Fed s nereálnym inflačným cieľom

Manažér hedžového fondu a jeden z najrešpektovanejších investorov súčasnosti Bill Ackman je presvedčený, že 2 % inflačný cieľ Fedu je nedosiahnuteľný bez väčšej recesie pre americkú ekonomiku. Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Pershing Square Capital vo svojom stredajšom tweete uviedol, že kým sa inflácia vráti na cieľovú úroveň, ktorá predstavuje dlhodobý cieľ cenovej stability centrálnej banky USA, bude potrebná „hlboká recesia ničiaca pracovné miesta“.

„Aj keď sa vráti na 2 %, nezostane tam dlhodobo stabilná,“ povedal Ackman po poslednom zvýšení sadzieb Fedu a dodal, že cieľ už „už nie je dôveryhodný.“ „Prijatie 3 % inflácie je lepšou stratégiou pre silnú ekonomiku a rast pracovných miest z dlhodobého hľadiska.“ Fed v stredu zvýšil úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu na rozpätie 4,25 % – 4,5 %, čo je siedmy a poslednýkrát, čo tvorcovia menovej politiky zdvihli svoju základnú sadzbu v roku 2022. Kumulatívne zvýšenie úrokových sadzieb o 4,25 % v tomto roku znamenalo najviac od roku 1980. Po tomto rozhodnutí predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že v novom roku pravdepodobne prídu ďalšie zvýšenia, pričom zdôraznil, že centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní finančných podmienok tak dlho, ako to bude potrebné na dosiahnutie inflačného cieľa.

Nové predpovede Fedu zverejnené v stredu naznačujú, že politici očakávajú, že miera nezamestnanosti sa do konca budúceho roka zvýši na 4,6 %, pričom inflácia klesne na 3,5 %. Tieto čísla boli podľa posledných údajov 3,7 % a 6 %. Index spotrebiteľských cien (CPI) vzrástol v novembri o 7,1 % ročne, podľa vládnych údajov zverejnených v utorok, zatiaľ čo posledná hodnota PCE – preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu, ktorý pochádza z obchodných cien, v októbri v porovnaní s rokom vzrástla o 6 %. skôr. Každý z nich je najmenej trikrát vyšší ako cieľ cenovej stability Federálneho rezervného systému v súčasnosti.

Fed podľa Billa Ackmana nesplní cieľ inflácie bez recesie, ktorá zničí pracovné miesta
Zdroj: Bloomberg

Ďalšie ohlasy z Wall Street

Ackman už skôr vyjadril pochybnosti o úspechu Federálneho rezervného systému v boji proti inflácii. V štvrťročnom hovore s investormi z Pershingu minulý mesiac zaisťovací fond uviedol, že inflácia bude štrukturálne vyššia spolu s úrokovými sadzbami, pričom každý z týchto faktorov predstavuje riziko pre akciové trhy. „Deglobalizácia, prechod na alternatívnu energiu, potreba platiť pracovníkom viac, nižšie rizikové a kratšie dodávateľské reťazce sú všetko inflačné faktory,“ povedal Ackman v stredu. „Fed teraz nemôže zmeniť svoj cieľ, ale pravdepodobne tak urobí v budúcnosti.“

Začiatkom tohto roka Ackman podporil agresívne kroky Fedu a v júli vyzval na zvýšenie o celý percentuálny bod. Jeho firma zarobila zo svojich stávok na rastúce úrokové sadzby, pričom tento rok zarobila takmer 2 miliardy dolárov a 5,2 miliardy dolárov od vypuknutia ochorenia COVID-19 v roku 2020 vďaka sérii hedžových pozícií v portfóliu, ktoré stavilo na rastúce sadzby.

Líder z Pershing Square nie je jediným hlasom na Wall Street, ktorý verí, že inflačné očakávania Fedu sú nereálne kvôli rizikám, ako sú problémy dodávateľského reťazca, nerovnováha pracovnej sily a geopolitické napätie. Generálny riaditeľ BlackRock Larry Fink začiatkom tohto mesiaca na summite New York Times Dealbook Summit povedal, že investori budú pravdepodobne musieť žiť s infláciou okolo 3 – 4 % a sadzbami 2 – 3 % – niečo, čo označil ako obdobie „malátnosť“ pre hospodárstvo.

Minulý týždeň Ross Mayfield z Bairdu povedal, že náklady na prechod zo 4 % miery inflácie na 2 % sú čoraz vyššie. „Pravdepodobne by to spôsobilo výrazné otrasy medzi podnikmi a trhom práce,“ napísal Mayfield v poznámke. „V konečnom dôsledku si myslíme, že spomalia tempo, akým zvyšujú sadzby, a potom im bude trvať dlho, kým budú pozorovať krajinu a jej vplyv.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokAkcie Tesla stále klesajú – investori reagujú na Muskove Twety
Ďalší článokHrozba stiahnutia čínskych akcií sa zmierňuje, USA získa prístup k auditom firiem
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno