Investícia do zlata
Zlato sa dlhodobo radí popri nehnuteľnostiach medzi najobľúbenejšie inštrumenty v Slovenskej republike. Od začiatku februára zaznamenal tento drahý kov pokles o 7 %, je to vhodný čas na nákup, alebo nás čakajú nové minimá? A akými spôsobmi vlastne môžeme do zlata investovať?
Analytici XTB pripravili na túto tému report, v ktorej sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť. Zlato sa často označuje za bezpečný prístav a ochranu pred infláciou, ale aj táto komodita zažíva na svoje pomery turbulentné obdobie. Pred súčasným prepadom cien sme od novembra minulého roka boli svedkami rally, ktorá v priebehu niekoľkých týždňov zdvihla cenu o viac ako 20 %. Tomu zase predchádzal klesajúci trend, ktorý sa tiahol de facto až do roku 2022.
O tom, či sa zlatu bude v tomto roku dariť, sa stále diskutuje – závisí to totiž najmä od toho, či sa vyhneme recesii. Bohužiaľ, ani na túto otázku stále neexistuje jednoznačná odpoveď. Mnohí investori sa však v týchto nestabilných časoch obracajú k zlatu. Tento drahý kov síce nie je ideálnym bezpečným prístavom, ale stále môže byť skvelým spôsobom diverzifikácie rizika. Vo všeobecnosti možno investície do zlata rozdeliť do troch hlavných skupín:
- Zlato v podobe CFD
Tento inštrument sa používa najmä v súvislosti s obchodovaním v kratších až strednodobých časových rámcoch. Výhodou tejto metódy je, že človek nepotrebuje také veľké množstvo finančných prostriedkov vďaka pákovému efektu. Na druhej strane ide samozrejme o rizikovejšiu časť finančných nástrojov, kde je potrebný dobrý manažment rizika a peňazí. Ďalšou veľkou výhodou je možnosť shortovania, t. j. profitovania z poklesu ceny. To môžu využiť aj dlhodobí investori, ktorí zlato nakúpili, ale nechcú ho predať a očakávajú pokles ceny. V tomto prípade môže otvorená krátka pozícia pokryť stratu a naša dlhodobá investícia do zlata zostane tiež celá.
- Zlato vo forme ETF
Táto forma je medzi dlhodobými investormi čoraz obľúbenejšia. ETF kopírujúce hodnotu zlata sú na trhu dostupné už niekoľko rokov. Všetko funguje na rovnakom princípe ako napríklad ETF kopírujúce americký index SP500. Ide o cenné papiere držané u správcu, čo tomuto nástroju dodáva pomerne vysokú mieru dôveryhodnosti. Okrem toho je tento trh veľmi likvidný – takže nie je problém v okamihu kúpiť alebo predať zlatý ETF.
- Fyzické zlato
Posledným obľúbeným spôsobom investovania je nákup tradičného fyzického zlata. Tento spôsob má hlavnú výhodu v tom, že zlato môžete mať doma pripravené na prípad apokalyptického scenára, keď môžete vziať svojich niekoľko zlatých prútov alebo zliatin a v priebehu niekoľkých minút zmiznúť. Mimo tohto scenára je však fyzické zlato pomerne problematickým nástrojom. Rozhodne nie je také likvidné ako cenné papiere, takže jeho predaj alebo nákup môže byť zdĺhavý a vyžaduje si fyzické stretnutie. Problémom je aj jeho uskladnenie, keďže doma môže byť nedostatočne zabezpečené, a ak je uložené v banke, opäť ťažko dostupné v prípade okamžitej potreby.
Existuje teda niekoľko možností investovania do zlata a záleží na preferenciách každého človeka, ktorý spôsob si vyberie. Nikde tiež nie je napísané, že si musíte vybrať len jeden spôsob. Investor môže mať malú časť doma pod posteľou pre prípad krízy, časť v zlatých ETF a v prípade poklesu ceny môže svoje pozície ešte kryť CFD.
Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, v reporte „Ako obchodovať na trhu so zlatom“ sa dozviete, ako na tomto trhu používať technickú a fundamentálnu analýzu, ako celý trh so zlatom funguje, kto sú veľkí hráči v tomto sektore a mnoho ďalšieho. Správa je k dispozícii ZDARMA tu: https://sk.xtb.com/hq-ebook-zlato
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové