Zmiernenie napätia

Minulý týždeň sme informovali, že čínske akcie sú pod tlakom, keďže hrozba ich stiahnutia z americkej burzy bola opäť reálnejšia a v dôsledku toho zažívali bezprecedentný pokles a vymazali zisky za obdobie niekoľkých rokoch. Okrem tohto rizika vidieť v Číne spomaľovanie v hospodárskom raste, silnú reguláciu technologických firiem, vzostup pozitívnych prípadov na Covid a neochotu odsúdiť Rusko za ich vojnové zločiny na Ukrajine. Všetky tieto faktory vyústili do toho, že mnohé čínske akcie atakovali svoje historické minimá.

Dnes však prišlo k zmierneniu napätia. Peking totiž vydal silný prísľub, že bude podporovať finančné trhy a stimulovať ekonomický rast. Vládne rezorty by mali aktívne zavádzať politiky, ktoré sú prospešné pre tamojšiu ekonomiku. Zasadnutie Výboru pre finančnú stabilitu a rozvoj prisľúbilo investorom úľavu od viacerých obáv, ktoré viedli k výpredajom čínskych akcií začiatkom tohto týždňa.

Čínske akcie po tomto oznámení prudko vzrástli. Index Hang Seng China Enterprises v Hongkongu vyskočil až o +12,28 %, čo je najviac od roku 2008, po prepade o 26 % v tomto roku až do utorka. Akcie Alibaba na burze V hongkongu stúpli o +27,30 %, NIO o +17,95 %, Tencent o +23,15 % a JD až o +35,64 %.

Podpora vstupu na zahraničné trhy

Čína informovala, že bude naďalej podporovať kótovanie v zámorí a dosiahla pozitívny pokrok v diskusiách s Washingtonom o vstupe tamojších firiem na burzu v USA. Aktuálne obe strany pracujú na formulovaní podrobného plánu spolupráce. Ide pritom o veľký obrat, keďže napätie medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta sa zvyšovalo a vyústilo to do zintenzívnenia kontroly internetových gigantov zo strany čínskych regulátorov, ale aj núteného odchodu firmy DiDi Chuxing z amerického trhu.

Olej do ohňa priliali v roku 2020 aj americkí zákonodarcovia, keď schválili návrh zákona, ktorým sa vyhrážali vyškrtnutím čínskych firiem, ktoré nesplnili pravidlá auditu. Americké regulačné orgány včera uviedli, že sa v tejto téme aktívne angažujú a komunikujú s čínskymi vládnymi orgánmi, aby dosiahli dohodu, ktorá im umožní prístup k audítorským firmám v Hongkongu a Číne.

Spomínané zintenzívnenie kontroly regulátorov z Pekingu sa zameriavalo na domáce internetové a technologické spoločnosti, ktoré mali podľa ich slov zneužívať svoje dominantné postavenie na trhu a potlačovať hospodársku súťaž. Regulačné orgány mali problém najmä s firmami ako je Alibaba, ktorá musela zaplatiť rekordnú pokutu či gigant v oblasti doručovania potravín Meituan, ktorý bol nútený znížiť poplatky, ktoré účtuje reštauráciám za donášku a zlepšiť zaobchádzanie so svojimi vodičmi.

Podľa vyhlásenia by sa však snahy o „nápravu“ týchto podnikov mali ukončiť „čo najskôr“.

Podpora trhu s bývaním

V súvislosti s pretrvávajúcim prepadom na čínskych trhoch s nehnuteľnosťami, ktorý priviedol veľkých developerov takmer ku kolapsu, vyhlásenie zas vyzvalo na zavedenie účinného plánu na prevenciu a riešenie rizík okolo developerov. Zameriava sa aj na politiku, ktorá pomôže odvetvie transformovať sa na nový rozvojový model. V prvom štvrťroku by mala byť veľmi proaktívna aj menová politika krajiny a nové úvery by mali primerane rásť. To by malo pomôcť oživiť čínsky trh s bývaním a čiastočne riešiť problémy realitných developerov.

„Vyhlásenie sa týkalo mnohých problémov na rôznych frontoch, čo je naozaj zriedkavé,“ povedal Ding Shuang, hlavný ekonóm pre veľkú Čínu a severnú Áziu v Standard Chartered. „Trhy boli veľmi pesimistické a výpredaje mali tendenciu byť samonaplňujúce sa čiastočne kvôli nedostatočnej reakcii zo strany vlády – čo sa týka ocenenia, nemalo dôjsť k takej veľkej korekcii. Cieľom vládneho kroku je pravdepodobne prelomiť túto zotrvačnosť a stabilizovať očakávania trhu,“ povedal.

Oznámenie nespomenulo ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá podnietila prudký nárast cien ropy a obavy investorov, že čínske spoločnosti môžu byť predmetom sankcií.

Ďalšie body zo stretnutia:

  • Regulácia spoločností s internetovými platformami by mala byť „štandardizovaná, transparentná a predvídateľná“
  • Finančné inštitúcie by mali „brať do úvahy celkový obraz“ a pevne podporovať rozvoj reálnej ekonomiky
  • Dlhodobí inštitucionálni investori sú vítaní na zvýšenie podielov v čínskych spoločnostiach
  • Peking a Hongkong by mali posilniť komunikáciu o stabilite hongkonských finančných trhov
  • Prvoradou prioritou Komunistickej strany Číny je neustály ekonomický rozvoj
  • Kontroly koronavírusu by sa mali koordinovať s hospodárskym rozvojom
  • Ekonomika by mala fungovať v rozumnom rozsahu
  • Fungovanie kapitálových trhov by malo zostať stabilné

Ďalšie novinky zo sveta investovania

etoro
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokStrach z rastúcej ceny plynu? Riešením môžu byť akcie Equinor
Ďalší článokBMW očakáva, že voľný cashflow z automobilového segmentu dosiahne €7,2 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno