Zvýšenie úrokovej sadzby

Americká centrálna banka (FED) včera zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,50 % v rámci snahy tlmiť inflačné tlaky, ktoré čoraz väčšou mierou zaťažujú spotrebiteľov. Ide pritom o najagresívnejšie zvýšenie na jednom zasadnutí od mája 2000, keďže počas posledných dvoch desaťročí FED zvyšoval úrokovú sadzbu vždy len o 0,25 %. Toto výraznejšie zvýšenie tak plne podčiarkuje vážnosť inflácie a jej dopadov na kúpyschopnosť obyvateľstva.

Centrálna banka zároveň navrhla, že počas tohto roka bude ďalej zvyšovať náklady na pôžičky, čím chce ukončiť svoju politiku „ľacných peňazí“ prevládajúcej počas pandémie.

„Výbor je veľmi pozorný voči inflačným rizikám,“ uviedol FOMC vo svojom aktualizovanom politickom vyhlásení.

Zvýšenie Fedu bude mať za dôsledok vyššie úrokových sadzieb na úverových produktoch ako sú kreditné karty, hypotéky a podnikateľské pôžičky. Od prvého zvýšenia úrokových sadzieb po pandémii COVID sa ročné fixné sadzby hypoték v USA zvýšili o celý percentuálny bod na viac ako 5 %.

Úprava súvahy

FED tiež oficiálne predstavil stratégiu na zníženie svojich aktív po nákupe biliónov dolárov v amerických štátnych dlhopisoch a cenných papieroch krytých hypotékami agentúr, aby obmedzil vplyv pandémie COVID na finančné trhy.

Centrálna banka oznámila, že počnúc 1. júnom povolí až 47,5 miliardy dolárov mesačne – 30 miliárd dolárov v amerických štátnych dlhopisoch a 17,5 miliardy dolárov v cenných papieroch krytých hypotékami – vyradiť zo svojej súvahy. Toto tempo sa udrží od júna do augusta až do septembra, kedy Fed navýši limit až na 95 miliárd USD (60 miliárd USD v amerických štátnych dlhopisoch a 35 miliárd USD v cenných papieroch krytých hypotékami).

FED dúfa, že tento proces mu umožní znížiť aktíva v hodnote 9 biliónov dolárov, hoci centrálna banka neobjasnila, do akej miery umožní zmenšiť svoju súvahu. „Výbor je pripravený upraviť akékoľvek detaily svojho prístupu k znižovaniu veľkosti súvahy vo svetle ekonomického a finančného vývoja,“ uviedol Fed v samostatnom vyhlásení s podrobnosťami o plánoch.

Vo vyhlásení Fedu sa tiež uvádza, že venuje pozornosť viacerým geopolitickým rizikám. Monitorujú sa napr. odstávky súvisiace s pandémiou COVID v Číne, ktoré pravdepodobne zhoršia narušenia dodávateľského reťazca, ale aj ekonomické dôsledy ruskej invázie na Ukrajinu.

Reakcia akciových trhov

Počas tlačovej konferencie Jerome Powell, predseda FEDu, sa vyjadril, že centrálna banka nevažuje zvýšenie úrokových sadzieb o 0,75 % v krátkodobom horizonte. Mohlo by to totiž znamenať úder pre už tak spomaľujúce hospodárstvo. FED by mal v budúcnosti aj naďalej pokračovať v raste úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu.

Najmä toto vyhlásenie upokojilo investorov. Akciové trhy po oznámení krokov FEDu ku koncu včerajšieho obchodovania prudko stúpli, keď index S&P 500 zaznamenal svoj najlepší jednodňový nárast od mája 2020, keď vzrástol o +2,99 %. Index Nasdaq Composite vzrástol o +3,20 % a index Dow pridal viac ako 900 bodov, resp. +2,80 %. Rast amerických akciových indexov sčasti kopírovali aj ázijské a americké trhy. Dnes sa však kľúčové americké indexy v rozšírenom obchodovaní opäť obchodujú nižšie.

xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokAirbnb je z pandémie vonku s ďalším rekordným štvrťrokom, navyše signalizuje silné leto
Ďalší článokČínske firmy Nio a JD.com boli pridané na zoznam, ktorým hrozí delistovanie z burzy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno