Hrozí čínskym akciám stiahnutie z burzy?

Akcie najväčších čínskych technologických spoločností včera prudko klesli, čím sa predĺžil ich dlhodobý marazmus na Wall Street. Prepad spôsobili obnovené obavy zo spomaľujúceho rast spotreby v Číne a potenciálneho rizika stiahnutia akcií v USA. Komisia pre cenné papiere a burzu USA (SEC) zostavila dočasný zoznam piatich spoločností, ktoré by mohli byť vyradené z burzy, ak nebudú spĺňať účtovné štandardy USA.

Hoci predbežný zoznam nezahŕňa najväčšie čínske spoločnosti obchodované v USA – Tencent a Alibaba, krok SEC je ďalším strašiakom pre investorov, ktorí hľadali rastové príležitosti v najľudnatejšej krajine sveta. Existujú totiž zároveň obavy, že zoznam by mohol byť rozšírený.

Čínsky regulátor cenných papierov v reakcii uviedol, že naďalej spolupracuje s americkou radou pre dohľad nad účtovníctvom verejných spoločností, federálnym dozorným orgánom pre audit, na ktorý dohliada SEC. V piatkovom vyhlásení uviedla, že rešpektuje zahraničné regulačné orgány dohliadajúce na účtovné firmy, ale je proti politizácii regulácie cenných papierov.

Spoločnosť YUM China prevádzkujúca reťazce KFC, Taco Bell a Pizza Hut informovala, že za súčasného stavu bude vyradená z burzy cenných papierov v New Yorku začiatkom roka 2024, pokiaľ nebude vylúčená z tohto zákona alebo nebude môcť byť plne kontrolovaný jej audítor. „Spoločnosť bude naďalej monitorovať vývoj na trhu a vyhodnocovať všetky strategické možnosti,“ uviedol podnik.

Yum China a mnoho ďalších firiem sa na prípadne delistovanie svojich akcií z americkej burzu pripravili druhým kótovaním akcií a to na burze v Hongkongu. Práve k takým firmám odporúča spoločnosť Citigroup, aby sa upínali zraky investorov. „Odporúčame kupovať ADR (čínske akcie obchodované v USA) s veľkou kapitalizáciou, ktoré už majú duálne kótovanie v Hongkongu,“ povedala Citi.

Citigroup doplnil, že akékoľvek reálne riziko stiahnutia amerických depozitných akcií čínskych spoločností sa pravdepodobne nenaplní skôr ako v rokoch 2024-2025 vzhľadom na súčasné regulačné požiadavky.

Čínske akcie opäť v červenom, na čele JD.com

Významné straty utŕžili akcie vysoko-kapitalizovaných čínskych spoločností ako Alibaba Group -6,6 %, Tencent Holdings -5,6 %, Meituan -11 %, Kuaishou Technology -12 % a Pinduoduo17,5 %. Akciový index pozostávajú z čínskych technologických spoločností obchodovaný na americkom trhu, Nasdaq Golden Dragon China Index, klesol o -10 %. Dosiahol tak najnižšiu hodnotu od roku 2016 a najväčší jednodňový percentuálny pokles od októbra 2008, ukázali údaje spoločnosti Refinitiv.


Veľmi tvrdo bol zasiahnutý aj gigant v oblasti elektronického obchodu a logistiky JD.com, ktorého akcie včera poklesli až o -15,83 % na $52,52. Spoločnosť včera informovala, že v poslednom štvrťroku 2021 evidovala makroekonomické tlaky a zvyšujúce sa náklady čoho následkom bolo, že jej rast tržieb dosiahol najnižšie tempo za 2,5 roka a vykázaná strata. Na upravenej báze podnik oznámila lepší ako očakávaný zisk a investorom tiež ponúkla aj solídny výhľad na tento rok, avšak ani to nepomohlo znížiť obavy.

Analytici reagovali na zverejnené čísla negatívne a americká Citigroup znížila svoj cenový cieľ pre JD.com zo $109 na $99 na akciu. Niekoľko ďalších bánk a maklérov nasledovalo tento príklad. Nomura znížil svoj cieľ z $90 na $85, zatiaľ čo maklérska spoločnosť Bocom International znížila svoj cieľ zo $104 na $100. Všetky tieto inštitúcie však udržiavajú pre akcie JD.com pozitívne hodnotenie BUY.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokColgate-Palmolive zvyšuje dividendu a ohlasuje odkup akcií
Ďalší článokAkcie Docusign opäť v mínuse, stratili už 75% hodnoty
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno