Lítium ako kľúčová komodita

Význam lítia ako kľúčovej suroviny potrebnej na výrobu batérií sa zvyšuje v dôsledku prechodu globálneho automobilového priemyslu na elektromobilitu. Dopyt po lítiu tak prudko rastie, ale ani to nestačí na to, aby všetci na Wall Street odporúčali akcie firiem, ktoré sa zaoberá vzácnou komoditou. Je to predovšetkým kvôli tomu, že môže byť ťažké zosúladiť raketový rast cien komodít s hodnotou pre akcionárov.

Lítiové akcie a ich rating

Analytik J.P. Morgan Jeffrey Zekauskas výrobcovi lítia Livent určil vo svojej najnovšej správe hodnotenie „HOLD“ s cieľovou cenou $28 na akciu. Zekauskas tiež pokrýva najväčšieho svetového ťažiara lítia Albemarle. Akcie tejto firmy taktiež nesú rating HOLD a to už od mája 2021, pričom cieľová cena Albemarle je $270 dolárov na akciu.

„Livent má silnú trajektóriu zárobkov,“ napísal Zekauskas vo svojej úvodnej správe. Predpovedá, že zisk Livent na akciu vzrastie z $0,18 v roku 2021 na $1,50 v roku 2022 a $2,30 USD v roku 2023.

To je neuveriteľný rast len ​​za dva roky. Väčšina týchto ziskov pochádza zo zvýšenia cien lítia namiesto rozšírenia výrobnej kapacity. Referenčné ceny lítia totiž vzrástli za posledných 12 mesiacov približne o 200 % a v porovnaní s koncom roka 2020 sa zvýšili zhruba 12-násobne, keďže investori si uvedomujú dôležitosť tejto komodity v budúcnosti.

Elektrické vozidlá (EV) sú dôvodom nárastu. Dopyt po lítium-iónových batériách, ktoré poháňajú EV, sa od roku 2020 takmer strojnásobil a očakáva sa, že medzi rokmi 2022 a 2024 sa dopyt opäť zdvojnásobí. Ponuka sa snaží dobehnúť tento dopyt. Spoločnosť Livet pracuje na zvýšení svojej kapacity o približne 170 % v období od roku 2022 do konca roku 2025.

Ťažké určenie hodnoty

Veľmi dynamické zmeny ponuky a dopytu po lítiu však sťažuje stanovenie jeho dlhodobých cien. V konečnom dôsledku majú komodity tendenciu smerovať k hraničným výrobným nákladom. Aké sú hraničné výrobné náklady v prípade lítia ale nevie v podstate nikto.

Pritom práve tieto informácie sú dôležité pri určovaní trhovej hodnoty výrobných firiem a ich akcií. Pri referenčnej cene lítia 40 000 USD za metrickú tonu banka J.P. Morgan predpokladá, že výnos z voľného cash flowu akcií Livent a Albemarle v roku 2023 bude približne 0,3 %, čiže takmer rovnovážny, a 5,2 %. Pri cenách 70 000 USD za metrickú tonu by však výnosy boli dramaticky vyššie, takmer 9 % a 16 %. Referenčné ceny sú dnes zhruba vo výške 75 000 dolárov za metrickú tonu.

Tento široký rozsah výnosov z voľného peňažného toku v závislosti od toho, čo robia ceny, je dôvodom, prečo je Zekauskas na vedľajšej koľaji a hovorí, že akcie Livent predstavujú nadpriemerné riziko. Zvyšok Wall Street je trochu optimistickejší. Zatiaľ čo iba 47 % analytikov pokrývajúcich akcie spoločnosti Livent im určilo hodnotenie BUY, v prípade Albemarle je to až zhruba 60 % . Akcie výrobcu lítia SQM majú taktiež rating BUY.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

etoro
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokČínske akcie sa zvýšili v dôsledku náznakov podpory zo strany štátu
Ďalší článokFarmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno