Zlepšený výhľad manažmentu

Spoločnosť Uber Technologies včera uviedla, že v najbližšom štvrťroku by mohla dosiahnuť ziskovosť a to omnoho skôr ako sa pôvodne očakávalo. Išlo by tak o prvý zisk firmy od jej založenia spred viac ako 10 rokov. Vedenie podniku uviedlo, že Uber by mohol vykázať ukazovateľ upraveného EBITDA (zisk po odrátaní úrokov, daní, odpisov a niektorých ďalších nákladov) v rozpätí -25 až +25 miliónov dolárov za 3. kvartál 2021 končiaci sa 30. septembra. Analytici pritom očakávali stratu takmer 100 miliónov dolárov.

Akcie Uber reagovali na pozitívnu správu včerajším rastom o takmer +12% na cenu $44,36, čo pomohlo vymazať časť predchádzajúcich strát.

Optimistický scenár or Uberu prichádza v čase, keď jej hlavný konkurent v odvetví zdieľania jazdy Lyft vykázal svoj prvý zisk z pohľadu rovnakej metriky a ďalší konkurent v oblasti donášky, služba DoorDash minulý týždeň prekonala trhovú kapitalizáciu Uberu.

Stále pod tlakom

Uber rovnako ako aj Lyft boli po rokoch kopenia strát pod tlakom investorov, aby konečne dosiahli zisk. Ten doteraz dokázali zaznamenať iba ojedinele kvôli odpredajom určitých investícií a aktív, avšak prevádzkový výsledok hospodárenia bol stále v červených číslach. Hoci je dosiahnutie pozitívnych výsledkov v rámci metriky EBITDA dobrou správou pre oba podniky, stále ich čaká dlhá cesta k tomu, aby ho dosahovali pravidelne a aby dosiahli svoj prvý čistý zisk.

Spoločnosť zároveň uviedla, že očakáva hodnotu hrubých rezervácií v 3. štvrťroku v rozpätí od 22,8 miliardy do 23,2 miliardy dolárov, čo znamená vylepšenie oproti predchádzajúcej prognóze, ktorá bola 22 miliárd až 24 miliárd dolárov.

Uber a Lyft začali zlepšovať svoju operatívnu efektivitu a znižovať straty pred nástupom pandémie. Jedným zo spôsobov ako to dosiahnuť bolo postupné odstraňovanie zliav pre zákazníkov v snahe ich prilákať k svojim službám, avšak koronavírus uvrhol firmy do opätovne vyšších strát a navyše boli donútené odpredať svoju divíziu zamerané na autonómne riadenie.

Uber vývoj tržieb
Vývoj tržieb spoločnosti Uber

Pandémia však priniesla taktiež nové možnosti. S obmedzením pohybu významne rástol dopyt po službách na donášku potravín a jedál z reštaurácií a tejto šance sa chopil aj samotný Uber, ktorého služba Uber Eats rastie v posledných štvrťrokoch raketovým tempom. Investovanie do novej kapitálovo náročnej služby bolo ďalším z dôvodov prečo sa strata spoločnosti prehlbovala, avšak dnes je Uber Eats druhým najväčším hráčom vo svojom odvetví v USA. Postupné zvyšovanie efektivity v rámci novej služby by mohlo podporiť cestu firmy za stabilnejším generovaním zisku.

V rámci posilnenia svojej nákladnej divízie Freight sa Uber nedávno dohodol na kúpe spoločnosti Transplace za 2,25 miliardy dolárov. Tá je poskytovateľom logistických a technologických služieb. Spoločnosti sme sa podrobnejšie venovali v našej analýze.

Akcie Uber


Akcie Uber v tomto roku s poklesom o -10,71% zatiaľ výrazne zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorý vzrástol o +16,87%. Aktuálne sa firma na burze obchoduje za 6,9 násobok ročných výnosov na akciu (P/S). Konsenzus analytikov ohľadom akcií Uberu je k 16. septembru pomerne optimistický, keď zo 47 analytikov až 41 má odporučený rating BUY alebou OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $70, čo je o +54,18% viac ako je ich súčasná cena.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokSpoločnosť Adobe prekonala očakávania trhu, ale jej akcie klesajú
Ďalší článokAkcie Freshworks pri debute na burze vystrelili o 32%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno