Canon a nová nanotlač

Spoločnosť Canon, ktorú bežný spotrebiteľ pozná skôr ako výrobcu fotoaparátov a tlačiarní, už roky podniká v oblasti litografických strojov. V súčasnosti je trh s litografickými stojmi, ktoré slúžia na výrobu polovodičov, ovládaný holandskou spoločnostou ASML, ktorá sa stala jedinou spoločnosťou vyrábajúcou najmodernejšie fotolitografické stroje na báze extrémne ultravioletných (EUV) litografických systémov.

Hoci náklady na výrobu jedného tranzistora moderného čipu s ďalšími generáciami litografických technologických procesov klesajú, náklady na stroje, ktoré ich vyrábajú, a na prípravu návrhu nového vysokovýkonného čipu sú stále vysoké. Preto sa najmodernejšia litografia stala populárnou pre najväčšie a najbohatšie spoločnosti. Nová séria litografických strojov Canon využívajúca nanotlač to môže zmeniť, aj keď s najväčšou pravdepodobnosť to bude chvíľu trvať.

Predstavitelia japonskej firmy Canon očakávajú, že budúce stroje umožnia vytvárať 10 nm široké čiary, čo zodpovedá fotolitografickému procesu triedy 2 nm. Jeden stroj EUV od ASML stojí 150 – 200 miliónov USD. Očakáva sa, že jeden stroj EUV s vysokou úrovňou DNA bude stáť viac ako 300 miliónov USD. Na druhej strane sa očakáva, že stroj FPA-1200NZ2C bude stáť „len“ 12 miliónov USD.

Najväčšou výhodou nanoimprintu je jej relatívna technologická jednoduchosť, v porovnaní s EUV litografiou. Na jej realizáciu nie je potrebné vytvoriť neuveriteľne zložitý a energeticky náročný zdroj svetla EUV, v ktorom sa olovené kvapky vystreľované do vákua bombardujú laserom. Postačia relatívne jednoduché zdroje ultrafialového svetla, ktoré sa v litografii používajú už desaťročia.

Takisto nie je potrebné vyvíjať neuveriteľne drahý optický systém založený na veľmi komplikovaných a hladkých zrkadlách. Odpadnú aj mnohé ďalšie výzvy, na ktorých najbystrejšie mozgy sveta pracovali desaťročia, aby sa EUV litografia stala realitou, a ktorých vývoj stál miliardy USD. Avšak nanotlač sebou prináša veľa problémov po mechanickej stránke.

Akcie Canon


Akcie Canon od začiatku roka vzrástli +32,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 25 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 28,6 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,1 násobok EV/EBITDA.

Nanotlač, nádej pre menších výrobcov

Nie je preto prekvapením, že spoločnosti Canon trvalo tak dlho, kým túto technológiu doviedla do komerčne životaschopného stavu. Neprekvapuje ani to, že spoločnosť zatiaľ predpokladá, že jej hlavnými zákazníkmi zo sveta polovodičov budú výrobcovia pamätí. Pamäte majú veľmi pravidelnú a opakujúcu sa štruktúru, vďaka čomu sa vyrábajú ľahšie ako logické prvky a sú šetrnejšie k prípadným chybám v štruktúre, ktoré vznikli počas litografie.

Preto môžu byť majitelia ASML pokojní, ich monopol zatiaľ nie je ohrozený. Na druhej strane, nové stroje Canon môžu otvoriť dvere k najhustejším výrobným procesom pre menších výrobcov trochu experimentálnejšej elektroniky a rôzne typy výskumných centier, kde schopnosť vyrábať milióny funkčných čipov čo najrýchlejšie nie je prioritou. Nanotlač sa dá použiť aj ako doplnok fotolitografie.

Vedúce postavenie má ASML, čo ďalšia konkurencia?

ASML Holding (Advanced Semiconductor Materials Lithography) je holandská nadnárodná spoločnosť založená v roku 1984. ASML sa špecializuje na vývoj a výrobu fotolitografických strojov, ktoré sa používajú na výrobu čipov. Od roku 2023 je najväčším dodávateľom pre polovodičový priemysel a jediným dodávateľom vo svete fotolitografických strojov s extrémnou ultrafialovou litografiou, ktoré sú potrebné na výrobu najmodernejších čipov. Ešte v júni tohto roka bola ASML najhodnotnejšou európskou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie s približne 280 miliárd USD. V súčasnosti je až treťou najhodnotnejšou európskou firmou, hneď po francúzskej LVMH a dánskej Novo Nordisk, ktorá vystrelila vďaka jej liekom proti obezite Wegovy a Ozempic.

ASML dominuje na trhu fotolitografických systémov používaných pri výrobe polovodičov. Renomovaní výrobcovia čipov ako Intel, Samsung a TSMC sa spoliehajú na produkty ASML. Hlavným zdrojom príjmov spoločnosti spočíva v EUV litografii, pokročilej technológii, ktorá prekonáva svojho predchodcu, DUV litografiu, obe sú exkluzívne poskytované spoločnosťou ASML. Významná časť príjmov ASML pochádza z technológie EUV, pričom Taiwan a Južná Kórea sú ich primárnou zákazníckou základňou.

Proti ASML súperia priemyselné giganty ako, už spomínaný Canon a tiež Applied Materials, KLA, Lam Research a Nikon. Applied Materials dodáva nielen kapitálové vybavenie na výrobu polovodičov, ale špecializuje sa aj na výrobu obrazoviek s tekutými kryštálmi (LCD). Spoločnosť Lam Research Corporation ponúka zariadenia na výrobu strojov a služby pre polovodičový priemysel. Firma KLA Corporation poskytuje riešenia riadenia procesov a riadenia výnosov pre sektory polovodičov a nanoelektroniky. Canon sa zameriava na zobrazovacie a optické produkty, zatiaľ čo Nikon sa špecializuje na optiku a zobrazovanie.


Porovnávacia analýza vykonaná spoločnosťou Benzinga popisuje, že ASML Holding sa môže pochváliť nižším pomerom PE v porovnaní s konkurenciou v odvetví polovodičov a polovodičových zariadení, čo naznačuje potenciálne podhodnotenie. Okrem toho spoločnosť vykazuje vysoký pomer PB, čo naznačuje, že investori sú ochotní zaplatiť prirážku za jej účtovnú hodnotu.

Stručne povedané, ASML Holding je popredným hráčom v priemysle polovodičových zariadení, ktorý využíva svoj kvázi monopol na EUV litografiu. Konkurenti ako Canon, KLA, Lam Research, Nikon a Applied Materials sa snažia spochybniť dominanciu ASML v tomto sektore. Je otázkou budúcnosti či Canon s jeho novou nanotlačou môže významnejšie zamiešať kartami.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokKofola sa podľa výsledkov tretieho štvrťroka dokázala vyrovnať s poklesom predaných objemov
Ďalší článokColt CZ Group zvýšil čistý zisk o +15,8 % na 1,5 miliardy Kč za prvých deväť mesiacov tohto roka
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno