Podpora technologického sektora

Akcie čínskych spoločností obchodovaných v USA sa včera prudko zvýšili, keď investorov potešili komentáre počasu dôležitého prejavu prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý podporoval technologický sektor v krajine. Finančné trhy sa už dlhý čas obávajú nielen ekonomického spomaľovania v Číne, ale aj krokov zo strany vládnej komunistickej strany, ktorá rozpútala boj proti tamojším technologickým firmám. Prejav tak poskytol pre mnohých investorov miernu úľavu. Akcie firmy Alibaba stúpli o +5,14 %, JD.com o +4,98 %, Nio o +3,91 %, Tencent o +2,97 % a Pinduoduo o +4,84 %.

Zraz komunistickej strany

Prezident Si Ťin-pching v nedeľu otvoril Národný kongres Komunistickej strany Číny, týždenné stretnutie najvyššieho vedenia krajiny, ktoré sa koná každých päť rokov a stanovuje plán pre budúcnosť Číny. Kým Xi obchádzal ekonomiku, neriešil poklesy na čínskom akciovom trhu alebo systémové problémy v zadlženom sektore nehnuteľností, ale zameral sa najmä na dôležitosť posilnenia technologického postavenia krajiny.

V centre pozornosti je zároveň spor medzi Čínou a USA v súvislosti s kritickými vyspelými technológiami, ako sú počítačové čipy. Začiatkom tohto mesiaca prezident Joe Biden oznámil nové obmedzenia vývozu polovodičov do Číny, vrátane zavedenia nových licencií požadovaných pre americké firmy na zásobovanie čínskych spoločností zariadením na výrobu pokročilých čipov. Analytici tvrdia, že ide o najnovšiu salvu v technologickej studenej vojne.

Mnoho rizík spojených s čínskymi akciami

Čínske akcie od svojich maximálnych cenových hodnôt prudko klesli, keď napr. akcie retailového giganta Alibaba stratili v priebehu 2 rokov až 75 % trhovej hodnoty. Napriek tomu, že čínska ekonomika by mala v tejto dekáde zaznamenať ďalší výrazný hospodársky rast, existuje aj mnoho rizík spojených s investovaním do čínskych spoločností.

V Číne panuje veľmi napätá situácia na trhu s nehnuteľnosťami, vrásky vyvoláva spomaľovanie ekonomiky, spory s USA, kvôli ktorým sa do Číny nedostávajú najsofistikovanejšie čipy a veľkým rizikom je aj samotná politická orientácia krajiny. Mierne obavy ohľadom situácie v najľudnatejšej krajine sveta vytvára aj včerajšia správa.

Čínsky štatistický úrad nečakane odložil zverejnenie údajov o vývoji HDP za tretí štvrťrok a to len deň pred ich pôvodným zverejnením. Nezvyčajný krok sa udial v čase, kedy vládnuca komunistická strana Číny organizuje tento týždeň kľúčové politické stretnutie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokPokiaľ chcete víťaziť, musíte do toho dať všetko
Ďalší článokAkcie firiem ťažiacich lítium nemajú na Wall Street úspech napriek rastúcemu dopytu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno