More

  Čínsky výrobca elektromobilov BYD zaznamenal v prvom štvrťroku 2024 najpomalší rast zisku za posledné dva roky. Za obdobie január až marec dosiahla spoločnosť čistý zisk vo výške 630 miliónov USD, čo znamená nárast o 10,6 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

  Čínsky výrobca elektromobilov BYD zaznamenal v prvom štvrťroku 2024 najpomalší rast zisku za posledné dva roky. Za obdobie január až marec dosiahla spoločnosť čistý zisk vo výške 630 miliónov USD, čo znamená nárast o 10,6 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

  Kvartálne výsledky BYD

  Čínsky výrobca elektrických áut BYD nedávno oznámil výsledky za prvý štvrťrok tohto roka, pričom zaznamenal rast čistého zisku o viac než desatinu. Tento rast však predstavuje najpomalší vývoj od roku 2022. Dôvody tejto situácie sú rôznorodé, od poklesu dopytu po elektromobiloch až po cenovú konkurenciu medzi automobilkami na čínskom trhu.

  Za obdobie január až marec dosiahla spoločnosť čistý zisk vo výške 630 miliónov USD , čo znamená nárast o 10,6 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku. Napriek tomu, že tento nárast by mohol na prvý pohľad pôsobiť povzbudzujúco, je potrebné zdôrazniť, že tempo rastu sa výrazne spomalilo v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami.

  Tržby spoločnosti v prvom štvrťroku dosiahli 17,4 miliardy USD, čo je síce nárast o 3,9 % oproti minulému roku, avšak podstatne nižší než očakávania analytikov, ktorí počítali s vyššími tržbami vo výške vyše 18,3 miliardy USD. Tento vývoj je výsledkom nielen poklesu dopytu po elektromobiloch, ale aj intenzívnej cenovej vojny medzi konkurenčnými automobilkami v Číne.

  Výsledky BYD sú tiež ovplyvnené konkurenčným prostredím, ktoré vytvoril americký výrobca elektromobilov Tesla. Tesla odštartovala cenovú vojnu na čínskom trhu, najväčšom automobilovom trhu sveta, čo vyvolalo tlak na ostatných výrobcov elektromobilov. Hoci objem predaja nových energetických vozidiel (NEV) spoločnosti BYD vzrástol v prvom štvrťroku medziročne o 13 % na 626 263 vozidiel, tento nárast je nižší v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, kedy firma zaznamenala rast o 22 %.

  Spoločnosť zároveň oznámila, že výdavky na výskum a vývoj v prvom štvrťroku dosiahli 1,46 miliardy USD, čo predstavuje nárast o približne 70 % oproti minulému roku. Tento rast vo výdavkoch ukazuje snahu spoločnosti BYD investovať do inovácií a vylepšení svojich produktov v konkurenčnom prostredí.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 84,9 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +13,8 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -13,2 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 30,3 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.