Akvizícia

Herná spoločnosť Take-Two Interactive Software včera oznámila, že sa dohodla na kúpe firmy Zynga za 12,7 miliardy dolárov. Take-Two Interactive zaplatí za každú akciu Zyngy $9,86, čo predstavuje 64% prémium oproti piatkovej záverečnej cene akcií. Akvizícia bude hradená kombináciou hotovosti a akciových kompenzácií – $3,50 za akciu uhradí Take-Two Interactive v hotovosti a $6,36 formou vlastného imania.

Akcie Take-Two Interactive v reakcii včera poklesli o -13,13 %, čo predstavuje najväčší pokles od decembra 2009 a akcie Zynga naopak vystrelili o +40,67 % na $8,44, čiže bližšie k cene, ktorú má byť predmetom akvizície.

Vďaka dohode sa tvorca najpredávanejších počítačových a konzolových hier, ako sú GTA, Bioshock a Red Dead Redemption, spojí s tvorcom hier ako napr. FarmVille, ktorej sa mimoriadne darilo na Facebooku. Zynga už nejakú dobu upriamuje svoju pozornosť na vývoj mobilných hier a očakáva sa, že bude ťažiť z pandemickej situácie, keďže čoraz viac ľudí si nachádza cestu k mobilným hrám prostredníctvom svojho smartfónu či tabletu.

Akvizícia Zyngy zároveň predstavuje jednu z najväčších transakcií v tomto odvetví vôbec, pričom prekonala kúpu fínskeho výrobcu hier Supercell Oy, producenta hitov ako Clash of Clans, za 8,6 miliardy dolárov čínskou spoločnosťou Tencent Holdings z roku 2016.

Je to dobrý krok?

Cieľ tejto akvizície je z pohľadu Take-Two jednoznačný – zvýšiť svoj podiel na trhu mobilných hier. Ide totiž o lukratívne odvetvie. Dnes už príjmy z mobilných hier výrazne presahujú príjmy z hier určených na PC alebo herné konzoly. Vďaka tejto transakcii sa Take-Two stane na tomto trhu, ktorého hodnota sa odhaduje na 93 miliárd dolárov, globálnym lídrom. Napriek tomu však možno vidieť medzi investormi skepticizmus, ktorý vyvrcholil prudkým poklesom akcií.

Akcionárov Take-Two Interactive môžu trápiť 2 otázky. Nie je prémium 64 % za akcie Zynga a teda cena akvizície príliš vysoká? A tou druhou je či Zynga je tá správna firma, ktorá pomôže byť Take-Two byť lídrom na trhu mobilných hier?

Akciám Zynga sa totiž za posledný rok veľmi nedarilo a klesli až o -39 %. Bolo to spôsobené predovšetkým tým, že podniku sa nedarilo nájsť mobilný hit ako v minulosti. Jeho posledné veľké vydanie – FarmVille 3 sa na krátko umiestnilo na 2. mieste v hodnotení iOS App Store po svojom vydaní v novembri, ale následne sa vytratilo. S príliš veľkým úspechom sa nestretli ani hry CSR Rasing, Words With Friends a Harry Potter: Puzzles & Spells.

Faktom tak zostáva, že Take-Two získa Zyngu za nižšiu cenu ako pri ktorej spoločnosť debutovala na burze v roku 2011, keď pri IPO boli akcie firmy ocenené na $10 za kus. Podnik za toto obdobie teda príliš hodnotu nevygeneroval.

Generálny riaditeľ Take-Two, Strauss Zelnick povedal, že očakáva úsporu nákladov vo výške 100 miliónov dolárov počas prvých dvoch rokov kombinácie a prínos čistých rezervácií viac ako 500 miliónov dolárov.

Zelnick zostane generálnym riaditeľom zlúčenej spoločnosti, zatiaľ čo manažérsky tím spoločnosti Zynga bude dohliadať na strategické smerovanie mobilného úsilia spoločnosti. Zynga tiež získa dve nové miesta v správnej rade, čím sa súčasné predstavenstvo rozšíri na 10 členov.

Akcie Take-Two Interactive


Akcie Take-Two Interactive za posledený rok poklesli o -32,05 % a zďaleka tak nedosahujú výkon širšieho trhu, keď index S&P vzrástol o +22,29 %. V súčasnosti sa obchodujú za 29,6 násobok zisku na akciu (P/E), 40,2 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 15,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokPayPal coin je na ceste, firma zvažuje svoj stable coin
Ďalší článokAkcie FuboTV smerujú naďalej dole, napriek zlepšenému výhľadu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno