Finančné trhy tento týždeň
Trhy sa po Veľkej noci začínajú naplno rozbiehať. Pozornosť sa sústreďuje na index ISM USA, ktorý nielenže prekonal očakávania vo svojej celkovej aktivite, ale aj v cenovej dynamike. To malo za následok tlak na dlhopisové a akciové trhy. Tento týždeň okrem iného prinesie napríklad správu z trhu práce v USA alebo zápis zo zasadnutia ECB. Nechýbať budú ani nové údaje v eurozóne za marec.
Americký trh práce
Trh sa v poslednej dobe hýbe podľa očakávaní ohľadom nastavenia menovej politiky. Okrem toho sa kľúčovou témou piatkovej správy o stave amerického trhu práce, ktorá minule naznačila možné spomaľovanie a bude zásadné, či sa údaje za marec uberia podobným smerom.
Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti zostáva nižší ako v minulom roku, hoci sa neupravuje o sezónne vplyvy. Súčasne dochádza k nárastu hlásení o prepúšťaní. Mnoho pracovníkov tiež čelí riziku straty práce kvôli zrúteniu mosta Francis Scott Key Bridge, čo tiež prerušilo dopravu do a z baltimorského prístavu.
Podľa agentúry Bloomberg sa ponuka a dopyt na pracovnom trhu postupne vyrovnávajú, pričom dochádza k zníženiu počtu nových pracovných miest. Tento pokles však prebieha pomalšie, a nedávne revízie údajov naznačujú, že situácia bola stabilnejšia, než sa pôvodne predpokladalo. Očakáva sa, že v únore dôjde k prírastku 8,7 milióna nových pracovných pozícií. Súčasne sa predpokladá, že počet ľudí opúšťajúcich svoje pracoviská, ktorý sa v posledných troch mesiacoch dvakrát znížil, bude pokračovať v poklese.
Inflácia v eurozóne
Stredajšie predbežné čísla inflácie z eurozóny by mali odhaliť jej mierné spomaľovanie. Spomaliť by potom mala aj jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín. Tieto údaje prichádzajú v kľúčovom okamihu pred rozhodovacím procesom ECB, čo môže mať značný vplyv na ako na kurz eura, tak aj na dlhopisy. Okrem inflácie sa zdá, že významnú úlohu bude hrať aj slabá ekonomika a pravdepodobne aj úsilie ECB o zníženie úrokových sadzieb skôr ako Fed v USA, aby sa zabránilo prílišnému posilneniu eura.
Inflácia v eurozóne by sa mala naďalej približovať k jej cieľovej výške 2 %. Rast cenovej úrovne pravdepodobne klesne pod 2 % v lete. Júnové zníženie úrokových sadzieb tak pôsobí ako veľmi pravdepodobné.
Obchodná bilancia
Predbežné údaje o obchode ukazujú, že vo februári došlo k zvýšeniu deficitu obchodnej bilancie. Export sa zvýšil o 2,8 % na 175,1 miliardy USD, zatiaľ čo import vzrástol o 2,7 % na 266,9 miliardy USD. Nárast exportu je možné pripísať oživeniu v odvetviach potravín a nápojov, priemyselných materiálov a ďalších výrobkov, zatiaľ čo rastu importu sa najviac podieľal sektor základnej spotreby.
UBS obnovuje program spätného odkupu akcií
Švajčiarska banka UBS obnovuje program spätného odkupu vlastných akcií v objeme 2 miliardy USD v nasledujúcich dvoch rokoch, s cieľom prekonať svoje objemy než kúpila svojho skoršieho konkurenta Credit Suisse. Súčasne plánuje aj úsporu nákladov vo výške 13 miliárd USD.
V roku 2022 UBS odkúpila 298,5 milióna svojich akcií – čo zodpovedá 8,6 % celkového počtu ich akcií – za 5,2 miliardy USD. Väčšina odkúpených akcií bola namiesto zrušenia použitá pri minuloročnom prevzatí Credit Suisse. Ešte pred oznámením tejto transakcie UBS odkúpila svoje akcie v hodnote takmer 1,2 miliardy švajčiarskych frankov.
Tento týždeň prinesie malé množstvo hospodárskych výsledkov zo zámoria. Medzi nimi napríklad spoločnosti PVH, Paychex, či Conagra Brands.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové