Emitovanie dlhopisov

Materská spoločnosť Facebooku, Meta Platforms, požiadala banky, aby usporiadali stretnutia s investormi s cieľom potenciálneho predaja dlhopisov, prvého v histórií spoločnosti. Medzi oslovenými bankami patrí Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Bank of America a Barclays. Meta je jednou z mála veľkých spoločností, ktoré nevyužívali nízke úrokové sadzby na to, aby získali od investorov lacný kapitál. Podľa údajov agentúry Bloomberg je Meta iba jednou z 18 spoločností v indexe S&P 500, ktorá nemala vydané korporátne dlhopisy.

To by sa teraz mohlo teraz zmeniť a na Wall Street sa už začalo špekulovať na čo by mohol obor v oblasti sociálnych médií príjmy z dlhopisov použiť, keďže k 30. júnu mal k dispozícií zhruba 40,5 miliardy dolárov v hotovosti a hotovostných ekvivalentoch. Potenciálne by mohlo ísť o významnú akvizíciu v čase, keďže trhové hodnoty verejne obchodovaných spoločností prudko klesli alebo by mohol získaný kapitál pomôcť financovať firemné plány v metaverze.

Zmysel by mohlo dávať aj získanie prostredkov na zvýšenie odkupov vlastných akcií v čase, keď akcie podniku stratili viac ako 50 % hodnoty a možno ich teda považovať za lacné. Meta stratégiu spätných odkupov aktívne využíva už dlhšiu dobu. Len v druhom štvrťroku tohto roka firma minula na odkupy akcií 5,1 miliardy dolárov.

„Meta by mohla vybudovať novú kapitálovú štruktúru a emitovať viac ako 10 miliárd dolárov, z ktorých by mohli potenciálne profitovať držitelia akcií aj dlhov, po slabých výsledkoch za prvý polrok a viac ako 50 % poklese hodnoty akcií,“ povedal. Robert Schiffman, analytik spravodajskej služby Bloomberg. „Zvýšené kapitálové výdavky zamerané na metaverzu, spolu s rastúcimi spätnými odkupmi akcií, by mohli byť teoreticky podporené desiatkami miliárd lacných dlhov ako zmluvy o voľnom peňažnom toku v roku 2022.“

Agentúra S&P Global Ratings udelila spoločnosti Meta v stredu investičný rating AA, zatiaľ čo agentúra Moody’s Investors Service udelila technologickému gigantovi rating A1, o jednu úroveň nižšie. „Hodnotenie emitenta A1 je založené na silnom úverovom profile spoločnosti Meta, ktorý odráža vedúcu globálnu pozíciu jej značiek platforiem v sociálnych sieťach, podporovanú jej rozsiahlou používateľskou základňou,“ uviedla agentúra Moody’s v správe.

Akcie Meta Platforms


Akcie Meta Platforms v tomto roku klesli o -49,8 % a za posledných 12 mesiacov dokonca až o -51,9 % na $168,80. Na tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13,5 násobok zisku na akciu (P/E), 12,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 8,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokPolročné výsledky XTB 2022 v znamení lepšej ziskovosti
Ďalší článokJednoduchý výnos na úrovni 18%? Akcie Activision Blizzard
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno