Akvizícia

Akcie Splunk vyskočili o +16 % na $133,25 po zverejnení správy, že Cisco Systems plánuje odkúpiť spoločnosť Splunk. Podľa Wall Street Journal bola ponuka odoslaná nedávno a znela na viac ako 20 miliárd dolárov. V súčasnosti však rozhovory podľa dostupných zdrojov neprebiehajú.

Spoločnosť Cisco, ktorá má oznámiť svoje štvrťročné výsledky v stredu, tradične generuje väčšinu svojich príjmov zo zariadení, ktoré tvoria chrbticu počítačových sietí, ale to sa mení. Podnik rozširuje svoj softvér a služby v snahe menej sa spoliehať na svoj charakteristický sieťový hardvér a predpokladá, že výnosy z predplatného a softvéru dosiahnu do fiškálneho roku 2025 až 50 % celkových príjmov. Na znak rastúcej dôležitosti, ktorú Cisco prikladá softvéru oznámilo, že zavedie nové finančné metriky a prepracuje svoje segmenty vykazovania, aby prezentovalo rast svojho softvérového biznisu.

Ak by došlo k dohode, išlo by o najväčšiu akvizíciu firmy Cisco v jej histórií, pričom prekoná kúpu Scientific Atlanta v hodnote zhruba 7 miliárd dolárov z roku 2005. Poslednou veľkou akvizíciou bola kúpa Acacia Communications za takmer 5 miliárd dolárov v roku 2021.

Cisco a Splunk

Spoločnosť Splunk, ktorej sme sa venovali taktiež v našej analýze, vyvíja softvér, ktorý používajú informačné technológie a bezpečnostné operácie spoločností na monitorovanie a analýzu údajov. Splunk v súčasnosti hľadá výkonného riaditeľa po tom, čo Doug Merritt v novembri odstúpil z funkcie po zhruba 6 rokoch po sérii neuspokojivých správ o príjmoch a uprostred prebiehajúcej transformácie z licenčného systému predaja na predplatný.

Cisco predávajúce smerovače, prepínače, bezpečnostné služby, ale aj softvérové ​​produkty vrátane komunikačnej platformy Webex so Splunkom spolupracuje už dlhšiu dobu v bezpečnosti údajov. Zdá sa, že Cisco je so službami softvérového podniku tak spokojná, že je ochotná ju integrovať pod svoju strechu a finančné prostriedky na to rozhodne má, keďže má v hotovosti viac ako 20 miliárd dolárov.

Akcie Splunk


Akcie Splunk za posledných 12 mesiacov podobne ako ďalšie rastové technologické spoločnosti zažívajú ťažké obdobie, keď stratili -27,9 % a obchodujú sa za $124,97. Výrazne tak zaostávajú za indexom S&P 500, ktorý stúpol za rovnaké obdobie o +12,3 %. Pri aktuálnej cene sa akcie Splunk obchodujú za 8,1 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokTwilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Ďalší článokG. Soros odhalil veľkú investíciu v Riviane
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno