Ako by ste zhodnotili rok 2023 z pohľadu XTB?

V mnohých sledovaných indikátoroch ako napríklad registrácia nových klientov je rok 2023 pre XTB opäť rekordný. Veľmi nás teší dôvera existujúcich klientov, ale zároveň aj to, že dokážeme oslovovať stále početnejších nových záujemcov o naše služby. Osobne som veľmi rád, že XTB je ten typ spoločnosti, ktorá sa snaží nezaspať na vavrínoch, ale neustále sa posúvať v poskytovaných produktoch a službách. Dovolím si povedať, že práve rok 2023 je toho dôkazom.

Ktoré tohtoročné produktové novinky sú podľa Vás najzaujímavejšie?

Hoci máme v príprave celý rad ďalších produktov, tak v tomto roku sme sa sústredili predovšetkým na 2 produkty, ktoré spolu úzko súvisia. Tým prvým produktom sú Frakčné akcie, ktoré dokážu realizovať transakcie menšie ako je 1 jednotka akcie alebo ETF. To nám následne umožnilo pre slovenský trh v septembri a pre český trh v októbri spustiť produkt Investičné plány. Ide primárne o produkt pre pasívnejších a hlavne dlhodobejších investorov. Klient si sám nadefinuje štruktúru svojho portfólia a túto šablónu následne vo zvolených momentoch realizuje. Frakčné akcie umožňujú realizovať nákup definovaného portfólia za nejakú pre investora zrozumiteľnú čiastku, napr. 50 €, a nemusí sa starať o to, aká je aktuálna cena zvoleného ETF inštrumentu, koľko si môže dovoliť nakúpiť celých kusov a čo so zvyšnou sumou, ktorá sa nezainvestovala. Ďalšou fázou, ktorá je už za dverami, je automatizácia týchto príkazov podľa investorom zvoleného opakovania.

Znamená to teda, že XTB sa teraz presúva aj do sektora roboadvisory?

Roboadvisory za investora rozhodujú, aké inštrumenty by mal nakupovať. Naše Investičné plány sú trochu viac proaktívne. Klientovi sú síce na základe investičných otázok ukázané návrhy vhodných ETF, klient sa ale rozhoduje sám, ktoré ETF a v akom zastúpení do svojho plánu zvolí. Z tohto pohľadu sa teda nejedná priamo o roboadvisory produkt. Je to však ďalšia alternatíva pre pasívne investovanie.

V tomto sektore je v Česku a na Slovensku mnoho konkurencie, prečo myslíte, že Vaše Investičné plány budú úspešné?

Podľa môjho názoru XTB v tejto oblasti ponúka hneď 3 kľúčové výhody. Jednak sme medzinárodná burzovo obchodovaná spoločnosť s trhovou kapitalizáciou rádovo v desiatkach miliárd českých korún. Poskytujeme tzv. multi-asset riešenie, teda dokážeme našich klientov uspokojiť aj v iných investičných službách ako je iba forma pasívneho investovania. Posledným dôvodom je fakt, že práve existencia ďalších investičných inštrumentov nám umožňuje naďalej udržiavať nulové poplatky pre nákup aj predaj akcií aj ETF, a to pochopiteľne platí aj pre nákupy v rámci Investičných plánov, čo je v sektore pasívneho investovania pomerne neslýchaná vec. U väčšiny konkurentov v tomto segmente je štandardom platiť mnohokrát aj pokojne aj percentuálny ročný poplatok. To sa nemusí zdať ako veľa, ale v dlhodobom horizonte aj jedno percento robí obrovský rozdiel.

Mohli by ste sa s nami podeliť o nejaké zaujímavé štatistiky?

Nebude veľkým prekvapením, že objektívne najčastejšie obchodovanými inštrumentmi sú akciové indexy. Predtým to bol predovšetkým inštrument reprezentujúci nemecký akciový index, ale to sa v posledných rokoch zmenilo a prvenstvo si v roku 2023 obháji americký technologický index NASDAQ. Medzi ďalšie často obchodované inštrumenty patria kontrakty naviazané na zlato, ropu a zemný plyn. Najviac obchodovanou akciou je domáci titul ČEZ. Ďalšou zaujímavosťou môže byť, že naďalej zosilňuje trend obchodovania z mobilnej aplikácie. Evidujeme dokonca už vyše 60 % transakcií práve z mobilných zariadení.

Aké sú plány XTB na rok 2024?

Určite nás budú čakať nejaké ďalšie produktové novinky. Tou relatívne nedávnou bolo zavedenie úročenia z nezainvestovaného kapitálu. Bohužiaľ v tejto chvíli nemôžem byť ohľadne budúcich produktových zmien konkrétny, ale môžem prezradiť, že na rok 2024 máme zaujímavé plány. Keďže v XTB tiež dlhodobo kladieme na popredné miesto vzdelávanie, tak aj naďalej plánujeme celý rad aktivít v tejto oblasti. Aj tento rok hodláme opäť priniesť celý rad videokurzov na tému investovania a tradingu, zároveň budeme organizovať jarnú online trading konferenciu a jesennú online investičnú konferenciu. Od našich klientov evidujeme rastúci záujem o podrobnejšie informácie k aktívnejšiemu investovaniu a tradingu, teda plánujeme posilniť tvorbu videí a živých streamov práve na tieto oblasti.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMôžu mať “Big Farma“ firmy hodnotu 1 bilión dolárov?
Ďalší článokPoisťovací gigant Aon kupuje brokera NFP za 13,4 miliardy dolárov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno