Temnejší výhľad

Stratégovia z investičnej spoločnosti BlackRock včera uviedli, že firma znížila svoju expozíciu voči rozvinutým akciovým trhom s očakávaním agresívnych zásahov centrálnych bánk za účelom skrotiť rastúce ceny v globálnej ekonomike. „Práve teraz si myslíme, že FED sa zaškatuľkoval tým, že reagoval na politické tlaky, aby potlačil infláciu,“ uviedli stratégovia na čele s Jeanom Boivinom v poznámke zverejnenej v pondelok. „Poškodenie rastu a pracovných miest v dôsledku boja proti inflácii bude podľa nášho názoru zrejmé a centrálne banky budú žiť s vyššou infláciou.“

V podobnom komentári minulý mesiac stratégovia BlackRock tvrdili, že kroky americkej centrálnej banky na zvyšovanie sadzieb je vyústi k zastaveniu ekonomického rastu bez toho, aby nevyhnutne vyriešila inflačné tlaky. Spoločnosť tvrdila, že vysoká jadrová inflácia bola spôsobená „nezvyčajne nízkou výrobnou kapacitou kvôli neúplnému reštartu hospodárstva po pandémii“ a nie prehriatím dopytu.

V dôsledku svojho zníženého pohľadu na akciový trh BlackRock tiež uviedol, že tradičné 60/40 portfóliá, ktoré vyvažujú dlhopisy a akcie už pravdepodobne nebudú účinnými investičnými stratégiami. Spoločnosť ďalej spomenula, že zvýšila svoju alokáciu úverov investičného stupňa spolu so znížením svojho podielu v akciách. „Vidíme novú éru volatilnej inflácie a rastu, ktorá zmetie obdobie umiernenosti,“ uviedla firma v pondelok v komentári. „V tomto novom režime znižujeme rating akcií a zvyšujeme úvery.“

Najhorší polrok za viac ako 50 rokov

Revidovaný výhľad nadol prichádza len niečo vyše týždňa po tom, čo akcie ukončili svoj najprudší pokles v prvom polroku za viac ako päť desaťročí. Prvých šesť mesiacov roka vstúpil S&P 500do medvedieho trhu a tento pokles podnietil ďalšie známe inštitúcie z Wall Street, aby znížili svoj cenový cieľ pre benchmarkový index.


Medzi firmami, ktoré znížili svoje vyhliadky pre akcie, bola napr. aj Credit Suisse, ktorej hlavný americký akciový stratég Jonathan Golub v poznámke pre klientov z 5. júla znížil svoj koncoročný odhad pre S&P 500 o 600 bodov na $4 300. Hoci nový cieľ znamená oživenie vo zvyšku roku 2022, toto číslo znamená prudký obrat oproti predchádzajúcemu odhadu z decembra 2021, v ktorom banka prognózovala cenu $5 200. Vtedy však globálna ekonomika nečelila toľkým výzvam v podobe vojny, energetickej krízy a rekordnej inflácie.

Svoje predchádzajúce scenáre ohľadom akciových trhov však revidujú viaceré podniky. Dokonca aj ten najbujnejší stratég na Wall Street teraz vyzerá menej optimisticky. Hlavný investičný stratég Oppenheimer Asset Management, John Stoltzfus vo štvrtok znížil svoj koncoročný cenový cieľ na S&P 500 na z $5 330 na $4 800.

Stratég banky Citigroup, Scott Chronert v pondelkovom liste pre klientov uviedol, že index S&P 500 sa zo súčasných úrovní zvýši o približne 8 % na koniec roka na úrovni $4 200.

BlackRock

Aktíva spravované spoločnosťou BlackRock presiahli koncom minulého roka 10 biliónov dolárov, čo z nej robí najväčšiu firmu na správu aktív na svete. Jej tržby v minulom roku atakovali úroveň 20 miliárd a čistý zisk 6 miliárd dolárov. BlackRock je zároveň jedným z najväčších emitentov ETF fondov na svete, ktoré sa obchodujú pod značkou iShares.

Inštitúcia na konci svojej správy zopakovala, že z dlhodobého hľadiska uprednostňuje napriek temnejšiemu výhľadu akcie pred dlhopismi.

Akcie BlackRock


Akcie BlackRock v tomto roku poklesli až o -33,92 % na $605. Na tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 15,2 násobok zisku na akciu (P/E), 20,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 10,6 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií BlackRock je aktuálne 3,23 %.

BlackRock zníži poplatky na vybraných ETF fondoch takmer na nulu
BlackRock a Temasek vyhlasujú vojnu uhlíkovej stope

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Costco: dominantný hrač v retaile aj počas spomaľovania ekonomiky
Ďalší článokTOP dividendové tituly na boj proti inflácii podľa XTB
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno