Čo je to shortovanie?

Pri investovaní do akcií si pri uzatváraní obchodu môže zvoliť 2 možnosti: LONG a SHORT pozíciu. Prostredníctvom klasickej long pozície investori kupujú akcie určitej spoločnosti, pričom očakávajú že v budúcnosti sa ich cena zvýši a rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenu bude tvoriť výnos investora. Najshortovanejšie akcie

Avšak pri shortovaní obchodník predáva akcie (alebo iné podkladové aktívum) ešte skôr ako ho reálne vlastní. V praxi to vyzerá tak, že akcie si investor iba požičia a tým sa zaviaže, že ich neskôr vráti budúcim nákupom na trhu. Pokiaľ je cena pri prvotnom predaji vyššia ako cena pri neskoršom nákupe, investor zaznamená zisk.

Vo všeobecnosti možno teda konštatovať, že pri LONG pozícií investori očakávajú rast ceny a pri SHORT pozícií naopak stávkujú na pokles ceny akcie.

Short squeeze

S určitosťou možno konštatovať, že menšie riziko predstavujú nákupy akcií čiže klasické LONG pozície, avšak existuje na trhu viacero špecializovaných firiem či obchodníkov, ktorí dokážu zarobiť veľké peniaze skrz SHORT pozície. Asi najslávnejším short investorom je M. Burry. Ten získal slávu a veľké bohatstvo vďaka miliardovým stávkam proti hypotekárnym cenným papierom počas finančnej krízy z rokov 2007 až 2009. Taktiež bol stvárnený v známom filme “The Big Short”. Len pred mesiacom sme v súvislosti s M. Burrym informovali, že jeho jeho druhý “Big Short” smeruje proti Tesle.

Shortovaných akcií je však na trhu omnoho viac a investori s LONG pozíciami boli často priam zúfalí, že tieto spoločnosti z hľadiska výkonu zaostávali za širšími indexami. To bol jeden z hlavných dôvodov prečo sa na americkej webstránke Reddit v diskusnom fóre Wall Street Bets zoskupili špekulanti, ktorí začali vo veľkom skupovať akcie práve shortovaných akcií.

Keďže tento synchronizovaný nákup skokovo zvyšoval ceny týchto akcií, čo viedlo k efektu „Short squeeze“ – investori so SHORT pozíciami, zaznamenali obrovské straty. Toto bol prípad viacerých akcií, ktoré sú momentálne stredobodom pozornosti, napr. GameStop či AMC Entertainment. Cena oboch firiem stúpla na burze v priebehu niekoľkých týždňov o tisícky percent.

Situácia okolo ľudí, ktorí sa snažia špekulovať o tom, pri ktorej spoločnosti prebehne ďalší short squeeze spôsobila taký ošiaľ, že akcie GameStop či AMC komunita Wall Street zaradila do novej samostatnej kategórie – meme akcie. Tá je známa tým, že volatilita akcií, ktoré tvoria túto kategóriu prekračuje dokonca i cenovú volatilitu kryptomien. Pre viac informácii o tejto téme odporúčame náš článok Meme akcie: Nová kategória alebo krátkodobý ošiaľ?.

Je zdá sa iba otázkou času, kedy si nájdu špekulanti ďalšieho favorita, ktorého akcie budú rásť skokovo. Isté je, že to bude akcie podniku, ktoré patria medzi obľúbené medzi short obchodníkmi. Preto sme sa na tie najshortovanejšie akcie v roku 2021.

Najshortovanejšie akcie na burze

NázovTickerShort Interest
Workhorse GroupWKHS40,21%
Clover Health InvestmentsCLOV36,60%
ArcimotoFUV36,33%
The Geo GroupGEO35,74%
Blink ChargingBLNK34,50%
OntrakOTRK33,90%
Petmed ExpressPETS32,69%
NikolaNKLA32,38%
Bed Bath & BeyondBBBY32,25%
RootROOT32,14%
GogoGOGO31,37%
Goodrx HoldingsGDRX31,14%
Lordstown MotorsRIDE31,07%
SmileDirectClubSDC30,87%
Clovis OncologyCLVS30,24%
Lannett CompanyLCI28,15%
Virgin GalacticSPCE27,82%
Najshortovanejšie akcie v roku 2021

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokNvidia kupuje mapovací startup DeepMap na podporu svojho automobilového biznisu
Ďalší článokAktuálne investičné portfólio W. Buffeta a Berkshire Hathaway
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno