výber možností a riešení. Spoločnosť NFP sa snaží poskytovať personalizované finančné riešenia a služby na mieru svojim klientom.

Akcie Aon


Akcie Aon v priebehu tohto roka klesli o -1,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na 294,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,4 násobok zisku na akciu (P/E); 20,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,7 násobok EV/EBITDA.  Dividendový výnos predstavuje 0,84 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKam smeruje XTB? Rozhovor s obchodným riaditeľom V. Holovkou
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Pozitívna nálada môže naraziť na strop
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno