Akcie Alibaba zažili v uplynulý mesiacoch bezprecedentný pád kvôli protimonopolnému vyšetrovaniu, zmiznutiu majiteľa a zakladateľa spoločnosti Jacka Ma či problémom fintech skupiny Ant Group, kde Alibaba vlastní tretinu majetkového podielu. Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku. Včera však prišla pre akcionárov čínskej spoločnosti konečne i pozitívna správa, keď sa Ant Group dohodol s čínskymi regulačnými orgánmi na pláne reštrukturalizácie, ktorý premení fintech gigant na finančnú holdingovú spoločnosť, ktorá bude podliehať požiadavkám podobným požiadavkám bánk.

Tento plán vyzýva na začlenenie všetkých obchodných spoločností Ant Group do holdingovej spoločnosti vrátane jej technologických služieb v oblastiach ako sú blockchain či donáška potravín. Akcionári a investori sa obávali, že by čínske orgány mohli prinútiť An Group vyčleniť určité služby zo svojho podnikania. čo sa však už javí nepravdepodobné, uviedol Shujin Chen, hongkongský vedúci čínskeho finančného výskumu spoločnosti Jefferies Financial Group.

Akcie Alibaba
Akcie Alibaba vďaka oznámeniu rastú, Zdrojové údaje: European Business Magazine

Plán reštrukturalizácie predstavuje prvý veľký krok v rámci zdĺhavého procesu, v ktorom spoločnosť hľadá prieniky, aby spĺňala podrobné kapitálové požiadavky a ďalšie pokyny vypracovávané regulačnými orgánmi. Čína predstavila svoj rámec fungovanie finančných holdingových spoločností iba v septembri a mnohé z nariadení sa stále iba objasňujú. Hoci dohoda Ant Group je pozitívnou správou, takmer s určitosťou množstvo regulácie prinúti spoločnosť spomaliť prudkú expanziu, ktorá z nej urobila dominantného hráča na čínskom trhu v oblasti finančných technológií a taktiež jeden z najcennejších startupov na svete.

Čínski regulátori náhle zmarili vstup tejto skupiny na burzu v minulom roku, avšak manažment spoločnosti stále hľadá spôsoby ako oživiť prvú verejnú ponuku akcií. Analytik agentúry Bloomberg intelligence, Francis Chan odhaduje, že ocenenie podniku by mohlo klesnúť z minuloročnej úrovne 280 mld. na 108 mld. dolárov.


Reštrukturalizácia Ant Group je súčasťou vládnej kampane zameranej na zvýšenie dohľadu nad finančným a technologickým sektorom. Regulačné orgány sa v posledných mesiacoch zameriavali na takmer všetky služby, od skupinového financovania zdravotnej starostlivosti až po spotrebiteľské pôžičky. V januári navrhli opatrenia na obmedzenie koncentrácie trhu v online platbách, kde sú dominantnými hráčmi spoločnosť Ant so svojou službou Alipay a Tencent Holding s WeChat pay.

V súvislosti s menším napätím, akcie Alibaba vzrástli o viac ako 10%, avšak stále sú oproti minuloročným maximám nižšie o cca 15% napriek tomu, že širšie akciové trhy sa posúvajú na najvyššie historické úrovne.

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkcie Spotify klesli, ale službu využíva už 345 mil. užívateľov
Ďalší článokMáš rád dividendy? 3 lacné dividendové ETF fondy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno