Expanzia do nového odvetvia

Spoločnosť QuantumScape zaoberajúca sa technológiou pevných batérií sa posúva za hranice elektrických vozidiel a hľadá uplatnenie svojej technológie nabíjateľných batérií na trhu pre stacionárne energetické aplikácie. Pre spoločnosť to otvára nový, potenciálne obrovský trh.

QuantumScape dnes oznámil partnerstvo so spoločnosťou Fluence Energy, ktorého cieľom je zavedenie dobíjateľných batérií na báze lítia v pevnej fáze do stacionárnych energetických aplikácií. Pevný stav, v prípade QuantumScape, znamená, že batérie nemajú v sebe kvapalinu, ktorá by uľahčila elektrický prúd. Dnešné lítium-iónové batérie, ktoré napájajú všetko od mobilných telefónov po elektromobily, majú tekuté elektrolyty.

Prechod do pevného stavu môže zlepšiť bezpečnosť batérie a znížiť náklady. To je zároveň skvelá správa pre odvetvie elektrických vozidiel (EV). Batérie stále spôsobujú najväčší rozdiel v cenových nákladoch medzi elektrickými a tradičnými automobilmi poháňanými benzínom či naftou.

„Fluence a QuantumScape zdieľajú rovnaké poslanie znižovať globálne emisie skleníkových plynov prostredníctvom inovácií a osvojenia si technológií skladovania energie, takže naša spolupráca je prirodzenou súčasťou,“ povedal generálny riaditeľ QuantumScape Jagdeep Singh v tlačovej správe spoločnosti. „Aj keď sme sa historicky zameriavali na automobilové aplikácie, veríme, že naša technológia batérií je široko použiteľná a môže hrať úlohu aj v iných sektoroch, ktoré prispejú k nízkouhlíkovej budúcnosti.“

QuantumScape odhaduje, že stacionárne energetické inštalácie narastú do konca dekády zo súčasných necelých 20 miliárd dolárov na ročnú trhovú príležitosť v hodnote 385 miliárd dolárov. Celosvetový predaj elektrických vozidiel by dovtedy mohol dosiahnuť 2 bilióny dolárov. Batérie vložené do týchto EV by mohli výrobcom batérií priniesť tržby vo výške 250 miliárd dolárov. To sú však všetko teoretické čísla, ale potenciál pre oba trhy je pre QuantumScape a ďalších výrobcov batérií veľký.

QuantumScape

QuantumScape so sídlom v San Jose bol založený v roku 2010 a zaoberá sa vývojom polovodičových lítium-kovových batérií novej generácie pre použitie najmä v EV. Podnik je jedným z popredných hráčov na trhu, ktorí sa snažia spraviť batérie výkonnejšími a odolnejšími. Technológia QuantumScape však zatiaľ nie je komerčná, čo znamená, že dosiaľ negeneruje žiadne príjmy.

Bližšie k cieľu by však mohli firmu posunúť viaceré externé investície vrátane tých od B. Gatesa a G. Sorosa, ale aj partnerstvo s nemeckým koncernom Volkswagen. Ten do firmy investoval 300 miliónov dolárov a dohodol sa tiež na vybudovaní spoločného výrobného podniku. Volkswagen uviedol, že plánuje výrobu automobilových batérií s technológiou od QuantumScape od roku 2025, pričom so začatím výroby by mala firma byť konečne schopná produkovať tržby.

Wall Street očakáva, že v polovici tejto dekády začnú prichádzať značné tržby. Analytici predpokladajú, že spoločnosť vygeneruje v roku 2026 tržby vo výške približne 181 miliónov dolárov, pričom o rok neskôr by to mohlo byť niekoľkonásobne viac.

Akcie QuantumScape


Akcie QuantumScape si doteraz užili najväčšiu slávu koncom roka 2020 kedy sa vyšvihli až nad úroveň $130, avšak nasledoval pozvoľný pád. Prehnané očakávania a optimizmus sa vyparili a dnes spoločnosti negenerujúce zisky zostali v nemilosti investorov. Postupne sa tak akcie QuantumScape prepadli až na súčasnú hodnotu $20,59, ktorá podniku dáva trhovú kapitalizáciu 8,7 miliardy dolárov. Od najvyššej cenovej úrovne sa tak akcie firmy prepadli až o -84,5 %.

Optimizmus ohľadom spoločnosti neprevláda ani u analytikov, keď zo 6 analytikov iba jeden má stanovený rating OUTPEFORM a zvyšní hodnotia akcie QuantumScape neutrálnym ratingom HOLD. Priemerný cenový cieľ týchto analytikov je vo výške $26, čo je o +26,3 % viac ako je aktuálna cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokSAP ohlásil pokračovanie prechodu na cloud a odkup akcií za €1 mld.
Ďalší článokAkcie Virgin Galactic sa prepadli o ďalších 19 % a atakujú historické minimum
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno