More
  Home Krátké správy Hlavný európsky index energetických akcií STOXX Europe 600 Oil & Gas dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2008. Hlavným dôvodom sú vyššie ceny ropy, geopolitické riziká a globálna ekonomická neistota.

  Hlavný európsky index energetických akcií STOXX Europe 600 Oil & Gas dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2008. Hlavným dôvodom sú vyššie ceny ropy, geopolitické riziká a globálna ekonomická neistota.

  Hlavný európsky index energetických akcií STOXX Europe 600 Oil & Gas dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2008. Hlavným dôvodom sú vyššie ceny ropy, geopolitické riziká a globálna ekonomická neistota.

  STOXX Europe 600 Oil & Gas vzrastá

  Hlavný európsky index energetických akcií dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2008, keď vyššie ceny ropy, geopolitické riziká a globálna ekonomická neistota prilákali investičné prostriedky tlačili hodnotu indexu nahor. Index STOXX Europe 600 Oil & Gas stúpol približne o 2,7 %, pričom rast indexu tlačili hore najmä firmy ako BP, Repsol, Shell, Aker BP a Equinor a ďalší. „Stále ide hlavne o nárast cien ropy,“ povedal Andreas Bruckner, európsky stratég pre akcie v BofA Global Research.

  Ceny ropy v posledných týždňoch rastú, keď napätie na Blízkom východe zvýšilo riziko prerušenia dodávok z ropného regiónu. Energetika bola druhým najlepšie výkonným sektorom v celoeurópskom indexe STOXX 600, pričom zaznamenala tento rok nárast o 10 %. „Prekonanie výkonnosti energetiky za posledné tri mesiace je dobre vysvetlené nárastom cien ropy v tom istom období,“ dodal Bruckner.

  Globálny ropný gigant BP je jeden z hlavných energetických víťazov tohto roka. Jeho akcie tento rok vzrástli o +9,8 %. Rastu akcií pomohla aj správa, že štátna ropná spoločnosť Spojených arabských emirátov nedávno zvážila kúpu BP, ale rokovania sa neposunuli za predbežné diskusie. Okrem toho akcie Shell, TotalEnergies a Subsea 7 dosiahli historické maximá.

  Charles Hall, vedúci výskumu v maklérskom dome Peel Hunt, pripisuje rastú energetického sektora väčšiu turbulenciu vo svetovej ekonomike. „V porovnaní s pred dvoma mesiacmi máte vyššie ceny ropy a máte celý rad makro faktorov, a máte potenciál udalosti čiernej labute.“

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Energetické spoločnosti si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.