Akcie Freshworks pri debute na burze vystrelili o 32%

Vstup spoločnosti Freshworks, hlavného konkurenta Salesforce, na akciový trh patril medzi najočakávanejšie v tomto roku.

0
247

Vstup na burzu

Akcie Freshworks včera vzrástli o +32,08% na $47,55 v prvý deň obchodovania na akciovom trhu po tom, čo investori prejavili veľký záujem o rýchlo rozvíjajúcu sa softvérovú spoločnosť a zaplatili za ne vyššiu sumu ako sa pôvodne očakávalo. Freshworks počas počiatočnej verejnej ponuky predal 28,5 milióna akcií za $36, čo je vyššia suma oproti pôvodne vytýčenej cene $28.

Firma tak pri vstupe na akciový trh získala 1 miliardu dolárov a dosiahla trhovú hodnotu 13 miliárd dolárov. Pri poslednom kole financovania v roku 2019 bol pritom podnik ocenený na 3,5 miliardy dolárov. Akcie Freshworks boli uvedené na burzu Nasdaq pod symbolom FRSH a procesom IPO ju viedli banky Morgan Stanley, JPMorgan Chase a Bank of America.

Freshworks

Rýchlo rastúci podnik bol založený v Indii a následne sa podobne ako mnoho iných firiem presťahoval do Silicon Valley, aby bol bližšie k zákazníkom. Freshworks poskytuje komplexnú cloudovú softvérovú platformu, ktorá obsahuje mnohé riešenia vrátane riadenia vzťahu so zákazníkmi (CRM), predaja, zákazníckych služieb, IT manažmentu či automatizácie marketingu. Jeho najväčším konkurentom je spoločnosť Marca Benioffa, Salesforce a medzi ďalších patrí napr. Zendesk, Oracle, SAP, ServiceNow či Atlassian.

xtb

Podobne ako mnoho iných softvérových firiem používa Freshworks obchodný model SaaS (softvér ako služba), ktorý ponúka jednotlivé produkty v rámci predplatného systému, pričom niektoré sú zdarma a iné sú platené. Startup s cieľovým trhom na úrovni 120 miliárd dolárov aktuálne ponúka svoje služby až 52 500 zákazníkom z viac ako 120 krajín vrátane spoločností ako Bridgestone, Delivery Hero či Klarna.

About Freshworks Inc. | Fastest Growing SaaS Start Up
Zdroj obrázku: Freshworks

Zakladateľ Girish Mathrubootham vo svojich podaniach americkej komisii pre cenné papiere a burzu prirovnával softvér Freshworks k iPhonu a tvrdil, že firmy by sa nemali pri interakcii so zákazníkmi spoliehať na viacero nástrojov, ale mali byť mať k dispozícií jednotnú platformu akú poskytuje práve Freshworks.

V minulom roku spoločnosť podobne ako ostatné firmy z odvetvia rástla rýchlym tempom (+40%), keď pandémia podnietila mnohé podniky k rýchlejšej digitalizácií. V prvom polroku 2021 Freshworks tempo rastu ešte zvýšil, keď zaznamenal medziročný nárast príjmov o +53,6%, zo 110 miliónov na 169 miliónov dolárov a jeho čistá strata sa zmenšila z 57 miliónov na 9,8 milióna dolárov. Akcie Freshworks

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno