PayPal coin

PayPal skúma spustenie svojho vlastného stablecoinu ako súčasť svojej kryptomenovej stratégie. Skrytý kód a obrázky v aplikácií PayPal ukazujú prácu na projekte, ktorý sa nazýva „PayPal Coin“. Za spoločnosť túto správu potvrdil Jose Fernandez da Ponte, senior viceprezident podniku pre oblasť kryptomien a digitálnych mien.

Hovorkyňa PayPal informovala, že obrázky a kód v aplikácii PayPal pochádzajú z nedávneho interného hackathonu – udalosti, pri ktorej sa inžinieri spájajú, aby rýchlo preskúmali a vytvorili nové produkty, ktoré sa možno nikdy nedočkajú verejného vydania.

Stablecoiny sú virtuálne meny, ktoré na rozdiel od tradičných kryptomien ako je Bitcoin, sú viazané na tradičné aktíva. Typicky sú naviazané na americký dolár ako v prípade coinu Tether alebo môžu byť naviazané aj na komodity ako napr. coin Paxos, ktorý sa viaže na zlato. Kód PayPal coinu naznačuje, že firemný stablecoin by mohol byť krytý americkým dolárom.

PayPal sa v posledných mesiacoch čoraz viac zapájal do veľkého úsilia v oblasti kryptomien, pričom spustil nové funkcie na nákup a držanie digitálnych mincí, ako aj možnosť ich využitia ako platidla.

PayPal nie je jediný

Zatiaľ čo niektorí odborníci sa naďalej pýtajú na význam kryptomien, isté je, že v korporátnych kruhoch je ich akceptácia postupom času stále väčšia. Okrem kryptomien sa skloňujú už aj ďalšie príbuzné odvetvia a produkty ako stablecoiny a NFT.

PayPal pritom nie je prvým technologickým gigantom, ktorý skúma spustenie vlastného „coinu“. Spoločnosť Meta Platforms, predtým známa ako Facebook, pomáha pri vývoji stablecoinu s názvom Diem, zatiaľ čo Visa v posledných mesiacoch umožnila stablecoinom krytým americkým dolárom akceptovanie na svojej platobnej sieti.

Akcie PayPal


Akcie PayPal za posledný rok klesli o -20,7 %, čo predstavuje výrazne zaostávanie za indexom S&P 500, ktorého cena vzrástla za rovnaké obdobie o +22,3 %. PayPal svojim výkonom neprekonal širší trh vôbec prvýkrát od svojho debutu na burze a podpísal sa pod to predovšetkým prudký prepad v mesiacoch september až november po zverejnení kvartálnych výsledkov. V tomto období akcie PayPal klesli o takmer -40 %, čo je najväčší pokles v histórií podniku.

Investori boli nespokojní kvôli výraznému spomaleniu rastu firmy, ale aj z dôvodu jej otázneho ďalšieho potenciálu. PayPal v prezentácií investorom v novembri minulého roka ukázal ako plánuje do roku 2025 viac ako zdvojnásobiť tržby na viac ako 50 miliárd dolárov a zlepšiť ziskové marže. Vedenie firmy chce vytvoriť z PayPalu tzv. „super-aplikáciu“, v ktorej bude ponúkať zákazníkom širšie portfólio finančných služieb vrátane kryto a BNPL služieb. S optimizmom sa však tieto ciele nestretli.

Aktuálne sa akcie PayPal obchodujú za 45,1 násobok zisku na akciu (P/E), 44,6 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 32 násobok EV/EBITDA. Napriek negatívnej reakcii sú však analytici ohľadom budúcnosti podniku optimistickí, keď až 44 z 50 analytikov jej stanovilo hodnotenie BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ k 6. januáru je $268, čo je o +42,9 % viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkcie Beyond Meat poskočili o 9%, KFC spúšťa predaj Beyond Fried Chicken
Ďalší článokVýrobca hier GTA či Red dead Redemption kúpi Zyngu za $12,7 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno