More

  Bitcoin dosiahol nový rekord, keď kryptomena prvýkrát prekročila hranicu 70 000 USD, aj keď viacerí analytici viedli špekulácie, že túto hodnotu dosiahne až koncom marca. Blíži sa tiež takzvaný „halving“, čo je zníženie odmeny pre ťažobných pracovníkov na polovicu.

  Bitcoin dosiahol nový rekord, keď kryptomena prvýkrát prekročila hranicu 70 000 USD, aj keď viacerí analytici viedli špekulácie, že túto hodnotu dosiahne až koncom marca. Blíži sa tiež takzvaný „halving“, čo je zníženie odmeny pre ťažobných pracovníkov na polovicu.

  Bitcoin prekročil hranicu 70 000 USD

  Analytici uvádzajú, že k tomuto rastu prispeli nielen faktory ako obchodovanie bitcoinových fondov na burze, ale aj očakávania poklesu globálnych úrokových sadzieb a zlepšujúca sa makroekonomická situácia. Hoci bitcoin začal oslabovať krátko po prekročení tejto hranice, pravdepodobne kvôli predajom, jeho rast kopírujú aj ostatné kryptomeny. Ethereum sa prvýkrát po viac ako dvoch rokoch dostal nad hranicu 4 000 USD.

  Antonio Trenčev z kryptomenovej spoločnosti Nexo poznamenal, že pohyb na historických maximách je obvykle rizikový, a bitcoin má tendenciu nepretrhnúť hranicu na prvý pokus. Predpokladá, že rok 2024 bude plný náhlych a výrazných pádov o 10 až 20 %. V Spojených štátoch boli na začiatku tohto roka schválené ETF na spotový bitcoin, čo otvorilo cestu novým veľkým investorom. Navyše, sa blíži takzvaný „halving„, čo je zníženie odmeny pre ťažobných pracovníkov na polovicu. Analytik Purple Trading Petr Lajsek uviedol, že v histórii sa udiali tri takéto „halvingy“ a BTC mal po každom z nich tendenciu dosiahnuť historické maximum do niekoľkých mesiacov.

  Niektorí analytici tiež poukazujú na fakt, že cena BTC by sa mohla zdvojnásobiť, v prípade ak by sa história opakovala. Ked Bitcon pred tým prekonal svoje historické maximá, cena sa v priebehu niekoľkých týždňov zdvojnásobila, jedinou výnimkou bol rok 2021.

  Čisté investície do desiatich najväčších amerických bitcoinových ETF dosiahli 2,2 miliardy USD, pričom viac ako dve miliardy USD skončili v fonde iShares Bitcoin Trust spoločnosti BlackRock. Optimizmus ohľadom bitcoinu sa preniesol aj na ďalšie kryptomeny, najmä na éter, ktorý je z hľadiska celkovej trhovej hodnoty na druhom mieste za bitcoinom a od začiatku roka si pripísal vyše 60 %.

  Blíži sa tiež „halving„, čo je udalosť, keď odmena za ťažbu nových bitcoinov sa zníži na polovicu. Táto udalosť nastáva približne každé štyri roky a je vypočítaná na základe algoritmického nastavenia bitcoinovej siete. Keďže množstvo nových bitcoinov vyťažených každý deň klesne, „halving“ vedie k redukcii zásob a tým aj k zvýšeniu ich hodnoty. Tento mechanizmus je jedným zo spôsobov, ako sa udržuje celková limitovaná zásoba bitcoinov na 21 miliónov.

  Bitcoin je jedným z najvýkonnejších aktív posledných rokov. Z lokálnych cenových miním okolo 16 000 USD, ktoré Bitcoin dosiahol koncom roka 2022, vzrástol k dnešnému dňu o viac ako 200 %. Bitcoinu pomáha vyhliadka na zníženie úrokových sadzieb v USA a tiež schválenie niekoľkých amerických ETF, ktoré prebehlo v poslednom čase. V Európe sme si museli na širšie zavedenie takýchto cenných papierov počkať o trochu dlhšie, avšak v pondelok 19. 2. bolo hneď niekoľko týchto produktov pridaných do ponuky XTB. Investovanie do BTC tak nebolo pre investorov nikdy jednoduchšie!

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Bitcoinové ETF si môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.