RR láme rekordy

Rolls-Royce ohlásil rekordný predaj v minulom roku napriek priemernej cene svojich luxusných áut okolo 534 000 dolárov a poklesu čínskeho dopytu, pričom objednávky sa ťahajú až do roku 2023. Britská automobilka, ktorá začala v Manchestri v Anglicku pred takmer 120 rokmi a teraz ju vlastní nemecké BMW, uviedla, že v roku 2022 predala 6 021 áut, oproti 5 586 v roku 2021, ktorý bol tiež rekordným rokom.

Predaj luxusného tovaru anglickej automobilky bol dominantný najmä na americkom kontinente. USA zostali jeho najväčším trhom aj v roku 2022 s približne 35 % predaja. V Číne, na druhom najväčšom trhu automobilky, viedli blokády súvisiace s koronavírusom k poklesu predaja. Generálny riaditeľ Torsten Müller-Ötvös však v online prezentácii uviedol, že tento pokles bol kompenzovaný rastom na iných trhoch. „Naša kniha objednávok siaha ďaleko do roku 2023 pre všetky modely,“ povedal Müller-Ötvös. „V súčasnosti sme nezaznamenali žiadne spomalenie objednávok.“

Rolls-Royce uviedol, že predobjednávky jeho plne elektrického modelu Spectre, ktorý sa má začať predávať koncom roka 2023, prekonali všetky jeho očakávania. Generálny riaditeľ povedal novinárom, že rast očakávaný na rok 2023 prišiel napriek tomu, že Rolls-Royce zastavil predaj v Rusku, ktorý zvyčajne predstavoval 250 až 300 kusov ročne, po invázii na Ukrajinu vlani vo februári. Müller-Ötvös povedal, že zákazkový, prispôsobený prístup luxusnej značky viedol k „stále nápaditejším, osobnejším a technicky náročnejším“ objednávkam od zákazníkov.

Akcie Rolls-Royce

Akcie spoločnosti Rolls-Royce, v tomto roku klesli o -29,5 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 1,2 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMicrosoft rokuje o investovaní 10 miliárd dolárov do OpenAI
Ďalší článokFord a LG sa stanú partnermi pri budovaní závodu na výrobu batérií v Turecku
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno