Warren Buffet

Warrena Buffeta netreba nikomu, kto sa čo i len trochu zaujíma o investovanie predstavovať. Veštec z Omahy je najlepším investorom všetkých čias, pričom svoje bohatstvo vybudoval takmer od nuly. 90 ročný investor, ktorý stále stojí na čele Berkshire Hathaway neustále pokračuje v budovaní výnosov pre akcionárov svojej spoločnosti. Zároveň je doslova studňou inšpirácie, keďže o každom jeho investičnom rozhodnutí sa diskutuje a má vplyv na správanie iných investorov. Ako teda vyzerá investičné portfólio spoločnosti Berkshire Hathaway dnes?

Investičné portfólio Berkshire Hathaway

Portfólio Berkshire Hathaway sa momentálne skladá z 33 akcií, ktorých charakter sa však z hľadiska váhy a významu pomaly mení. Napriek tomu, že sa Buffet dlhodobo riadil heslom „investuj len do toho čomu rozumieš“, v posledných rokoch ho buď porušuje alebo začal rozumieť technológiám.

Technologický obor Apple totiž tvorí jednoznačne najväčšiu časť portfólia Berkshire Hathaway, keď akcie Apple majú celkový podiel až 40,07%. K 31. marcu Buffetov podnik držal až 887 miliónov akcií amerického výrobu, ktoré majú trhovú hodnotu zhruba 115,3 miliardy dolárov. Výborný vzostup Applu v poslednej dekáde bol zároveň jedným z hlavných zdrojov rastu Berkshire. Ďalšími technologickými firmami, kde mal Buffet podiely sú Amazon (0,61%), Snowflake (0,52%) či StoneCo (0,24%).

Investičné portfólio Warren Buffet Berkshire Hathaway

V prvej desiatke najväčších podkladových aktív sa nachádzajú taktiež viacerí dlhoroční miláčikovia W. Buffeta ako American Express, Coca-Cola, Kraft-Heinz či Moody´s. Tieto spoločnosti dopĺňajú banky Bank of America (14,45%) a US Bancorp (2,65%), telekomunikačný gigant Verizon (3,42%), DaVita (1,44%) a automobilový výrobca General Motors (1,42%).

Trendy, ktoré možno badať

Okrem rastu technologických akcií v portfóliu Berkshire možno badať aj ďalšie zmeny, napr. v bankovom a farmaceutickom odvetví, kde svoju expozíciu znižuje.

Buffet bol v minulosti známy svojim optimizmom v americký bankový sektor, avšak v posledných rokoch sa zbavuje svojich podielov alebo ich výrazne okresáva. Zaujal najmä takmer úplný predaj pozície v americkej banke Wells Fargo, keďže slávny investor tak firmu opustil po viac ako 31 rokoch. Investícia do Wells Fargo patrila medzi jeho najúspešnejšie až do škandálu, kedy boli zverejnené fakty, že banka zle zaobchádza so zákazníkmi. K 31. marcu Berkshire vlastnil akcie štvrtej najväčšej americkej banky v hodnote iba 26,4 milióna dolárov, pre porovnanie ešte v roku 2018 to bolo 32 miliárd dolárov.

V rámci farmaceutického odvetvia sa spoločnosť zbavovala viacerých akcií. V poslednom roku úplne predala svoje podiely vo firme Pfeizer a v poslednom kvartáli taktiež znížila svoje investície do akcií Merck (-37%), Abbvie (-10%) a Bristol-Myers Squibb (-6%).

xtb
Predchádzajúci článokNajshortovanejšie akcie na burze v roku 2021
Ďalší článokJuhokórejská komisia FSC požiadala burzy, aby poskytli zoznam vyradených altcoinov.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno