More

  Starbucks čelí výzvam uprostred klesajúcich ziskov a tlaku na trhu. Počas druhého štvrťroka fiškálneho roka 2024 vykázala spoločnosť čistý zisk vo výške 772,4 milióna USD, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 15 %.

  Starbucks čelí výzvam uprostred klesajúcich ziskov a tlaku na trhu. Počas druhého štvrťroka fiškálneho roka 2024 vykázala spoločnosť čistý zisk vo výške 772,4 milióna USD, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 15 %.

  Kvartálne výsledky Starbucks

  V druhom štvrťroku aktuálneho fiškálneho roka zaznamenal svetový kávový gigant Starbucks výrazný prepad, keď jeho čistý zisk klesol o takmer 15 %. Tento pokles, ktorý zaostával za očakávaniami, bol spôsobený predovšetkým znížením dopytu po jej produktoch na kľúčových trhoch, ako sú Spojené štáty a Čína. Spoločnosť následne revidovala svoj predpokladaný porovnateľný rast výnosov smerom nadol pre trhy v USA aj na celom svete.

  Počas druhého štvrťroka fiškálneho roka 2023/2024 (zahŕňajúceho január až marec) vykázala spoločnosť Starbucks čistý zisk vo výške 772,4 milióna USD, čo predstavuje pokles o takmer 15 % v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom fiškálnom roku. Upravený zisk na akciu, bez zahrnutia jednorazových položiek, bol na úrovni 68 centov, pod očakávaniami analytikov 79 centov na akciu.

  Štvrťročné výnosy dosiahli 8,56 miliardy USD, čo predstavuje medziročný pokles o 1,8 %. Porovnateľné tržby v obchodoch, kľúčová metrika označujúca výkonnosť, zaznamenali pokles o 4 %, čo predstavuje prvý takýto pokles od roku 2021. Pokles porovnateľných tržieb bol obzvlášť výrazný v USA, kde klesol o 3 %, a v Číne, kde klesol o 11 %.

  Podľa Rachel Ruggerio, finančnej riaditeľky spoločnosti, sa druhý štvrťrok ukázal ako náročný. Generálny riaditeľ Starbucks Laxman Narasimhan dodal, že spoločnosť naďalej pociťuje dôsledky pomalšieho oživenia ekonomiky, ako sa očakávalo, ku ktorému sa pridala aj silná konkurencia. Západné značky ako Starbucks a McDonald’s boli navyše ovplyvnené konfliktom medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, čo viedlo k bojkotu spotrebiteľov v mnohých krajinách Blízkeho východu a mimo nich.

  V dôsledku týchto výziev Starbucks upravil svoju prognózu tohtoročného porovnateľného rastu predaja smerom nadol, pričom v najlepšom prípade očakáva nízky jednociferný nárast alebo v najhoršom prípade žiadny rast. Pokles ziskovosti a výkonnosti trhu Starbucks podčiarkuje zložitosť a neistotu, s ktorou sa v dnešnom dynamickom podnikateľskom prostredí stretávajú aj etablované globálne značky. Keď investori zvažujú tieto faktory, budú pozorne sledovať stratégie spoločnosti, aby prekonali tieto výzvy a obnovili dynamiku rastu.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 84,8 miliardy USD a jej akcie v tomto roku klesli o -20,1 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -27,9 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 74,9 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.