Microsoft investuje do G42
Spoločnosť Microsoft investuje 1,5 miliardy USD do emirátskej spoločnosti G42, čím získava menšinový podiel a miesto v jej správnej rade, čo im umožní prehĺbiť vzťahy v rámci globálneho boja o technologickú dominanciu. V rámci dohody, ktorú obidve spoločnosti označili za podporenú zárukami vlád USA a Spojených arabských emirátov (SAE) v oblasti bezpečnosti, bude G42 využívať cloudové služby Microsoftu na prevádzku svojich aplikácií s umelou inteligenciou.
Partnerstvo prichádza v čase, keď sa Washington snaží oslabiť technologické pokroky Pekingu, pričom Spojené štáty pridali štyri čínske spoločnosti na zoznam exportných obmedzení, keď sa snažili získať čipy s umelou inteligenciou pre čínsku armádu. USA tiež prejavili obavy zo zintenzívňujúcich sa vzťahov medzi Čínou a štátmi Perzského zálivu, vrátane SAE. V súvislosti s obavami USA o svoj vzťah s čínskymi firmami G42 v februári divestovala svoje investície v Číne a začala dlhodobý proces odstúpenia od čínskeho hardvéru, prijímajúc obmedzenia, ktoré jej naľožili Spojené štáty, aby mohla spolupracovať so spoločnosťami zo Spojených štátov.
Microsoft a G42 opísali svoje záruky vládam USA a SAE ako dohodu prvého druhu, ktorá zabezpečuje bezpečný, dôveryhodný a zodpovedný vývoj a nasadenie umelého inteligencie. Microsoft uviedol, že je viažuci. Abúdabský soberánny fond Mubadala a americká súkromná investičná firma Silver Lake majú podiely v spoločnosti G42, ktorej predsedom je šejk Tahnoon bin Zayed Al Nahyan, národný bezpečnostný poradca SAE a brat prezidenta.
Prezident Microsoftu Brad Smith, ktorý získa miesto v správnej rade G42, povedal: „Spojíme svetovú technológiu s vedúcimi svetovými štandardmi pre bezpečnú, dôveryhodnú a zodpovednú umelú inteligenciu v úzkej koordinácii s vládami SAE a USA.“ The New York Times uviedol, že dohoda obsahuje sériu ochranných opatrení pre produkty s umelou inteligenciou, ktoré sú zdieľané s G42, vrátane dohody o odstránení čínskeho vybavenia z prevádzky emirátskej spoločnosti. G42 prestane používať telekomunikačné zariadenia Huawei, ktoré Spojené štáty obávajú, že by mohli poskytnúť zadné vrátka pre čínske tajné služby, uviedol denník.
V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 3,1 bilióna USD a jej akcie za posledný rok vzrástli o +43,3 % a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 161,5 USD.
Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.