Tento rok sa na akciových trhoch začal relatívne pozitívne, keďže akcie v prvých týždňoch mierne rástli. Okrem akcií však výrazne rastie napríklad aj menový pár EUR/USD. Od začiatku roka rezonujú nástroje umelej inteligencie aj vo svete investovania, zrejme najznámejší je ChatGPT od OpenAI, a investori premýšľajú, ako tento trend využiť. Z tohto dôvodu sme pripravili e-book, ktorá sa zaoberá najmä možnosťami investovania do umelej inteligencie a je k dispozícii na bezplatné stiahnutie tu.

Od začiatku roka sa však vo svete udialo oveľa viac. V USA sa opäť začína riešiť výška dlhu, keďže krajina dosiahla svoj dlhový strop, ktorý sa však pravidelne zvyšuje. Vo svete veľkých spoločností sa začína prepúšťať a nezvyčajne ako prvé odchádzajú technologické spoločnosti, a nie tradičné manuálne pracujúce odvetvia starej ekonomiky. Medzi ďalšie dôležité správy posledných týždňov nepochybne patrí ukončenie výroby slávneho lietadla Boeing 747 a pripravovaný súdny proces týkajúci sa spoločnosti Google v USA.

Ako na to reagovalo naše portfólio? Hlavnou témou nášho akciového portfólia bola výsledková sezóna. Samozrejme, aj tento mesiac sme k nemu niečo pridali, tentoraz to neboli akcie, ale ETF. Štatistiky ukazujú, že ETF sú pre väčšinu investorov lepšie ako individuálny výber akcií. Údaje sa mierne líšia, ale väčšina z nich ukazuje, že pasívne indexové akciové ETF prekonávajú 90 až 95 % aktívne spravovaných fondov. Pre porovnanie, ETF sú tiež daňovo zvýhodnené, keďže investor je oslobodený od dane po jednom roku na Slovensku alebo po troch rokoch v Českej republike.

ETF preto využíva mnoho začínajúcich investorov. Okrem nich ich zvyčajne kupujú ľudia, ktorí v minulosti investovali prostredníctvom banky alebo podielových fondov. V minulosti mali zmysel, ale dnes sú horšie ako ETF snáď vo všetkých ohľadoch. Je veľmi pravdepodobné, že ETF prekonajú drvivú väčšinu aktívne spravovaných akciových fondov a to z toho dôvodu, že väčšina aktívne spravovaných investičných portfólií je zostavená horšie ako ETF.

Podrobnejšie informácie o uvedených témach vrátane konkrétnych ETF, ktoré Tomáš zaradil do svojho portfólia, nájdete v najnovšom videu zo série Akciové portfólio Tomáša Vranku, ktoré je dostupné na tomto odkaze:

https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČo nakupujú dnes tí najrešpektovanejší investori?
Ďalší článokBuffett opäť stavil na Apple, znížil podiely vo výrobcoch čipov a bankách

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno