Kvartálne výsledky

Spoločnosť Salesforce, poskytovateľ softvérových riešení najmä v oblasti vzťahu so zákazníkmi (CRM), má za sebou úspešný rok 2023, na ktorý nadviazala aj v prvom kvartáli 2024. Od 1.1. 2023 akcie Salesforce stúpli o 104 % a v marci tohto roka zaznamenali svoju historicky najvyššiu cenovú úroveň. Predtým však zažili prudký pokles, ktorý bol zapríčinený najmä pomalším rastom z dôvodu šetrenia podnikových zákazníkov.

Na tento prepad v úvode minulého roka reagovali viacerí prominentní aktivistickí investori na čele s Elliott Invest Management a Starboard Value. Tí v Salesforce získali miliardové podiely, a začali tlačiť na vedenie firmy, aby prijala opatrenia na zvýšenie ziskových marží. Manažmentu sa to skutočne aj podarilo.

Nákladová disciplína spoločnosti sa odzrkadlila v podobe rekordnej ziskovosti. Vedenie reagovalo na pozitívny vývoj vyhlásením prvej dividendy a zvýšením odkupov akcií po posledných kvartálnych výsledkoch. Očakávania na základe posledných štvrťrokov tak boli medzi investormi vysoké. Firma nakoniec vo svojom prvom štvrťroku 2025 však nedokázala prekonať odhady analytikov z hľadiska tržieb. Prognóza manažmentu ohľadom príjmov tiež zaostala za konsenzom Wall Street. V reakcií na to akcie firmy odpísali -17 %.

Najdôležitejšie čísla

RPO, čo je skratka pre Remaining Performance Obligation, je metrika používaná spoločnosťou Salesforce a ďalšími firmami poskytujúcimi cloudové služby na meranie budúcich príjmov z existujúcich zákazníckych zmlúv. Inými slovami, RPO je súhrn budúcich príjmov, ktoré spoločnosť očakáva z týchto zmlúv. V rámci tejto metriky firma nesplnila očakávania Wall Street, analytici totiž očakávali RPO na úrovni 26,77 miliardy USD, pričom firma reportovala RPO na úrovni 26,4 miliardy USD.

Salesforce v prvom kvartáli 2024 medziročne zvýšil svoje tržby o necelých 10 % na 9,13 miliardy USD, pričom analytici počítali s 9,14 miliardami. Tempo rastu však spomaľuje, kým v posledných štvrťrokov bolo na úrovni približne 11 %, v tom prvom pokleslo na úroveň 9,5 %.

Salesforce výsledky
Zdroj: Salesforce IR

Pomalší rast Salesforce dokáže kompenzovať silnou ziskovosťou. Prevádzkový zisk firmy v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 317,1 % na 1,7 miliardy USD, pričom zisková marža sa zvýšila z 4,98 na 18,7 %. Čistý výsledok hospodárenia predstavoval zisk 1,53 miliardy USD, resp. 1,56 USD na akciu, čo je zlepšenie oproti minuloročnému zisku 190 miliónov USD (0,20 USD na akciu). Non-GAAP vzrástol o 44,4 % z 1,69 na 2,44 USD na akciu. Analytici prognózovali zisk 2,37 USD na akciu. Voľný cash flow sa zvýšil o 43 % na 6,08 miliardy USD. Prevádzkový zisk, čistý zisk, zisková marža ako aj upravený zisk dosiahli v podaní Salesforce historický rekord.

Najdôležitejšie novinky

V minulých kvartálnych výsledkoch firma oznámila vôbec prvú dividendu v jej histórii po vzore Mety, materskej spoločnosti Facebooku. Predstavenstvo vtedy vyhlásilo hotovostnú dividendu vo výške 0,40 USD na akciu, ktorá bude vyplácaná štvrťročne. Okrem toho bolo schválené aj navýšenie programu spätných odkupov akcií o ďalších 10 miliárd USD na celkových 30 miliárd. V rámci tohto štvrťroka firma zaznamenala historický zisk. Veľká časť týchto ziskov sa vrátila akcionárom. Firma v priebehu štvrťroka odkúpila akcie v hodnote 2,2 miliardy USD a vyplatila dividendy vo výške 400 miliónov USD.

Akcie Salesforce však klesli v rozšírenom obchodovaní o približne 16 % po tom, čo výrobca softvéru uviedol, že rast tržieb v aktuálnom štvrťroku bude najpomalší v jeho histórii, čo vyvolalo obavy o schopnosť spoločnosti zostať relevantnou v období, keď sa priemysel presúva k nástrojom umelej inteligencie.

V ďalšom štvrťroku vedenie očakáva, že firma dosiahne tržby na úrovni 9,22 miliardy USD, čo predstavuje rast na úrovni 7,2 %. Upravený zisk by mal dosiahnuť 2,35 USD na akciu. Medziročný rast RPO by mal dosiahnuť 9 %. Všetky tieto tri metriky zaostali za očakávaniami analytikov. Tí prognózovali tržby na úrovni 9,35 miliardy, upravený EPS 2,4 USD a medziročný rast RPO na úrovni 10,5 %.

Za celý fiškálny rok, ktorý sa skončí 31. januára 2026, manažment počíta s príjmami 37,85 miliárd USD, čo značí rast iba o 8,6 % oproti predchádzajúcemu roku. Upravený zisk by mal stúpnuť na 9,9 USD na akciu, pričom analytici v priemere odhadovali 9,79 USD na akciu a príjmy vo výške 38 miliárd USD. Upravená prevádzková zisková marža by sa mala zvýšiť na 32,5 %, čo je v súlade s prognózami Wall Street.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce za posledných 12 mesiacov stúpli o +79,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 271,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 64,5 násobok zisku na akciu (P/E); 24,6 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 28,5 násobok EV/EBITDA. S trhovou kapitalizáciou 263,8 miliárd USD je Salesforce 38. najcennejšou spoločnosťou sveta. Dividendový výnos pri súčasnej cene akcií predstavuje 0,59 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Snowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Palo Alto odpisuje 9 %, prognóza tržieb je sklamaním
AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRopný koncern ConocoPhillips kúpi Marathon Oil za 17 miliárd USD
Ďalší článokAlibaba v tieni: Pinduoduo a TEMU dobili čínsky e-commerce
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno