Čínsky technologický gigant plánuje budúci týždeň vydať korporátne dlhopisy v hodnote 8 mld. dolárov. Firma uskutočňuje tento krok v čase, kedy sa potýka s viacerými problémami vrátane obvinenia z praktizovania nekalej súťaže, zvýšenej regulácie či zamietnutia IPO spoločnosť Ant Financial v hodnote 35 mld. dolárov, v ktorej Alibaba vlastní 30% majetkového podielu. O týchto problémoch sme aj písali v samotnom článku.
Plánom firmy je získať týmto spôsobom aspoň 5 mld. dolárov, ak však Alibaba vydá dlhopisy v hodnote až 8 mld. a bude oň záujem bude to známkou dôvery globálnych investorov v spoločnosť. „Toto vydanie dlhopisov môžeme brať trochu ako prieskum vzhľadom na neistotu okolo Ant Financial a Jack Ma“ (majiteľ Alibaby, ktorý sa po kritike čínskej vlády stiahol z verejnosti), vyjadril sa analytik Lucror Analytics v Singapure a pokračoval: „Môže to odhaliť ako vážne vnímajú globálni investori rýchlo sa rozvíjajúce regulačné prostredie v Číne a možný dopad na Alibabu“.
Alibaba tak môže získať ďalšiu hotovosť po tom čo v roku 2019 získala emitovaním a predajom akcií na burze v Hong Kongu cca 11 mld. dolárov a na účtovnej závierke pri zverejnení kvartálnych výsledkov jej svietila hotovosť 90 mld. dolárov. O tom, že tento spôsob získavania peňažného kapitálu je aktuálne trendom, hovorí aj fakt, že rok 2020 bol rekordný v objeme vydaných korporátnych dlhopisov. Tie sa predali za 3,6 bilióna dolárov, to je absolútny historický rekord.
Alibaba sa týmto krokom objaví na globálnom dlhovom trhu prvýkrát od roku 2014. Aktuálne dlhopisy spoločnosti so splatnosťou do roku 2027 sa obchodujú zhruba za 111 centov za dolár, ukazujú ceny agentúry Bloomberg.
Čínsky obor v posledných rokoch míňa kapitál na získavanie podielov v potenciálnych technologických startupoch, rozširovanie svojej logistickej siete, cloudového biznisu či budovanie medzinárodného obchodu prostredníctvom singapurského e-shopu Lazada. Aktuálne sa Alibaba nachádza tiež v konkurenčom boji s firmou Meituan v oblasti donášky potravín a v odvetví maloobchodu zasa s ďalšími populárnymi čínskymi spoločnosťami ako sú JD.com či Tencent Holdings.
Akcie firmy sa na Vianoce prepadli o takmer o 20% a z najvyššej hodnoty v minulom roku takmer o 30% po kopiacich sa problémoch, ktoré sme spomenuli vyššie. Aktuálne to vyzerá, že firemné akcie sa mierne zotavujú, keď od najnižšej hodnoty 24.12. získali cca 10%.
[…] predajom marihuany pre farmaceutický či spotrebiteľský trh. Tieto firmy sa dostali na… […]