Akcie Tencent ďalej padajú. Čínsky technologický obor stratil $62 mld. z trhovej hodnoty

0
308

Akcie Tencent

Akcie Tencent zažívajú prudký pád po tom čo sa čínske regulačné orgány zamerali na obchodné impérium spoločnosti podnikateľa Pony Ma, čo spôsobilo stratu 62 miliárd dolárov z trhovej hodnoty, takmer celú časť jeho online finančného podnikania. Tencent je aktuálne 6. najhodnotnejšia spoločnosť sveta s trhovou kapitalizáciou vo výške 804 miliárd dolárov.

Akcie koncernu klesli v pondelok na burze v Hongkongu o viac ako -4% po piatkovom poklese o -4,4%. Celkovo poklesli akcie internetovej firmy až o 20% od svojho maxima. Čínski regulátori považujú Tencent za svoj ďalší cieľ zvýšeného dohľadu po spoločnosti Ant Group, ktorej zakladateľom je zároveň i vlastník Alibaby – Jack Ma. Orgány so starosťou na dohľad trhu „pristrihli krídla“ skupine Ant, keď ju donútili transformovať svoj biznis. O tom sme písali tiež v samostatnom článku.


Čínska regulácia

Práve Ant Group a Tencent ovládajú čínsky trh digitálnych platieb so službami Alipay a WeChat Pay. Rovnako ako v prípade Ant Group bude pravdepodobne potrebné, aby Tencent založil finančnú holdingovú spoločnosť, ktorá bude obsahovať jej bankové, poisťovacie a platobné služby.

xtb

Podľa odhadov analytika Robina Zhua, majú internetové platby a fintech podnikanie spoločnosti hodnotu medzi 105 120 miliárd dolárov, čo predstavuje až osemnásobok tržieb divízie, ktoré sú na úrovni 15 miliárd dolárov za posledných 12 mesiacov. To by znamenalo, že oblasť platobného styku má hodnotu cca 70 až 80 miliárd dolárov, pričom oblasť úverov, správy majetku a poistenia tvorí zvyšných 35 až 40 miliárd dolárov.

Ďalšie kroky proti firme Tencent by znamenali výraznú eskaláciu napätia a čínsky vládny tlak proti nespútanému rozširovaniu jej technologických gigantov. Premiér Li Keqiang sa začiatkom tohto mesiaca na národnom ľudovom kongrese zaviazal rozšíriť dohľad nad finančnými technológiami, potlačiť monopoly a zabrániť „neregulovanej“ expanzii kapitálu. Akcie Tencentu

Akcie Tencent - WeChat Pay
WeChat Pay od Tencentu, zdroj obrázku: Travel Dail

Ťažkosti Tencentu však idú aj nad rámec jej fintech podnikania. Protimonopolný regulátor v piatok podnik pokutoval aj spolu s niektorými ďalšími čínskymi technologickými firmami za to, že nepožiadali o predchádzajúci súhlas orgánu na prechádzajúce investície a akvizície. Akciové trhy sa tiež obávajú, že vláda môže ešte viac potlačiť digitálne hry, ktoré sú v Číne mimoriadne populárne a Tencent patrí medzi ich tradičných producentov. akcie Tencent

„Nakoniec považujeme regulačné riziko, ktorému firma čelí, za veľmi odlišnú situáciu, ktorej čelí Alibaba,“ uviedli analytici z Bernsteinu. „Nízky verejný profil vrcholového manažmentu spoločnosti Tencent považujeme na margo užitočného. A čo je ešte dôležitejšie, tvrdíme, že konkurenčná pozícia spoločnosti Tencent v jej hlavných podnikoch zostáva veľmi stabilná„.

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno