Odchod z Ruska znamená lepšiu reputáciu, ale aj výnos
Po ruskom vojneskom napadnutí Ukrajiny sa rozhodlo stiahnuť z ruského trhu takmer 1 000 spoločností. Po tomto kroku mnohé z nich prichádzajú o ušlý zisk, iné dokonca odpisujú straty spojené s majetkom v stovkách miliónov eur. Preto je prekvapivé, že práve firmy, ktoré z Ruska odišli neťažia len z posilnenia reputácie, ale odmeňujú ich aj finančné trhy, keď ich akciám sa darí lepšie ako tým, ktoré sa rozhodli vo svojom podnikaní v Rusku pokračovať.
Vyplýva to z novej správy profesora Jeffreyho Sonnenfelda a jeho výskumného tímu na Yale School of Management. Tím monitoroval takmer 1300 spoločností, ktoré podnikajú alebo podnikali v Rusku a ich rozhodnutia v súvislosti so zotrvaním alebo odchodom od začiatku vojny 24. februára.
„Zistili sme, že akciové trhy v skutočnosti odmeňujú spoločnosti za to, že odchádzajú z Ruska, a zároveň trestajú tých, ktorí zostávajú pozadu, pričom rozdielna výkonnosť akcií vo všeobecnosti zodpovedá stupňu ruského odchodu – čo platí pre regióny, sektory a veľkosti spoločností,“ píše sa v správe Yale.
A čo viac, zameranie sa na odpisy aktív a stratené príjmy z Ruska nie je namieste. „Preukazujeme, že bohatstvo akcionárov vytvorené prostredníctvom kapitálových ziskov už ďaleko prekročilo náklady na jednorazové znehodnotenie spoločností, ktoré odpísali hodnotu svojich ruských aktív,“ tvrdí správa.
Výskum Yale
Yale zostavil zoznam spoločností, ktorý je rozdelený do 5 kategórií od A až F, pričom posledné písmeno je priradené podnikom, odmietajúcim výzvy verejnosti na odchod z ruského trhu. V tejto kategórii je momentálne 29 amerických spoločností, aj keď situácia sa neustále mení. Kategória A opisuje tie firmy, ktoré sa úplne odtrhli od Ruska. B znamená „pozastavenie“ alebo dočasné obmedzovanie aktivít s otvorenými možnostiami vrátenia. pričom si ponechávajú možnosti vrátenia otvorené. C predstavuje „zmenšenie“ alebo obmedzenie niektorých činností a pokračovanie v iných. D zas „nákup času“ spoločností, ktoré pozastavujú nové investície v Rusku a v mnohých prípadoch sú úzko späté s Bieloruskom, pričom tam pokračujú vo väčšine obchodov.
Výskum meria celkové výnosy akcionárov v jednotlivých kategóriách spoločností. Výskumníci použili ako referenčný dátum začiatku štúdie 23. február, teda spustenie ruskej invázie. Čo sa týka ukončenia výskumu, sa tím Yale rozhodol použiť 2 dátumy. 8. apríl predstavuje hraničný bod pred začiatkom výsledkovej sezóny s cieľom vylúčiť mnohé makrofaktory. 19. apríl ako druhý dátum má poskytnúť celých osem týždňov, čiže dlhšie časové obdobie. Ako dodatočnú kontrolu správa merala aj tretie časové obdobie od 23. februára do 14. marca na sledovanie prudkého výpredaja, ktorý prišiel bezprostredne po ruskej invázii.
Výsledky správy
Zistenia naznačujú, že spoločnostiam s vyšším ohodnotením sa darí jednoznačne lepšie ako spoločnostiam so stupňom D a F. Od chvíle, keď bol zoznam prvýkrát odvysielaný na TV stanici CNBC 7. marca, mnohé spoločnosti, ktoré boli identifikované ako zostávajúce v Rusku, utrpeli pokles akcií o 15 % až 30 %, aj keď kľúčové trhové indexy klesli len o 2 % až 3 %. Na druhej strane, správa tiež zistila, že odpisy aktív a stratené príjmy z odchodu z Ruska ďaleko prevýšili zisky z trhovej kapitalizácie.
Spoločnosti Heineken, Shell, Exxon Mobil, Carlsberg, AB InBev a Société Générale, ktoré si zaúčtovali významné odpisy však v konečnom dôsledku zaznamenali oveľa viac vytvoreného bohatstva ako bolo zničeného. Týchto 6 firiem utrpelo odpisy aktív vo výške viac ako 14 miliárd dolárov, ale následne vygenerovalo takmer 39 miliárd dolárov ziskov z vlastného imania.
„Možno ešte prekvapivejšie je, že každá z týchto spoločností mala pozitívnu výkonnosť akcií po ohlásení ich odchodu z Ruska a hodnoty odpisov ich aktív,“ uvádza sa v správe.
Správa zistila, že zisky spoločností, ktoré obmedzili svoje aktivity v Rusku, presahujú rámec verejných akciových trhov na úverové trhy, merané dlhodobejšími cenami podnikových dlhopisov, úverovými spreadmi a súvisiacimi derivátmi.
„Naša rozsiahla analýza globálnych kapitálových tokov demonštruje dôležitosť, ktorú investori pripisujú rozhodnutiu stiahnuť sa z Ruska – a to, že investori veria, že globálne riziko reputácie spojené so zotrvaním v Rusku v čase, keď takmer 1 000 veľkých globálnych korporácií odišlo, výrazne prevyšuje náklady odchodu,“ uvádza sa v správe.
Výskum Yale inšpiroval mnohé veľké spoločnosti, pretože po tom ako bol prvýkrát zverejnený sa k odchodu z Ruska pridávalo čoraz viac firiem. V súčasnosti už odišlo z tamojšieho trhu už takmer 1 000 spoločností a jednou z posledných významných je McDonald´s, ktorá predala celé svoje podnikanie v Rusku miestnemu investorovi. Sieť reštaurácií tam pôsobila od roku 1 990.
Zároveň správa naznačuje, že investori a finančné trhy sú ochotné povzniesť morálku nad penize. Podnikom zostávajúcim na ruskom trhu hrozí najmä medzi mladšími ročníkmi bojkot a strata popularity.