Predchádzajúce mesiace sa niesli v znamení postupného poklesu finančných trhov, počas ktorých sa prepadávali akcie a fondy z celého sveta, najmä tie technologické s vysokým ocenením. Inými slovami povedané práve tie, od ktorých investori očakávali nadpriemerný výnos. Dôvodov je viacero: vojna na Ukrajine, problémy s dodávateľskými reťazcami, pandémia Covid 19, ale predovšetkým inflácia a s ňou spojené zvyšovanie úrokových sadzieb. Inflácia, resp. zdražovanie tovarov a služieb, naďalej zrýchľuje a štáty poznajú na jej zmiernenie jediný liek – zvyšovanie úrokových sadzieb. K tomuto kroku sa už uchýlili viaceré centrálne banky vrátane českej, poľskej, maďarskej, ale aj amerického FEDu. Podobný krok minulý týždeň potvrdila aj európska centrálna banka (ECB), čo sa prejaví aj ďalším zvyšovaním úrokov na nefixovaných hypotékach, keďže aj komerčné banky si budú požičiavať drahšie. ECB okrem toho oznámila aj koniec kvantitatívneho uvoľňovania, resp. nakupovania vládnych dlhopisov.

Problémom však je, že zvyšovanie úrokovej sadzby ochladzuje ekonomickú aktivitu a teda aj hospodársky rast. Čím viac bude inflácia stúpať, tým väčšmi budú musieť zakročiť centrálne banky, čo môže vyústiť do recesie, resp. dokonca stagflácie, kedy nastáva zvyšovanie cien popri ekonomickom poklese. Toho sa obávajú investori, keďže dôsledkom budú horšie výsledky firiem, ich akcií a z nich zložených fondov. V skutočnosti sa toto riziko skutočne približuje. Svetová banka nedávno znížila svoju prognózu o raste globálnej ekonomiky o takmer tretinu. Zatiaľ čo v roku 2021 vzrástla o 5,7 %, tento rok by to malo byť iba o 2,9 %. Svoju prognózu zhoršili aj Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) a veľké investičné banky z Wall Street.

FED Powell

Kľúčovým dôvodom, prečo sledujeme v posledných dňoch opäť prudký pokles finančných trhov je tak opäť inflácia. V piatok totiž americké dáta o tamojšom zdražovaní prevýšili odhady analytikov, keď inflácia sa medziročne zvýšila o 8,6 %, zatiaľ čo sa očakával rast cien o 8,3 %. V dôsledku vyššej inflácie sa investori obávali, že by FED mohol zakročiť ráznejšie a to zvýšením úrokovej sadzby o 75 percentuálnych bodov, čo by bolo najviac od roku 1994. To sa nakoniec aj potvrdilo, keď počas týždňa predstavitelia FED oznámili zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 75 percentuálnych bodov.

Nie je to však iba o inflácií. K panike pomohla aj inverzná výnosová krivka, ktorá je jedným z hlavných indikátorov recesie a poklesu trhu. V praxi to znamená, že výnosy 2-ročných amerických dlhopisov sa dostali nad výnos tých 10-ročných. Výsledkom je, že globálne akcie pokračovali v prepade, pričom akciový index S&P 500 už vymazal všetrky straty z roka 2021 a technologický index Nasdaq 100 od svojho maxima poklesol o takmer 35 %.


Prečo padajú technologické akcie a fondy viac?

Do nepríjemnej situácie sa dostali hlavne investori, ktorí investovali do technologických a rastových akcií a ETF fondov. Mnohé firmy totiž stále negenerujú zisk a s rastom úrokových sadzieb bude pre nich kapitál potrebný pre ďalšiu expanziu drahší a menej dostupný. Zároveň v časoch ako sú tieto chcú investori vidieť stabilitu a tú prináša najmä generovanie zisku a voľných hotovostných tokov (cash flowu) a preto svoj kapitál presúvajú k bezpečnejším typom akcií alebo do bezpečnejších investičných aktív typu dlhopisy či zlato.

Ktorým odvetviam sa darí?

Naopak je logické, že sa darí najmä fondom zameraným na tie odvetvia, ktoré ťažia zo súčasnej situácie. Typickým príkladom sú ropné a energetické spoločnosti, ktoré benefitujú z rastúcich cien energií. Pomerne dobre sa darí aj farmaceutickým podnikom, nakoľko predaj liečiv a terapií takmer nezávisí od vývoja makroekonomických faktorov. V dôsledku vojny a vyšších výdavkov na zbrojenie prinášajú investorom nadpriemerný výnos aj zbrojárske spoločnosti. Taktiež je potrebné vypichnúť ďalšie odvetvia, ktorým sa kvôli súčasným podmienkam darí a to sú napr. maloobchodný a veľkoobchodný predaj či kyberbezpečnosť. Odvetviam, ktoré budú aktuálne časy znášať lepšie sme sa venovali v našom samostatnom článku.

image 1
Porovnanie výkonu technologického indexu Nasdaq (modrá) a ETF zameraného na energie (zelená)

Toxická Čína?

Úplne špecifická situácia jestvuje pri čínskych spoločnostiach a ETF. Mnohé čínske spoločnosti v posledných týždňoch a mesiacoch stratili aj viac ako 70 % trhovej hodnoty. Môže za to celá séria problémov. Napätie medzi USA a Čínou, ktoré vyústilo do obchodnej vojny, zvyšujúca sa regulácia tamojších spoločností, hrozba delistovania čínskych akcií z americkej akciovej burzy, obmedzenia kvôli politike nulovej tolerancie voči Covidu 19 a spomaľujúci ekonomický rast.

Mnohí investori na čínske akcie úplne zanevreli a to aj napriek tomu, že z hľadiska ocenenia a potenciálu sa javia veľmi výhodne. Nie sú však ochotní podstupovať vysoké riziko s investovaním do spoločností z krajiny, kde neexistuje politická stabilita. Je skutočne na tom, aby každý zvážil či je toto riziko ochotný podstúpiť. V prípade, že by sa tamojšia situácia znormalizovala, investícia do čínskych akcií či ETF by mohla priniesť investorom značný výnos.


Kryptomeny, komodity, dlhopisy a euro

Netrpia však iba akciové trhy. Nedarí sa ani kryptomenám, keď najznámejšia kryptomena Bitcoin od svojej najvyššej ceny stratila až dve tretiny hodnoty a nachádza sa najnižšie od novembra 2020. Druhé najhodnotnejšie krypto – Ethereum sa prepadlo až o tri stvrtiny, pričom lepšie na tom nie sú ani iné menšie kryptomeny. Potvrdzujú tak svoju vysokú volatilitu a rizikovosť. Súčasné správanie digitálnych aktív z nášho hľadiska vyvracia názory, že by mohli nahradiť klasické peniaze, resp., že ide o „digitálne zlato“, ktoré sa môže brať ako uchovávateľ hodnoty. Nie je to možné minimálne v dohľadnej dobe. V prípade ďalšieho poklesu finančných trhov budú kryptomeny pravdepodobne reagovať ešte výraznejšie.


Ako to býva zvykom, keď sa nedarí akciovým trhom, darí sa zlatu, keďže investori ho považujú za uchovávateľa hodnoty. Zlato sa aktuálne drží blízko svojich najvyšší úrovní. Obavy z obmedzenej ponuky v tomto týždni prevážili nad obavami ohľadom slabého dopytu Číne, čo vyústilo do ďalšieho rastu cien ropy. Posilnila aj cena plynu, ktorá v Európe o stúpla o 16 % na 97€ za MWh z dôvodu zníženia ruských dodávok a meškania dodávok skvapalneného plynu z USA. Rast ceny ropy a v konečnom dôsledku aj benzínu a nafty je spôsobený primárne vojnou na Ukrajine a snahou EÚ odstrihnúť sa od ruských energií, čo spôsobuje napätie na trhu. Z rovnakého dôvodu sú na veľmi vysokých hodnotách aj ceny zemného plynu, ktoré za posledné 2 roky vzrástli viac ako štvornásobne.

Môžte si tak pripraviť peňaženky, pretože naďalej možno očakávať rovnaké ceny alebo zdražovanie pri tankovaní a od budúceho roka aj pri kúrení. Uvoľnenie na týchto komoditných trhoch môže nastať v prípade väčšieho odklonu EÚ od ruských energií, prípadne po skončení vojny a normalizácií vzťahov medzi Ruskom a západom.

V súvislosti s vojnou a energetickou krízou výrazne oslabuje aj euro, ktoré trpí omnoho viac ako americký dolár. Zatiaľ čo ešte nedávno mohli občania EÚ dostať za 1 euro až 1,20 amerického dolára, dnes je to už iba 1,047 dolára. Z hľadiska eura ide o najnižší pomer od roku 2016 a jeden z historicky najnižších v histórií. Európanom sa tak dovolenka v USA o poznanie predraží, ale na druhej strane ak ste kvôli investíciam menili eurá na doláre pred mesiacmi až rokmi, môžte si byť istí, že pri späťnej výmene dolárov za eurá by ste zarobili aspoň 10 až 15 %.

Naopak, darí sa americkým vládnym 10 ročným dlhopisom, ktoré v dôsledku paniky na akciových trhov a presunu kapitálu investorov k bezpečnejším aktívam, dosiahli najvyššiu úroveň za viac ako dekádu. Rovnako stúpajú aj ceny európskych dlhopisov.

Čo robiť v tejto situácii?

To ako sa zachovať v tejto situácií je potrebné zvážiť na základe osobných investičných preferencií každého investora. Všetci totiž máme iný vzťah k riziku, finančnú situáciu, investičný horizont a odlišnú výšku požadovaného výnosu.

image 2

V každom prípade však pád akciového trhu spôsobil, že sa jeho ocenenie konečne priblížilo k historickým priemerom. A to je dobrá správa, pretože ešte nedávno dosahoval najvyššie ocenenie v pomere k ziskom od čias Dot.com bubliny z rokov 2000 až 2001. Index S&P 500 je teraz ocenený na približne 17-násobku očakávaných ziskov, čo je v súlade s jeho priemernou hodnotou za posledných 10 rokov.

Hoci akciové trhy naďalej nemožno pokladať za veľmi lacné, s určitosťou už môžeme označiť súčasné ocenenie akcií za lákavé a ako to nám ukázala história práve toto sú časy, kedy sa dá na finančných trhoch zarobiť, aj keď je to možné vidieť vždy až s odstupom. V prípade, že máte vytvorenú finančnú rezervu a k dispozícií voľné prostriedky na investovanie, toto môže byť vhodná doba na to, aby ste s investovaním nielenže neskončili, ale naopak ho aj navýšili.  

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie NIO stúpajú po predstavení nového modelu ES7 SUV
Ďalší článokAnalýza akcie Costco: dominantný hrač v retaile aj počas spomaľovania ekonomiky
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno