Zasadnutia centrálnych bánk v USA a EÚ trhy ničím negatívnym neprekvapili, dokonca podporili pokračovanie pozitívnej nálady. Európa sa stále nachádza v tieni USA, aj napriek dôrazom guvernérky Lagardeovej o tom, že to tak nie je. Zaujímavé bude najmä sledovať postup ECB z pohľadu, že európska ekonomika je v slabšej kondícií než tá americká a prešla si tiež výraznejším utiahnutím úverových podmienok zo strany bánk. Na druhej strane pacifiku Fed predstavil prognózu znižovania sadzieb na rok 2024 o 80 bodov, čo bolo blízko očakávaniam trhu. Predstavitelia tiež cítia dezinflačné tlaky o niečo viac ako tomu bolo pred pár zasadnutiami, preto sa trhy znova odkláňajú a očakávajú od Fedu v budúcom roku zníženie až o 140 bodov…to koniec koncov podporuje pozitívnu náladu. Vyzerá to tak, že centrálni bankári budú mať v najbližšej dobe menší dosah na dlhopisový trh, ktorého výnosy klesajú aj napriek čiastočným korekciám akciového trhu.

Riziká za oponou

Nižšie by som sa rád zameral na pár ukazovateľov očami investičných bánk, ktoré by nám mohli byť nápomocné hlavne v začiatku nového roka. Obecne sa dá povedať, že prvé mesiace nového roka nemusia byť pre akcie tým najlepším obdobím a preto by som si dával maximálny pozor v prípadných väčších vstupoch do trhu práve v tomto období. Výrazný rast akciových trhov je ťahaný očakávaniami na jemnejšiu menovú politiku centrálnych bánk, to sa však môže zmeniť a nemusí dôjsť k ich naplneniu. Medzi ďalšie rizikové faktory by som radil rebalansovanie portfólií veľkých fondov, ktoré by mohli spustiť domino efekt, podobne ako napríklad odpredaj ziskových pozícií z tohto roka. Predstavme si, že ste stavili na technologický trh, ktorý sa aktuálne YTD nachádza +42%, nepredali by ste niečo z tohto zisku?

Zdražovanie vs. výkon

Jeden z mnoha dôvodov, prečo sa inflačný cieľ nachádza v okolí 2% môžeme vidieť v grafe nižšie. Je to tzv. “Sweet spot” alebo miesto rovnováhy, práve v rozmedzie inflácie 2 až 3% historicky prinášalo americkému akciovému trhu najlepšiu výkonnosť, tesne pod 14%.

Mesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Pozitívna nálada môže naraziť na strop
Zdroj: Bloomberg

Získajte úrok z neinvestovaných prostriedkov

Zatiaľ čo Vy čakáte na ideálnu investičnú príležitosť, my Vám vyplácame úroky.

Samozrejme existujú aj protichodné sily, ktoré môžu tlačiť mieru inflácie v strednodobom horizonte nahor. Priemyselná politika a energetický prechod na obnoviteľné zdroje by mohli viesť k vyšším cenám komodít. Proces „nearshoringu“ a globálnych zmien dodávateľského reťazca obmedzí aj to, o koľko by mohli klesnúť ceny tovarov. Zdá sa, že mnohé časti ekonomiky (trhy práce, bývanie, komodity) majú nedostatočnú ponuku na uspokojenie dopytu. Toto by mohlo vyvinúť tlak na vyššiu mieru inflácie (aktuálny stav 4 %) oproti priemeru 1,5 % v posledných 10 rokoch, pričom trhové očakávania sú na najbližšie roky nastavené na 2,3 %.

Mesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Pozitívna nálada môže naraziť na strop
Zdroj: JPM AM, Bloomberg, Haver Analytics

Podľa JPM research tímu inflácia pomaly spomaľuje v aj mimo USA. V rozvinutých krajinách klesla z vrcholu pri cca 8%, k dnešným 4%. Aj trh práce je už v lepšej rovnováhe, či už sa jedná o mzdy, dopyt po práci alebo ponuke pracovných miest. V USA sa rozdiel medzi novými pracovnými miestami (dopyt po zamestnancoch) a nezamestnanosťou (ponuka prac.sily) znížil zo 6 miliónov na takmer 2,5 milióna, tlaky na trh práce sú tak na ústupe. Aj napriek tomu si investičný bankári myslia, že 2% inflácia bude v najbližšej dobe predstavovať skôr dno pre cenových pohybov, než naopak vrchol. Odhady budúcej inflácie (napr. cez inflačné swapy) naznačujú, že investori tiež očakávajú pohyb inflácie s väčšou variabilitou v pásme 2 – 2,5% počas nasledujúcich 5 – 10 rokov. V porovnaní s rozpätím 1,5 – 2% medzi rokmi 2015 – 2020 sa tak jedná o výraznejší nárast.

Mesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Pozitívna nálada môže naraziť na strop
Zdroj: BoLS US, Haver Analytics

Ak Fed skončí so sprísnenými podmienkami, znamená to, že akciový trh by mal čoskoro zaznamenať boom? Nuž, história nedáva žiadnu istotu. Graf zobrazuje, čo sa stalo s indexom S&P 500 po tom, čo Fed v minulosti dosiahol vrchol v zvyšovaní sadzieb. Ako môžeme vidieť, je to zmiešaný obraz, pričom trh klesá približne tak často, ako rastie. Všeobecne sa však podľa dlhodobého priemeru dá povedať, že index by mohol doručiť v najbližších 3 rokoch rast 20-30% p.a.. Ide o to, či nastane recesia a koľko z informácií už bolo započítaných do cien.

Mesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Pozitívna nálada môže naraziť na strop
Zdroj: FMRCo, Bloomberg, FactSet

Nový rastový impulz pre komodity

Pre aktívnejších obchodníkov by stála za zmienku aktuálna situácia na ropnom trhu. Komoditné trhy si, okrem zlata, prechádzajú zaujímavými korekciami, ktoré by však mohol aspoň na krátko vystriedať rastový impulz. Napätie v dodávateľskom reťazci a karteli OPEC, pozitívne sa však zobrazuje aj situácia na futures trhu, kde sa pozície obchodníkov dostali pod míľnik 200 tisíc kontraktov, ktorý v posledných mesiacoch predstavoval pomerne silnú zónu nákupov. Tejto myšlienke pomáha aj okrúhle číslo 70$, významné svojimi zobchodovanými objemami.

Mesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Pozitívna nálada môže naraziť na strop
Zdroj: xStation 5

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokPoisťovací gigant Aon kupuje brokera NFP za 13,4 miliardy dolárov
Ďalší článokBude rok 2024 plný prekvapení a príležitostí?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno