Plánované IPO Altera

Spoločnosť Intel plánuje IPO pre svoju divíziu programovateľných čipov Altera. Túto divíziu chce premeniť na samostatnú firmu a predávať akcie verejnosti alebo hľadať pre ňu investora, čo je súčasťou úsilia výkonného riaditeľa Pata Gelsingera vyžmýkať z polovodičovej spoločnosti väčšiu hodnotu.

Divízia Altera sa od 1. januára stane nezávislým subjektom, uviedli predstavitelia firmy Intel. Podnik, ktorého čipy je možné prispôsobiť na rôzne účely, vznikol akvizíciou spoločnosti Altera Corporation v roku 2015. Gelsinger, ktorý sa chopil kormidla v roku 2021 a aktívne získaval prostriedky na snahu odčlenenie divízie. Spoločnosť zaplatila za Altera v roku 2015 viac ako 14,7 miliárd USD a odčlenenie podnikania by malo pomôcť uvoľniť časť tejto hodnoty.

Pod vlastníctvom spoločnosti Intel sa programovateľná jednotka zamerala na trhy cloud computingu a komunikačných zariadení. To znamená, že firma vynechala iné oblasti, ako sú čipy pre priemyselných a leteckých zákazníkov. Hoci tieto polovodiče majú nižšie ceny, dopyt po nich rastie.

Intel a Altera

Intel Corporation, ktorú v roku 1968 založili Robert Noyce a Gordon Moore, bola so svojimi mikroprocesormi chrbtovou kosťou revolúcie osobných počítačov. Od prvých dní výroby polovodičových pamäťových produktov sa firma vyvíjala a rástla prostredníctvom inovácií a strategických akvizícií, pričom jednou z najvýznamnejších je Altera Corporation.

Spoločnosť Altera Corporation, založená v roku 1983, sa rýchlo dostala do popredia v polovodičovom priemysle a špecializovala sa na výrobu programovateľných logických zariadení (PLD). Tieto zariadenia, vrátane polí programovateľných hradlových polí (FPGA) a komplexných programovateľných logických zariadení (CPLD), si môže zákazník alebo dizajnér po výrobe prispôsobiť.

Firma, ktorá je všeobecne známa svojim sloganom „Intel Inside“, je uznávaná predovšetkým pre svoje centrálne procesorové jednotky (CPU) pre spotrebiteľské aj podnikové trhy. Tieto mikroprocesory poháňajú veľkú väčšinu počítačov, od osobných notebookov až po podnikové servery.

V polovici roku 2010 spoločnosť videla potenciál integrácie technológie FPGA s tradičnou architektúrou CPU. Akvizícia spoločnosti Altera za približne 14,7 miliardy USD nebola len o rozšírení produktového radu Intelu, išlo o strategický krok zameraný na zlepšenie ponuky dátových centier spoločnosti.

Spojením technológie FPGA s procesormi Intel môžu zákazníci vytvárať hybridné čipy prispôsobené špecifickým aplikáciám, čo maximalizuje efektivitu a výkon. Kombinácia FPGA-CPU umožnila zrýchlené pracovné zaťaženie v dátových centrách. FPGA môžu byť preprogramované za behu, čo poskytuje prispôsobivosť vyvíjajúcim sa algoritmom a úlohám, čo je obzvlášť cenné v dynamických cloudových prostrediach.

Akvizícia spoločnosti Altera spoločnosťou je dôkazom neustále sa vyvíjajúcej povahy technologického priemyslu. Rozpoznaním potenciálu technológie FPGA a jej bezproblémovou integráciou so svojimi základnými ponukami Intel posilnil svoju pozíciu lídra v technologickom svete.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokDividendové akcie obeťou vyšších sadzieb, ale aj liečív na obezitu
Ďalší článokNovartis odčlenil divíziu generických liečiv Sandoz a uviedol ju na švajčiarsku burzu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno